Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Antoni Macierewicz na spotkaniu w Gdyni

Tydzień w Klubach „GP” – 24.10.2018 r.

Antoni Macierewicz na spotkaniu w Gdyni

SopotII_2018_10_13_1W Gdyni odbyło się spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem, które zorganizował Klub „GP” Sopot II. Odbyło się ono w pięknej sali Cechu Rzemiosł Różnych. – Na sali zebrało się ok. 300 osób. Wielu ludzi stało, bo nie wystarczyło krzeseł. Spotkanie było bardzo owocne i pełne emocji, nikt z publiczności nie wyszedł w jego trakcie. Poruszano sprawy patriotyzmu gospodarczego, intensywnie zachęcano do ciężkiej pracy przedwyborczej. Skierowane to było m.in. do ok. 10 osób, które kandydowały w nadchodzących wyborach samorządowych i były obecne na sali – mówiła portalowi niezalezna.pl Hanna Mazur, szefowa Klubu „GP” Sopot II.

Dzierżoniów II_2018_10_10_ (13)W Dzierżoniowie odbyło się kolejne, w miesięcznicę tragedii smoleńskiej, spotkanie mieszkańców miasta zrzeszonych w organizacjach i stowarzyszeniach patriotycznych, oraz kandydatów Zjednoczonej Prawicy do władz samorządowych. Jak relacjonuje Kazimierz M. Janeczko: – Przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych wspominaliśmy tamten tragiczny dzień, w którym zginęła elita intelektualna, polityczna, społeczna, generałowie WP, oraz duchowni, można śmiało powiedzieć – najwierniejsi z wiernych w służbie dla Rzeczpospolitej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W Dzierżoniowie pamiętamy o tamtej, nie wyjaśnionej do dzisiaj, największej tragedii w powojennych dziejach Polski. W intencji ofiar odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i zapaliliśmy znicze pamięci. Zgromadzeni wrazili przekonanie, że Dobra Zmiana przywróci porządek prawny, ekonomiczny i zasypie istniejące dzisiaj podziały w społeczeństwie. Stwierdzili jednak, że dopiero prawda o Smoleńsku może przynieść zgodę i jedność. I o to również modliliśmy się dzisiaj, by ofiara poległych na rosyjskiej ziemi była spoiwem silnej i suwerennej Polski.

ElblągII_2018_10_11_3Na zaproszenie księdza Infułata Mieczysława Józefczyka – żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, ponownie w Sali Kolumnowej  Domu Parafialnego odbył się koncert poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej, Wyklętym i Powstańcom Warszawskim. Koncert zrealizował i wykonał Klub „GP” Elbląg II. Wykonywano pieśni i poezję nie znaną słuchaczom, ale były też pieśni odnoszące się do samego Powstania,  chociażby „Orzeł Biały” o 11- letnim Wojtusiu Zalewskim zwanym właśnie Orłem Białym.

.

Klub „GP” w Obornikach Śląskich zorganizował kolejne otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta. Temat „Powstanie Warszawskie – fakty, opinie i spekulacje” przedstawił Marek Gadowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Termin prelekcji wybrany został w 74-tą rocznicę podpisania kapitulacji Powstania – 2 października 2018. Pan Gadowicz w interesujący sposób omówił szersze tło historyczne Powstania Warszawskiego. Powstania, jako części sekwencji powstańczej naszego narodu: Powstanie Listopadowe, Styczniowe, Wielkopolskie, Warszawskie. Mówił również o faktach, jakie miały miejsce tuż przed wybuchem Powstania. Prelegent nie rozstrzygnął arbitralnie o tym, czy było słuszną decyzją podjąć walkę o wyzwolenie stolicy. Przedstawił słuchaczom wiele faktów pozwalających zrozumieć, dlaczego taka decyzja zapadła. W drugiej części spotkania prezes Klubu „GP”, pan Jacek Marek opowiedział, wyświetlając z rzutnika oryginalne materiały, o udziale jego ojca w Powstaniu. Refleksja była jedna: czy dziś byłoby nas stać na taką odwagę i poświęcenie?

Stargard GdKlub „GP” w Starogardzie Gdańskim zorganizował rodzinny rajd rowerowy. W rajdzie wzięło udział ok. 100 osób. Trasa wiodła ścieżkami rowerowymi miasta, a punktem docelowym było wspólne ognisko w jednej z podmiejskich leśniczówek. Dziękujemy wszystkim za udział w naszym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne.

.

.

Logo OswiecimNa otwartym spotkaniu oświęcimskiego klubu „GP” gościła pani Ewa Kurek, doktor historii, znawczyni relacji polsko – żydowskich. Spotkanie nie było przypadkowe, gdyż w Oświęcimiu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau działa międzynarodowa Rada Oświęcimska, której 6 – letnia kadencja kończy się w roku bieżącym, a jej skład budzi poważne zastrzeżenia. W szczególności przewodnicząca Barbara Engelking znana ze swojego skrajnie stronniczego i „etnocentrycznego” spojrzenia na relacje polsko – żydowskie w czasie niemieckiej okupacji. W przeciwieństwie do obecnej przewodniczącej MRO, pani dr Ewa Kurek, którą klub widziałby na jej miejscu, jest osobą o nieposzlakowanej reputacji i znakomitym dorobku. Po wykładzie o żydowskiej diasporze na ziemiach polskich ( co opisała w książce pt. „Poza Granicą Solidarności”) odpowiadała na pytania uczestników, które ujawniły duże zainteresowanie problematyką polsko – żydowską. Spotkanie wsparła Fundacja Klubów Gazety Polskiej.

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się uroczystości w Dzierżoniowie. Spotkali się byli działacze opozycji z lat 80. Wydarzenie miało miejsce przed Pomnikiem Losów Ojczyzny, przy okolicznościowej tablicy pamiątkowej IN MEMORIAM. Wspominano miniony czas, będący promykiem nadziei na odzyskanie wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski. Nadzieja na wolność skończyła się 13 grudnia 1981 roku, kiedy to Wojciech Jaruzelski rozpętał wojnę, łamiąc kręgosłup ruchowi Solidarności. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy pamięci, wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie spoczywają ich koleżanki i koledzy, o których śmiało można powiedzieć – najwierniejsi z wiernych Polsce.

Poznań_2018_03_20_13 Na spotkaniu Klubu „GP” w Poznaniu gościł Poseł RP Bartłomiej Wróblewski, który przedstawił zebranym dalsze plany w kampanii wyborczej do samorządów w Poznaniu i Wielkopolsce, oraz odpowiadał na liczne pytania.

 .

Lochow_logoKlub „GP” w Łochowie zorganizował otwarte spotkanie z cyklu „Oni walczyli o niepodległość”. Gościem był Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, który mówił o poszukiwaniach szczątków majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big