Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Co nowego w Klubach „GP”

Tydzień w Klubach „GP” –13.04.2016 r.

Co nowego w Klubach „GP”

Gliwicki Klub „GP” zaprosił na spotkanie znanego dziennikarza i publicystę Piotra Semkę, autora książki pt. „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”. Spotkanie i żywą dyskusję prowadziła red. Sabina Treffler. Klub dziękuje współorganizatorowi spotkania, senatorowi RP prof. Krystianowi Probierzowi.

Klub „GP” Berlin-Brandenburg uczestniczył w spotkaniu z  panią Beate Klarsfeld, która prezentowała swoją książkę pt. ”Erinnerungen – wspomnienia”. Wydarzenie miało miejsce w muzeum Sachsenhausen (dawny niemiecki obóz koncentracyjny) z inicjatywy prof. dr Güntera Morscha z fundacji brandenburskiej. Pani Klarsfeld jest znana jako dziennikarka zajmująca się tropieniem i stawianiem przed sądami zbrodniarzy niemieckich, takich jak Klaus Barbie-rzeźnik z Lyonu, Alois Brunner, Kurt Lischka i wielu innych. Pani Beate wyrażała opinię, aby jak najwięcej młodych Niemców odwiedzało muzea mieszczące się w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych. Wspólnie ze swym mężem Serge zebrała obszerną dokumentację o zbrodniach niemieckich nazistów. Jak wspominała, przeniosła się z Niemiec do Paryża i tam dowiedziała się o potwornych zbrodniach dokonanych przez Niemców na podbitych narodach Europy. Od tej pory poświęciła się działalności na rzecz rozliczenia brunatnej przeszłości Niemiec. Przewodniczący Klubu „GP” Berlin-Brandenburg – Józef Galiński zapytał gościa co sądzi o pojawiających się w mediach zagranicznych oszczerstw mówiących o  „polskich obozach zagłady”. W obszernej odpowiedzi pani Beate dokładnie przedstawiła, że „To Niemcy zbudowali na terenie Polski obozy zagłady i getta i są za to barbarzyństwo odpowiedzialni”.

Krzywiniu odbyło się spotkanie z  Tadeuszem Płużańskim, prezesem Fundacji „Łączka”, synem Tadeusza Płużańskiego – Żołnierza Wyklętego, skazanego na karę śmierci razem z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania Płużański mocno zaakcentował wkład Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych w walkę najpierw z nazistowskimi Niemcami, a następnie stalinowską Rosją. Przedstawił również aktualny stan prac na „Łączce”.

W Montrealu Klub „GP” zorganizował spotkanie z prof. Adamem Skorkiem, prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej (Oddział Quebec), który wygłosił wykład na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej pt. „Walczącym i poległym na chwałę – żyjącym i potomnym na otuchę”.

Poznański Klub „GP” gościł  red. Tadeusza Płużańskiego. Przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali red. Płużański zaprezentował swoją nową książkę poświęconą rotmistrzowi Pileckiego. Gościem spotkania była również pani Anna Tasiemska, wnuczka jednego z Żołnierzy Wyklętych, ekshumowanego i zidentyfikowanego po pracach specjalistów na warszawskiej Łączce, śp. Władysława Borowca.

W Klubie „GP” w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z pracownikiem Referatu Edukacji Historycznej Katowickiego Oddziału IPN  Tomaszem Gonetem. Temat spotkania:   „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne”.

W  360.  Rocznicę  Ślubów Lwowskich  króla Jana Kazimierza, Członkowie Klubu „GP” z Pabianic wzięli udział w mszy św. w intencji Ojczyzny. Po mszy został odczytany tekst Ślubów Lwowskich. Historyk Dariusz Wypych wygłosił prelekcję nt. „Śluby Jana Kazimierza i ich znaczenie”.

Klub „GP” w Berlinie wspólnie ze stowarzyszeniem Rockin Berlin zorganizował  spotkanie z  Leszkiem Zebrowskim. Tematem spotkania była historia Żołnierzy Wyklętych. Relacja wideo: klubygp.pl

Członkowie Klubu „GP” Berlin-Brandenburg wspólnie z żoną przedstawiciela Ambasady Ukrainy, panią Sorianą, ponownie odwiedzili z podarunkami bohaterów ukraińskich walczących z terrorystami próbujących opanować ukraiński Donbas.

W Montrealu odbyło się spotkanie z p. Markiem Franczakiem, synem sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, „Laluś” – żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego i ostatniego „Żołnierza Niezłomnego”, który poległ z zasadzce przygotowanej przez UB dnia 21 października 1963r.

Klub „GP” w Poznaniu zorganizował koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pt. „ZWZiZ – Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa” – poświęcony ludziom Solidarności

W Mysłowicach odbyło się spotkanie z Tadeuszem Płużańskim pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Żołnierz Wyklęty”.

 W Wawrze miało miejsce spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem. Zainicjowane zostało przez Klub „GP” w Wawrze przy wsparciu warszawskiego Klubu „GP” jak i środowisk „Naszego Dziennika” i Radia Maryja. Tematem były Węgry, jako wzór przemian dla Polski.

Na spotkaniu Klubu „GP” w Czechowicach-Dziedzicach specjalnym gościem był poseł Kazimierz Matuszny.

Klub „GP” Rypin ma nową siedzibę i spotyka się obecnie przy ul. Kościuszki 10 (dawny Katolik), pozostałe dane jak e-mail, godziny i dni pozostają spotkań jak nie zmienione.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk