Tydzień w Klubach „GP” – 10.03.2015 r.
Cześć i chwała bohaterom!
1 marca obchodziliśmy po raz piąty Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych; święto które nie było obchodzone w PRL i wiele lat po roku 1989; święto wszystkich uczestników antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia; święto bohaterów z Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Chciano ich na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak pamięć o Nich żyła i żyje w sercach i pamięci Polaków.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta: „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”
Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. Właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałami w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją”. Ostatni z „żołnierzy wyklętych”, Józef Franczak „Lalek” zginął 21 października 1963 r. w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). Liczbę żołnierzy ze wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około 180 tysięcy osób.
To Ich pamięć uczczono 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w Polsce uroczystości przypominające Ich bohaterstwo, Ich niezłomną walkę o wolną Polskę, Ich osobistą tragedię. To Oni bestialsko torturowani, do końca wierni byli maksymie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Umierali z okrzykiem na ustach: „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Kluby „GP” tak jak w ubiegłych latach były organizatorami, współorganizatorami, lub uczestnikami uroczystości poświęconych Narodowemu Dniu Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych.
W Aleksandrowie Łódzkim, Poznaniu, Kwidzynie II oraz Gdańsku II odbyły się koncerty „Żołnierze niezłomni. Podziemna Armia Powraca” na których wystąpili L. Czajkowski, P. Piekarczyk, J. Zelnik, A. Perkman.
W Jarosławiu, Ostrowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Sandomierzu, Dzierżoniowie zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
W Aleksandrowie Łódzkim odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego, oraz projekcja filmu „List do syna” i spotkanie z Januszem Niemcem, synem Janiny i Antoniego Żubrydów zamordowanych przez agenta UB Jerzego Vaulina.
W Poznaniu odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu zamieszkania śp. Stanisława Józefa Kasznicy, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych.
W Jastrzębiu-Zdrój odbyła się wieczernica poświęcona Żołnierzom Wyklętym.
W Łodzi zorganizowano spektakl poetycki dedykowany Żołnierzom Wyklętym pt. „Czyściec”.
W Gnieźnie po raz drugi odbył się II Ogólnopolski Turniej szachowy Pamięci Żołnierzy.
W Kwidzyniu zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie.
W Ostrowcu św. odbyła się projekcja filmu „Posłańcy Śmierci”, oraz wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego.
W Andrychowie odsłonięto tablicę w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym.
W Jarosławiu przedstawiono program artystyczny w wykonaniu uczniów PG nr 3, prelekcję Tomasza Berezy z IPN w Publicznym Gimnazjum nr 2. Odbył się Marsz Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych i koncert Rapera Dempseya.
W Piotrkowie Tryb. odbył się I Piotrkowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W Opolu odbył się Marsz Pamięci ulicami Opola pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych.
W Ostrowie Wielkopolski odbył się koncert piosenek o Żołnierzach Wyklętych.
W Trenton odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W Toronto zaprezentowano wystawę „Tropem Wilczym – W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym”
We Wrocławiu zorganizowano koncert „Panny Wyklęte”.
W Sandomierzu przy symbolicznej mogile płk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” przypomniano sylwetkę tego niezłomnego żołnierza. Wśród zgromadzonej licznie młodzieży i mieszkańców był m.in. wychowanek pułkownika Pan Zbigniew Kondracki.
W Raciborzu odbył się koncert Grupy 44 Wojciecha Popkiewicza. Słowo o Żołnierzach Wyklętych wygłosił znany historyk, Beno Benczew. Uczniowie Gimnazjum nr 1 recytowali wiersze Zbigniewa Herberta.
W Krajence w organizację uroczystości włączył się ks. Jarosław Wąsowicz; w Złotowie odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego, rozprowadzano Zeszyty Historyczne której współautorem był Piotr Tomasz – przewodniczący Klubu „GP” w Krajence.
W Krzywiniu odbył się wykład dr. Rafała Reczeka, dyrektora oddziału IPN w Poznaniu. Gościem był o. Karol Meissner z klasztoru benedyktynów w Lubiniu; być może ostatnia już żyjąca osoba, która znała osobiście Romana Dmowskiego. Następnie odbył się koncert w wykonaniu gości z Kalisza i Ostrowa – Grzegorza Roszkowskiego, Dariusza Grzybowskiego i jego syna Bartosza.
W Gliwicach w Apelu Pamięci uczestniczyło ponad 500 osób. Apel poprzedziła msza św. za Żołnierzy Wyklętych w kościele Garnizonowym p.w. św. Barbary; homilię wygłosił ks. proboszcz.
Uroczystości odbyły się również w Konstantynowie Łódzki, Katowicach, Będzinie, Koninie, Częstochowie, Dzierżoniowie, Suwałkach, Krakowie, Legnicy, Śremie, Wadowicach, Wiedniu, Rypinie, Knurowie.
Na Konferencji „Powstań Polsko!” która odbyła się w Akademii Polonijnej w Częstochowie powstał Ruch Kontroli Wyborów, mający na celu przypilnowanie prawidłowego zliczenia głosów w zbliżających się wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Wśród ponad 70. organizacji – sygnatariuszy porozumienia – na poczesnym miejscu znalazły się Kluby „GP”. Bardzo proszę włączyć się w akcję, wszelkie informacje znajdziecie Państwo na stronie: www.stopfalszowaniuwyborow.pl/
Bolesławiec – zmiana przewodniczącego; nowym przewodniczącym został Ryszard Łoś, tel.: 609 216 681, e-mail: ryszardlos1@wp.pl Panu Stanisławowi Kojderowi dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński