Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Cześć i chwała bohaterom!

Tydzień w Klubach „GP” | 10.03.2021 r.

Cześć i chwała bohaterom!

KlubyGP_Zolnierze-Relacje

Żołnierze Wyklęci

1 marca obchodziliśmy po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Warto pamiętać, że inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisano m.in., że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Liczbę żołnierzy wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: »Bóg, Honor, Ojczyzna«, umierali z okrzykiem na ustach: »Jeszcze Polska nie zginęła!«”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o wolność i niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”, zginął 21 października 1963 roku w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). To pamięć o nich komuniści chcieli na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak uczczono ich 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w kraju uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. Kluby „GP”, podobnie jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Kraków_2021_03_01_6

Kraków

Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się mszą św. sprawowaną przez o. Jerzego Pająka, po czym nastąpił przemarsz do Parku Jordana, po modlitwie, apelu poległych i salwie honorowej złożono kwiaty i wieńce pod popiersiami Żołnierzy Niezłomnych. Klubowicze złożyli kwiaty pod popiersiem Danuty Siedzikówny „Inki”.

.

.

.

Gdańsk II_2021_02_27_ (8)

Gdańsk II

.

W Gdańsku klubowicze wzięli udział w uroczystościach przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz na Cmentarzu Garnizonowym przy grobach „Inki” i „Zagończyka”.

.

.

.

WINNIPEG (Kanada)_2021_02_27

Winnipeg

.

W Winnipeg została odprawiona msza św. w kościele Św. Andrzeja Boboli w intencji Żołnierzy Wyklętych po której można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Klub „GP” w Winnipeg.

.

.

.

Koszalin_2021_03_01_ (4)

Koszalin

.

W Polanowie oprawa historyczna uroczystości została wykonana przez mieszkańców Polanowa, którzy zgłosili swój akces do członkostwa w koszalińskim Klubie „GP”. Patriotyczną homilię wygłosił ksiądz z pobliskiego Bukowa.

.

.

Klubowicze z Tarnowa  uczestniczyli we mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej „na Burku”. Po mszy na grobach żołnierzy na pobliskim cmentarzu „Starym” zostały zapalone znicze.

Racibórz_2021_03_01

Racibórz

W Raciborzu w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odprawiona została Droga Krzyżowa dla Żołnierzy Niezłomnych, klubowicze złożyli kwiaty na Rondzie im. Żołnierzy Niezłomnych.

.

.

.

Ozorków_2021_03_01_ (10)

Ozorków

Klub „GP” w Ozorkowie był organizatorem uroczystości na miejskim cmentarzu, podczas których zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych.

.

.

Tychy_2021_03_01_ (11)

Tychy

Delegacja Klubu „GP” w Tychach udała się na cmentarz miejski w Czechowicach aby uczcić pamięć o bohaterze Śląska i Podbeskidzia Henryku Flame ps. „Bartek”, który został zamordowany 1 grudnia 1947 r. w zdradzieckim zamachu przez funkcjonariusza milicji Rudolfa Dadaka.

.

.

.

Dzierżoniów II_Żołnierze Wyklęci

Dzierżoniów II

Uroczystości w Dzierżoniowie rozpoczęły się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie m.in. przedstawiciele Klubu „GP” Dzierżoniów II złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci. Przewodniczący klubu Janusz Maniecki, wygłosił  przemówienie nawiązujące do wydarzeń związanych z działalnością i walką podziemia antykomunistycznego.

.

.

Klubowicze „GP” z Drzewicy uczestniczyli w mszy św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. św. Łukasza.

W Elblągu upamiętniono Żołnierzy Wyklętych zapalając znicze przy Obelisku Żołnierzy Wyklętych i pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i w Tulicach, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Piotr Stec. Klubowy zespół muzyczny zaprezentował krótki spektakl poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

 

Sydney_Żołnierze Wyklęci

Sydney

Klubowicze z Sydney uczestniczyli we mszy św. Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ashfield na przedmieściach Sydney.

.

.

.

Klub „GP” Zabrze II zapalił znicze pod tablicą upamiętniającą miejsce zamieszkania w Zabrzu przy ul. Wolności 279 i aresztowania przez morderców z UB płk. Łukasza Cieplińskiego.

Suwałki_2021_03_01_06

Suwałki

.

Klub „GP” w Suwałkach uczestniczył w Liturgii Słowa Bożego przed konkatedrą św. Aleksandra, złożono biało – czerwone znicze z napisem Bóg – Honor – Ojczyzna pod pomnikami: Obławy Augustowskiej, Armii Krajowej i postawionego niedawno w 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej w Suwałkach do walki z bolszewickim najazdem w 1920 r.

.

.

Gliwice_Zołnierzy Wyklętych

Gliwice

Klub „GP” w Gliwicach zorganizował uroczystości przed kościołem garnizonowym Św. Barbary. Udano się też na Polanę Śmierci („Śląski Katyń”) w lesie pod Barutami (woj. opolskie) gdzie zdradziecko wymordowano oddział Henryka Flamego „Bartka” z Podbeskidzia, gdzie zapalono znicze.

.

.

USA 01.03.2021

USA

Kluby „GP” w USA i Komitet Smoleńsko-Katyński uczestniczyły we mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Wystąpił Konsul Generalny w NY Adrian Kubicki, a przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie złożono wieńce.

.

.

Łochów_2021_03_01_ (1)

Łochów

.

W obchodach w Łochowie uczestniczył red. Tadeusz Płużański, odbyła się inscenizacja śmierci por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”, złożono wieńce pod pomnikiem „Jura” oraz odbył koncert patriotyczny.

.

.

.

Bielany_01.03.2021

Warszawa Bielany-Żoliborz

 

Podczas uroczystości zorganizowanych przez Bielańsko-Żoliborski Klub „GP” złożono kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego.

.

.

.

Góra Śląska_Żołnierzy Wykleci

Góra Śląska

Klub „GP”  Góra Śl. upamiętnił Żołnierzy Wyklętych złożeniem biało-czerwonych kwiatów i zapaleniem zniczy na Cmentarzu Parafialnym w Górze przy nagrobku śp. Władysławie Świętorzeckiej – żołnierzu niezłomnym uhonorowanym odznaczeniem „Ojczyzna Swojemu Obrońcy”. W uroczystości  wzięli udział przedstawiciele miejscowych szkół.

.

All-focus

Szprotawa

.

W Szprotawie uczczono Dzień Żołnierzy Niezłomnych zapalając znicze na grobie Bronka Kozaka we Wrocławiu.

.

.

.

.

Nowy Sącz_2021_03_01_ (1)

Nowy Sącz

W Nowym Sączu klubowicze rozpoczęli uroczystości przejazdem przez całe miasto samochodami przystrojonymi w biało-czerwone flagi. Razem z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” udali się na cmentarz komunalny na którym w kilku miejscach spoczywają bohaterowie, zamordowani przez komunistów w latach 1945 -1955. Na ich grobach zapalono znicze. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ojca Władysława Gurgacza, która mieści się na budynku bursy ojców Jezuitów przy ulicy Ducha Świętego.

.

Ostrowiec Św_2021_03_01 (2)

Ostrowiec Św.

.

W Ostrowcu Św. złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczne znicze przy rondzie im. Narodowych Sił Zbrojnych.

.

.

.

.

Uroczystości odbyły się również m.in. w Piotrkowie Tryb., Skierniewicach, Wrocławiu, Oslo, Przedborzu i Jastrzębiu Zdrój. Pełne relacje z Uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych na stronie: www.klubygp.pl

WWnW2021

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry 2021 jesteśmy zmuszeni do odwołania wyjazdu na uroczystości Narodowego Święta Węgier w Budapeszcie. Nasi węgierscy przyjaciele zorganizują uroczystości Narodowego Święta Węgier online. W imieniu Klubów „GP” zostanie złożony wieniec pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Przemówienia wygłoszą: premier Wiktor Orbán, premier Mateusz Morawiecki, red. Tomasz Sakiewicz, Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, prezes CÖF-CÖKA dr Csizmadia László, redaktor naczelny MAGYAR HIRLAP Peter Petana. Uroczystości rozpoczną się 15 marca o godz. 17.00 i urozmaicone zostaną występami węgierskich zespołów artystycznych. Więcej informacji na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl.

Ryszard Kapuściński

Ryszard-Kapuściński

Serwis_10.03.2021