Tydzień w Klubach „GP” – 07.09.2016 r.
II Zjazd Klubów „GP” z Europy Zachodniej
W dniach 9–11 września w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędzie się II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa zapewniają, że dom otoczony wielkim parkiem to idealne miejsce na tego typu spotkania. Można przy okazji zwiedzić dolinę Marny, pobliską Szampanię, Euro Disneyland czy piękny Paryż. Myśl przewodnia zjazdu to: „Wielka zmiana w Polsce, nowa rola klubów »Gazety Polskiej«”. Podczas zjazdu odbędą się wykłady na tematy historyczne i społeczno-polityczne, a znakomici prelegenci to: minister Adam Kwiatkowski, senatorowie Małgorzata Kopiczko i Marek Pęk. Przewidziana jest wideokonferencja z ministrem Janem Dziedziczakiem. Oprócz znanych osobistości z życia politycznego i publicznego przybędą też dziennikarze związani ze Strefą Wolnego Słowa, jak: Tomasz Sakiewicz, Ewa Stankiewicz, Józef Orzeł, oraz znani dziennikarze polonijni. O udziale Polonii w wyjaśnieniu tragedii smoleńskiej opowie Glen Arthur Jorgensen. O możliwościach Stream1 będą mówić Piotr Hofman i Maciej Samborski. Odbędzie się koncert Leszka Czajkowskiego oraz Pawła Piekarczyka nawiązujący do płyty pt.: „Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa”. Na płytę składa się 21 piosenek poświęconych ludziom „Solidarności” i tym drugim ludziom, którzy na „Solidarność” donosili, aktywnie ją zwalczali i wreszcie tym którzy ją zdradzili, czyli ludziom „nieSolidarności”. Wieczorem wspólnie śpiewać będziemy z duetem gitarzystów: ks. Krzysztofem Strońskim & Zygmuntem Rymanowskim.
Tysiące ludzi uczestniczyło w ostatniej drodze Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W tej historycznej uroczystości pogrzebowej jaka miała miejsce w Gdańsku oczywiście nie zabrakło Klubów „GP” z Polski i z zagranicy. Fotorelacja i wideo: www.klubygp.pl/kondukt-pogrzebowy-inki-i-zagonczyka-gdansk-28-08-2016-wideo/
W Bydgoszczy odbyła się prapremiera płyty Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pt.: „Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa”. Na płytę składa się 21 piosenek poświęconych ludziom „Solidarności”. Jak mówią twórcy płyty, na miejsce prapremiery wybrali Bydgoszcz ponieważ zawsze byli tu życzliwie i ciepło przyjmowani, a koncerty odbywały się przy pełnej sali. W swojej wypowiedzi zaznaczyli, że: „Jest jedna Polska, a więc i jedna walka o Polskę. Śpiewamy o tych, którzy związali swój los z „Solidarnością”, poświęcili jej swoje życie, siły i często kariery”. Piosenki przeplatali opowieściami i anegdotami związanymi z trudnymi losami Polski. Na zakończenie głos zabrał 86 letni uczestnik spotkania. Opowiedział o tym jak w latach 50-tych został aresztowany za opowiedzenie dowcipu politycznego. Odmówił podpisania współpracy z UB, w efekcie czego został skazany na 4 lata więzienia. Spotkanie prowadził Krystian Frelichowski, a zorganizowali je wrocławski Klub „GP” i Solidarni2010.
Klub „GP” Gdańsk II włączył się w akcję „Książka dla biblioteki w Mejszagole”. Mejszagoła to podwileńskie miasteczko, dawna siedziba rodziny Houwaltów. W tym roku zakończyła się gruntowna renowacja pałacu, w którym otwarto odział Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie i filię Centralnej Biblioteki Samorządu Wileńskiego. W akcję włączyły się kluby „GP” z Gdańska i Gdyni, mieszkańcy Kościerzyny, Biblioteka Wolnego Słowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Karczmie. Przewodnicząca Klubu „GP” w Gdańsku, Małgorzata Odyniec w imieniu rodaków z Wileńszczyzny dziękuje wszystkim, którzy wsparli zbiórkę. Szczególne podziękowania kieruje do pana Grzegorza Chlewickiego, który odbierał książki od darczyńców, a potem odwiózł je na Litwę.
Ryszard Kapuściński