Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Incydent w Chicago

Tydzień w Klubach „GP” – 21.05.2014 r.

Incydent w Chicago

W Chicago po raz dwudziesty z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przemaszerowała parada; w tym roku pod hasłem “Święty Jan Paweł II – syn polskiej ziemi dla świata”. W uroczystości udział wzięło ponad 100 polskich organizacji, szkół i firm.  Na polskiej paradzie pojawili się chicagowscy radni, przedstawiciele władz Cook County, a także republikański kandydat na gubernatora Bruce Rauner. Życzenia dla Polaków przesłał sekretarz stanu USA John Kerry, który w imieniu prezydenta Baracka Obamy i narodu amerykańskiego wyraził wdzięczność za wsparcie Polski dla Ukrainy, podkreślił, że Stany Zjednoczone i Polskę łączą  „niezwykłe historie” i przytoczył przykład gdy George Washington i Kazimierz Pułaski stali ramię w ramię – tak jak dzisiaj te dwa kraje stoją obok siebie.

Okazało się, że po raz pierwszy wobec osób, które (tak jak od paru lat) postanowiły stanąć z transparentami, na których wypisano hasła w języku angielskim – domagające się powołania niezależnej międzynarodowej komisji do zbadania przyczyny tragedii smoleńskiej, zwrotu wraku samolotu, czarnych skrzynek i wszystkich innych rzeczy, będących polską  własnością, a  które przetrzymywane są w Rosji – zastosowano zakaz występowania z takimi banerami.

Jak relacjonuje pani dr Mirosława Dulczewska – Miller z chicagowskiego klubu „GP”: „Po raz pierwszy na paradzie w Chicago doszło do niewyobrażalnego skandalu. Podeszli do nas policjanci i nakazali nam usunięcie banerów grożąc zaaresztowaniem; mówili, że nie wykonujemy ich poleceń, a oni muszą realizować wolę organizatora, który nie chce, abyśmy tu byli. W końcu do aresztowań nie doszło; było  tylko straszenie i przepychanki. Wylegitymowano część osób trzymających banery z napisami KATYŃ – SMOLEŃSK, ze zdjęciami pary prezydenckiej, itd.  Zamieszanie przyciągnęło uwagę przechodniów, którzy zaczęli przyglądać się, jak policjantka wyciąga kajdanki i grozi nam aresztowaniem. Pomoc przechodniów oraz zamieszanie z tym związane spowodowało przybycie kolejnych policjantów, ale po konsultacjach z przełożonymi i zbadaniu sprawy, odstąpili od interwencji i pozwolili nam zostać; nawet nas przeprosili i tłumaczyli, że ich działania były spowodowane naleganiem prezesa Związku Klubów Polskich, pana Czajkowskiego. Tu, w Chicago zaczęła się kampania marginalizacji i uciszania ludzi związanych ze Smoleńskiem. Zaczyna się powolna pacyfikacja całego środowiska i zepchnięcia ludzi związanych ze Smoleńskiem na margines, a następnie przypięcie im łatki opętanych szaleńców.” – konstatuje Dulczewska – Miller.

Klub „GP” w Lublinie odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz prof. Waldemarem Paruchem liderem lubelskiej listy PiS w wyborach do Europarlamentu, nt. „Świat, Europa, Polska – szanse i zagrożenia dla Polaków w 2014 roku”. Relacja wideo na: www.klubygp.pl

Klub „GP” w Berlinie zorganizował spotkanie z  prof. Zdzisławem Krasnodębskim nt. „Polska w zmieniającej się Europie”. Relacja wideo na: www.klubygp.pl

Członkowie Klubu „GP” Będzin II uczestniczyli w IV Zagłębiowskim Marszu Rotmistrza Pileckiego w Sosnowcu.

W Księgarni „GP” w Krakowie odbyło się spotkanie z Arturem Dmochowskim, autorem książki „Jak wygrać wybory?”, oraz z Andrzejem Garapichem specjalistą od marketingu internetowego. Relacja wideo na: www.klubygp.pl

W spotkaniu Klubu „GP” w Mrągowie uczestniczył prof. Karol Karski – kandydat PiS do PE.
Delegacja Związku Polaków w Niemczech T.z spod znaku Rodła a zarazem  członkowie Klubu „GP” Berlin-Brandenburg wzięli udział  w uroczystości upamiętnienia 75-rocznicy śmierci śp. ks. Patrona dr Bolesława Domańskiego, oraz 25 rocznicy poświęcenia Kaplicy Matki Boskiej Radosnej, patronki Związku  Polaków w Niemczech, wybudowanej jako wotum w 50 rocznicę śmierci Ks. Patrona w 1989 roku.

Klub „GP” Radomsko uczestniczył w uroczystościach 68 rocznicy zamordowania 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku. Uroczystości odbyły się w Bąkowej Górze, gdzie w okolicznym lesie oprawcy PUBP zakopali zamordowanych żołnierzy.

W Opolu odbyło się spotkanie ze Sławomirem Kmiecikiem połączone z promocją książki „Przemysł pogardy cz. I i II”.

Msza św. w intencji Ojczyzny oraz Ofiar tragedii smoleńskiej została połączona z obchodami 1 Pułku Strzelców Konnych, stacjonującego przed II WŚ w Garwolinie. Po mszy jej uczestnicy przeszli pod kamień-pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

W Garwolinie odbyło się spotkanie z posłem Antonim Macierewiczem i posłanką Małgorzatą Gosiewską. Przybyło ponad  200 osób, w tym członkowie i sympatycy Klubu GP. Członek klubu „GP” Maciej Kurowski przywitał zgromadzonych gości, a następnie  przedstawił sylwetkę polityczną Małgorzaty Gosiewskiej i Antoniego Macierewicza. Spotkanie zakończył poseł Grzegorz Woźniak.

Na tradycyjnej miesięcznicy klub „GP” w Gliwicach gościł poseł Izabelę Kloc.

W dniach 6 – 8 czerwca w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się IX Zjazd Klubów  „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2014; szczegółowych informacji o zjeździe udzielają przewodniczący klubów.

Ryszard Kapuściński                            

Ryszard_Kapuscinsk