Tydzień w Klubach „GP” – 11.09.2019 r.
Kluby „GP” na 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej
1 września 1939 roku, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Główne uroczystości przypominjące 80. rocznicę barbarzyńskiego ataku Niemiec na Polskę odbyły się na warszawskim placu Piłsudskiego. Przemówienia wygłosili: prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragiczną dla Polaków datę, we wszystkich uczestniczyli członkowie Klubów „GP”.
1 września przed godz. 4.45 rozpoczyna się ruch na cmentarzu w Gliwicach – Bojkowie. Cisza i ciemno jeszcze, palą się tylko znicze, które pozwalają przesuwać się kolejnym delegacjom w odległą część cmentarza. Tu spoczywają chor. Edward Szewczuk i kpr. Michał Plewka, kresowiacy, obrońcy Westerplatte. Wartę honorową pełnią komandosi, strażacy, harcerze i grupa rekonstrukcyjna, Kilka reflektorów oświetla groby i biało- czerwone flagi. Wmaszerowuje kompania honorowa z pocztem sztandarowym. Rozpoczyna się uroczystość wojskowo – harcersko – cywilna. Jak co roku, tylko bardziej ubogacona, bo to 80 –lecie. Są parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych. Jest gen. bryg. dr Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych., płk. Artur Kozłowski, dowódca AGATU i inni oficerowie. Jest oczywiście młodzież pobliskiej szkoły podstawowej nr 8 w Gliwicach – Bojkowie, opiekującej się tym miejscem i pielęgnującej tradycje patriotyczne. Był Apel poległych, wspomniano gliwickich Cichociemnych – spadochroniarzy AK, obrońców Śląska w 1939 roku i innych bohaterów. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a wśród nich Strzelcy Rzeczypospolitej i Gliwicki Klub Gazety „GP”. Przed wschodem słońca na cmentarzu zapadła cisza. Taka mała nasza Ojczyzna w Bojkowie, gdzie o świcie 1.IX. 39. wojska niemieckie przekraczały granice.
Klub „GP” w Tarnobrzegu zorganizował uroczystości oddające hołd i cześć ofiarom II wojny światowej i wszystkim walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę. O godz. 11.00 odprawiona została Msza św. po czym na Cmentarzu Wojennym złożono kwiaty i zapalono znicze. O godz. 17 pod pomnikiem cc mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” postawionym 10 lat temu przez Klub „GP” w Tarnobrzegu wspólnie śpiewano pieśni żołnierskie i patriotyczne.
Cmentarz przy kościele św. Katarzyny. Tu spoczywają st. ułan Antoni Kumor i ułan Paweł Sterniczuk, którzy zginęli 1-go września na Bożej Górze. Cmentarz w dzielnicy Zofiówka, miejsce spoczynku cekaemisty, jastrzębianina Jana Gajdy, uczestnika bitwy na Bożej Górze. Przy tablicy rotmistrza Witolda Pileckiego. W każdym z tych miejsc w Jastrzębiu Zdrój złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę.
Uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na elbląskim cmentarzu Agrykola. Uczczono ofiary wojny i przypomniano o tragicznych wydarzeniach 1939 roku, o godz. 12.00 przed Krzyżem Katyńskim zebrali się kombatanci, przedstawiciele samorządu, żołnierze oraz mieszkańcy Elbląga. Pod krzyżem złożono kwiaty, na grobach bohaterów zapłonęły znicze. Odczytano również apel pamięci. Wśród składających wiązanki kwiatów był Klub „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego.
W dniu 1 września 2019 roku odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Przemówienie wygłosił ambasador RP w Berlinie. Niestety nie było powitania w języku polskim ani nie było przedstawienia poczt sztandarowych, także nie przedstawiano, kto właśnie składa wieńce lub wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział oraz złożyli wieńce przedstawiciele władz politycznych z Niemiec ,attachatów wojskowych, placówki dyplomatycznej RP w Berlinie, członkowie Klubu „GP” Berlin – Brandenburg i Klubu Rodło Berlin – Brandenburg, Klubu Rodło Ziemi Babimojskiej i Klubu Rodło Szczecin, oraz środowisk kombatanckich i polonijnych, diaspory ukraińskiej i mieszkańcy Berlina. Po ceremonii klubowicze Rodła zapalili dwa znicze biały i czerwony przed pomnikiem. Następnie udali się przed mogiły zabitych polskich lotników, gdzie także zapalili znicze i oddali hołd bohaterom. Po uroczystości część uczestników udała się na Mszę św. do kościoła pw. św. Józefa. Eucharystię sprawowali Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Heiner Koch i Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz Lityński wraz z księżmi celebrantami. Przejmującą homilię, nagrodzoną długimi brawami wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Tadeusz z Diecezji Zielogórsko – Gorzowskiej. Po Eucharystii wierni zostali zaproszeni na poczęstunek. Później rozpoczęła się podniosła uroczystość na Askanischer Platz, przed ruinami dawnego dworca Anhalter zorganizowana przez Instytut Niemiecko-Polski ,gdzie ma powstać pomnik polskich ofiar barbarzyństwa niemieckiego nazistowskiego. Powitał zaproszonych gości i prelegentów pan prof. dr Dieter Bingen a oprawę muzyczną zapewnił polsko-niemiecki chór „Spotkanie”. Przemówienie wygłosili pani Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i pan Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schauble oraz uczestnik walk z Niemcami-hitlerowskimi w czasie Powstania Warszawskiego pan prof. dr Zbigniew, Antoni Kruszewski. Po zakończonej uroczystości wielu uczestników złożyło kwiaty w barwach Polski przed ścianą- ruiną byłego dworca kolejowego.
Przed Płytą Pamięci Ofiar Wojny 39 – 45 spotkali się członkowie Klubu „GP” w Warszawie. W imieniu Klubu „GP” Warszawa wiązankę złożył przewodniczący klubu Adam Borowski. „W wielkiej wojnie narodów przeciwko hitleryzmowi zginęło 6 mln Polaków, w tym 800 tys. mieszkańców Warszawy. ZWYCIĘŻYLIŚMY, aby żyć wolni w pokoju, braterstwie i sprawiedliwości” – głosi napis na tej Ogromnej Płycie Pamięci. – Jest to miejsce mało znane i nie upamiętniane, mimo że oddaje hołd wszystkim poległym Polakom – mówiła portalowi niezalezna.pl członek Klubów „GP” Grażyna Urbaniak. Płyta znajduje się w centrum Ogrodu Saskiego, na końcu Honorowej Alei zaczynającej się za Grobem Nieznanego Żołnierza, blisko torów tramwajowych od ul. Marszałkowskiej. – Wielka wojna narodów była wojną narodów, nie tylko różnych armii. Tu w Europie ginęły miliony cywilów. Najczęściej Nieznanych Cywilów. Najczęściej Walecznych, działających w Ruch Oporu. Cywilnych ofiar było znacznie więcej niż wojskowych. Płyta Pamięci obejmuje ich wszystkich. Warto o tym przypomnieć i pokazać Polakom i światu, że jest takie miejsce w Warszawie. Dziś 1 września w 80 rocznicę tej tragedii jest najwłaściwszy moment – zaznaczyła Urbaniak.
Klubowicze „GP” z Konina wzięli udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Pińczów – zawieszenie działalności. Pani Danucie Rokita dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuścinki