Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” pamiętają o potrzebujących

Tydzień w Klubach „GP” –20.01.2016 r.

Kluby „GP” pamiętają o potrzebujących

Z okazji Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, Klub „GP” Gdańsk II zorganizował zbiórkę darów dla Wileńskiego Hospicjum. Do akcji włączył się bardzo aktywnie Klub „GP” w Tczewie. Dzięki hojności ludzi dobrej woli oraz sponsorów udało się skompletować kilka kartonów cennych przedmiotów: rękawiczek jednorazowych, igieł i strzykawek, oraz środków do pielęgnacji podopiecznych hospicjum. Dary zawiózł do Wilna Michał Rzepiak, właściciel Kresowego Biura Podróży „Jerek”. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zakończono akcje zbierania paczek dla naszych wspaniałych Kombatantów, po dziś dzień żyjących na Kresach. Kwidzyńscy koordynatorzy tej ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Odra – Niemen z Wrocławia, na terenie powiatu kwidzyńskiego, Stowarzyszenie Kresowiaków oraz Klub „GP” Kwidzyn II zebrali ok. 150 paczek, czyli ponad 2 tony produktów. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. Wszystkim ofiarodawcom, a także osobom i firmom, które w jakikolwiek sposób pomogły w naszej akcji serdecznie dziękujemy.

Ranni ukraińscy żołnierze przebywający na rehabilitacji w niemieckim szpitalu wojskowym w Berlinie (Bundeswehrkrankenhaus) zostali obdarowani prezentami mikołajkowymi. W zastępstwie św. Mikołaja prezenty wręczyła przedstawicielka z ukraińskiej Ambasady i przedstawiciel Klubu „GP” Berlin-Brandenburg. Każdy z rannych żołnierzy, którzy walczyli w Donbasie, otrzymał piękne podarunki .Dodatkowo wspólnie z odwiedzającymi ich gośćmi kosztowali wypieki polskiej kuchni. Szczególnie ucieszyli się z pięknych katolickich polskich i ukraińskich kartek Bożonarodzeniowych, oraz dołączonych opłatków.

Jak co roku w wielu Klubach „GP” odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe:

W Krakowie w spotkaniu opłatkowym uczestniczył red. Tomasz Sakiewicz ze swoją małżonką Dagny, Paweł Piekarczyk i wielu przyjaciół klubu.

W Nowym Meksyku odbyła się polska Wigilia z tradycyjnym opłatkiem i mszą świętą. Spotkanie zorganizował Klub „GP” wspólnie z organizacją Polonia Semper Fidelis.

Spotkanie opłatkowe w gliwickim Klub „GP” uświetnił występ zespołu „Pasjart” pod kierunkiem pani Anny Pieszki. Gościem był podpułkownik Roman Nowogrodzki wraz z małżonką. W spotkaniu uczestniczyli członkowie klubu opolskiego, na czele z przewodniczącym Ryszardem Szramem.

Jak każdego roku odbyło się spotkanie opłatkowe z czytelnikami tygodnika „Gazeta Polska”. Organizatorem była redakcja i warszawski Klub „GP”. Pojawiło się wielu znakomitych gości, którzy życzyli wszystkim Wesołych Świąt – nie tylko osobom obecnym na spotkaniu, ale wszystkim, którym zależy na Polsce.

Członkowie i sympatycy Klubu „GP” w Nowym Sączu uczestniczyli w spotkaniu świąteczno-noworocznym. Zebrani mogli posilić się pysznym grochem z kapustą i tradycyjnymi wypiekami.

We Wrześni na spotkaniu opłatkowym odczytano list red. Tomasza Sakiewicza do klubów „GP”.

Retrospektywa Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
odbyła się w Dzierżoniowie. W festiwalu udział wzięła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie i II Gimnazjum w Bielawie. Odbyły się warsztaty – „Nagraj dziadka komórką” – dzięki którym młodzież poznała różne techniki rejestrowania obrazu. Podczas zakończenia warsztatów  odbył się pokaz filmów przygotowanych przez młodzież w ramach programu: „Młodzi dla historii”. Podczas gali Jan Pospieszalski poprowadził panel dyskusyjny tłumaczący, co znaczy historia i tradycja w życiu narodu, zatytułowany: „Czy potrzebna nam historia?”. Organizatorzy uhonorowali bohaterskich działaczy niepodległościowych z czasów „Solidarności”. ”Sygnety Niepodległości” otrzymali pośmiertnie śp. Walerian Tewzadze, oraz śp. Teofil Frankowski. „Drzwi do wolności” wręczono Stefanowi Greflingowi (członkowi Klubu GP Dzierżoniów II). Gala zakończyła się koncertem pieśni w wykonaniu Pawła Piekarczyka.

W Domu Polskim w Filadelfii odbyło się spotkanie, na którym uczczono ofiary stanu wojennego. To już drugie spotkanie z serii „Zapal Światło Wolności”, które zorganizował Klub „GP”, Portal Pamieć.us oraz Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Zbrodni Katyńskiej. Inicjatorem spotkania był Grzegorz Tymiński z portalu Pamieć.us, który współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie. W tym roku spotkanie było wyjątkowe, ponieważ Światło Wolności zostało odpalone od Betlejemskiego Światła Pokoju, przyniesionego z Kościoła Św. Jana Kantego w Filadelfii przez harcerzy z Hufca działającego przy tej parafii.

Klub „GP” Rypin zorganizował „Wiec Pamięci” tragicznych wydarzeń grudnia 1970 i 81 roku. Głos zabrali przewodniczący klubu: Kazimierz Mroczyński i przewodniczący z rypińskiej „Solidarności”. W godzinach wieczornych odbyła się projekcja filmu „Nocna Zmiana”.

W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Klubu Młodych „GP” w Krakowie pamięć o ofiarach wyrazili poprzez wykonanie tabliczek z życiorysami blisko stu osób zamordowanych w tamtym okresie. Tabliczki te, wraz ze zniczami zostały złożone na pomniku ofiar komunizmu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W Szczecinie członkowie Klubów GP i SK TPPW uczcili Powstańców Wielkopolskich. Złożono kwiaty i odśpiewano Hymn przed tablicą pamiątkową – „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919”.

Na spotkaniu zorganizowanym przez poznański Klub „GP” gościła red. Dorota Kania, która omówiła kulisy powstania książki pt.” Gry tajnych służb”. Spotkanie prowadziła Aurelia Siwa.

W Piotrkowie Tryb. oraz w Pabianicach odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem.

Gliwicki Klub „GP” gościł przewodniczącego „Solidarności” p. Zdzisława Goliszewskiego, radnego miasta Gliwice.

W Andrychowie odbył się patriotyczny koncert Bartka Kurowskiego, który gościł na zaproszenie przewodniczącego Klubu „GP” Andrychów II – Zbigniewa Małeckiego. W koncercie uczestniczyli licznie mieszkańcy Andrychowa, a w śród nich – więźniowie polityczni stanu wojennego i członkowie klubu.

W Koninie odbyło się oficjalne otwarcie Klubu „GP” im. M. i L. Kaczyńskich. Życzenia złożyła pani Senator Margareta Budner – honorowy członek klubu.

Rawa Mazowiecka – zmiana adresu e-mail; Przewodniczący: Tomasz Nowicki, tel.: 602 261 387; e-mail: kgp_rawa@data.pl

Madryt – zmiana przewodniczącej, nową przewodniczącą została: Małgorzata Żak, tel.: 0034 661915396, e-mail: klubgazetypolskiej.madryt@gmail.com Pani Wiesławie Llamas dziękuję za dotychczasową współpracę.

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk