Tydzień w Klubach „GP” – 12.07.2017 r.
List Klubów „GP” do Donalda Trumpa
Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii i Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, oraz Maciej Rusiński koordynator Klubów „GP” w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w imieniu dużej części Polonii napisali list do prezydenta Donalda Trumpa. W liście, który odbił się szerokim echem na portalach internetowych w USA, zwracają się do amerykańskiego prezydenta i administracji USA o pomoc w staraniach o odzyskanie wraku samolotu TU-154M, który uległ katastrofie w Smoleńsku w 2010 r, oraz innych dowodów i nagrań bezprawnie przetrzymywanych przez Rosję. W liście można przeczytać:
„Nasz Komitet składa się z przedstawicieli wielu organizacji polonijnych. Wypowiadamy się w imieniu sporej polskiej społeczności, która głosowała na Pana i wiąże duże nadzieje co do Pana deklaracji dotyczących kluczowych dla niej kwestii. Jedną z najważniejszych wśród nich jest Pana obietnica pomocy w odzyskaniu wraku samolotu TU-154M. Integralną częścią Komitetu są też Kluby >>Gazety Polskiej<<, szeroki ruch społeczny działający w Polsce i na świecie, w tym w USA, którego jednym z głównych celów jest zabieganie o dogłębne, obiektywne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Zwracamy się do Pana ponownie w tej sprawie. Zachęca nas docenienie przez Pana rosnącego znaczenia Polski jako sojusznika oraz to, że administracja USA wykazuję zdecydowaną postawę, między innymi przez niedawne operacje wojskowe pomimo oporu Rosji.
Dokładne i wolne od przeszkód zbadanie katastrofy smoleńskiej i jej okoliczności jest jedną z najważniejszych kwestii dla Polski i Polaków. Obecny rząd Polski powołał w lutym 2016 r. nową komisję w celu przeprowadzenia należytego dochodzenia. Ustalenia komisji rządowej, upublicznione w kwietniu tego roku, a także wyniki wcześniejszych konferencji naukowych, obaliły oficjalny rosyjski raport z 2011 roku. Zebrane dowody i wyniki badań wykazały, że kontrola powietrzna w Smoleńsku błędnie naprowadzała pilotów, w ostatnich sekundach lotu nastąpiły awarie systemów związanych z pracą silników, a samolot zaczął rozpadać się w powietrzu zanim uderzył w ziemię i nie zderzył się ze słynną brzozą, która była wskazana przez stronę Rosyjską jako bezpośrednia przyczyna rozbicia się samolotu. (…) Niestety, Rosja nadal odmawia współpracy i przetrzymuje kluczowe dowody, w tym szczątki samolotu, co jest niezgodne międzynarodowymi umowami. Polska prosi o pomoc w uzyskaniu dostępu do tego materiału dowodowego jak i w odzyskaniu swej własności. (…) Polacy wyrażają Panu wdzięczność za obietnicę pomocy w odzyskaniu wraku prezydenckiego samolotu, a także za wysiłki dyplomatyczne i międzyrządowe dyskusje w tej kwestii od początku 2016 r. Pokładają dużo zaufania w Pana administracji. Jako amerykańska Polonia zwracamy się do Stanów Zjednoczonych o podjęcie aktywnej roli w tej sprawie, bardzo ważnej dla Polski, dla bezpieczeństwa europejskiego, a także dla stosunków Ameryki z Polską i pozostałymi partnerami NATO. Mamy nadzieję, że administracja USA wywrze presję na Rosję o poszanowanie międzynarodowych norm”.
W Bydgoszczy odbyło się długo oczekiwane spotkanie red. Tomasza Sakiewicza z mieszkańcami tego miasta i pobliskich gmin. Gość opowiadał o planach związanych z „Gazetą Polską”, oraz o obecnej sytuacji politycznej. Spotkanie prowadził przewodniczący Klubu „GP”, Krystian Frelichowski i Maciej Różycki. Po części oficjalnej Tomasz Sakiewicz spotkał się na uroczystej kolacji z działaczami bydgoskiego klubu i przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń patriotycznych: Solidarni 2010, Stowarzyszenie Idee Solidarności 1980-89, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Młodzieżowy Klub „GP”, Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości oraz Radnymi Miasta Bydgoszczy, Grażyną Szabelską, Jarosławem Wenderlichem i Radnym Gminy Pruszcz Maciejem Różyckim. Swoje piosenki zaśpiewał Bartłomiej Kurowski.
Po raz trzeci, tym razem w gościnnych Dusznikach Zdroju i Szczytnej, odbyło się ważne kulturalno-patriotyczne wydarzenie – III Przystanek Niepodległość. Wypełnione spotkaniami, panelami i koncertami spotkanie to pomysł Krystyny Śliwińskiej. To ważne wydarzenie w patriotycznym kalendarzu Dolnego Śląska, Polski i zagranicy. Po dwóch edycjach „Przystanku Niepodległość” w Lewinie Kłodzkim przyszedł czas na Duszniki i Szczytną. W spotkaniach uczestniczyli ludzie z całego kraju, znani publicyści, dziennikarze, politycy, naukowcy, oraz żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Bez zadęcia i poprawności politycznej dyskutowano i spierano się o polskie sprawy, o to co boli i budzi obawy. Ale wyrażane poglądy i opinie pełne były miłości do Ojczyzny i troski o wspólne dobro. Spotkanie tak wielu podobnie myślących i działających ludzi buduje. Ludzi działających, a nie narzekających, nie koniunkturalnych, zamkniętych w sobie, w swoich „biznesach”, problemach i zajęciach. To istotne by uwierzyć, że Polaków, którym nie jest wszystko jedno jest bardzo wielu. W III edycji Przystanku Niepodległość licznie uczestniczyli członkowie Klubu „GP” Dzierżoniów II, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego w Dzierżoniowie.
28 Czerwiec 1956 – Za Wolność Prawo i Chleb. W 61 Rocznicę Powstania Poznańskiego
klubowicze „GP” z Poznania uczestniczyli w obchodach na ulicy Kochanowskiego i Bramy Głównej Zakładów Cegielskiego.
.
.
Klub „GP” w Oslo zaprosił tamtejszą Polonię na projekcję filmu „Zmartwychwstanie”. Parafraza „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego wprowadza nas w obecną sytuacje Polski. Widzimy, że obawy Wyspiańskiego nawet po ponad stu latach są aktualne. „Zmartwychwstanie” kończy się dziwnym tańcem w letargu. Widzowie wyszli z kina niezwykle poruszeni tym co zobaczyli.
Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl.
Myślenice – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Michał Rudkowski, tel.: 505 180 067, e-mail: kgpmyslenice@gmail.com (bez zmian). Panu Jarosławowi Szlachetce dziękuję za dotychczasową współpracę.
Wiedeń II (Austria) – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została: Barbara Świerczek, tel.: (0043) 676 521 56 58, e-mail: kgp.wieden.pilecki@hotmail.com (bez zmian). Panu Tomaszowi Pawłowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński