Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Magdalena Ogórek na spotkaniu w Gdyni

Tydzień w Klubach „GP” – 20.02.2019 r.

Magdalena Ogórek na spotkaniu w Gdyni

Gdzie jest krakowska „Walka karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Gdzie są zrabowane płótna Fałata, gotyckie i  renesansowe meble, cenne numizmaty? Na te i inne pytania odpowiadała dr Magdalena Ogórek, autorka książki „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”, która była gościem Klubu „GP” w Gdyni. Przy sali pełnej gości, wśród których byli m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie, czy poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, pani Ogórek opowiadała o swojej pracy, która doprowadziła ją  do krewnych Otto von Wächtera, austriackiego barona SS, przyjaciela Himmlera i będącego prawą ręką Hansa Franka w okupowanym Krakowie. To na jego rozkaz zostało założone w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. Ten koneser sztuki powiększał swoje kolekcje o dzieła skradzione w Krakowie i we Lwowie, gdzie pomaga założyć Ukraińcom dywizję „SS-Galizien”. Na spotkanie przybyło ok. 200 osób, które przywitały panią Magdalenę Ogórek oklaskami na stojąco i odśpiewały jej Sto Lat. Pokazali, że bardziej sobie cenią wiedzę, inteligencję i kulturę niż wątpliwe przymioty pań oblegających budynek TVP. Nagranie ze spotkania można odsłuchać na stronie http://klubgpgdynia.wordpress.com w zakładce „Kronika”.

TychyOd 2011 roku delegacja Klubu „GP” w Tychach składa kwiaty oraz zapala znicze na pomniku poświęconym Zesłańcom Sybiru. Dzień ten to dzień szczególnej pamięci o przymusowo przesiedlonych na zachodnią Syberię i w północne obwody Rosji. Ten tragiczny epizod naszej historii rozpoczął się 10 lutego 1940 r.  Po 1939 r polskie tereny znajdujące się pod sowiecką okupacją stały się areną represji skierowanych wobec Polakom. Sowiecka okupacja objęła tereny zamieszkałe przez 13 mln ludzi, z czego około 5 mln stanowili nasi rodacy. Już od grudnia 1939 r. staranie przygotowywano akcje przesiedlenia dużej części Polaków na zachodnią Syberię oraz w północne obwody ZSRS. Planowano przesiedlić chłopów, rodziny żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, mieszkańców małych miejscowości, czy pracowników służby leśnej. Akcję przesiedlenia przygotowywało i prowadziło NKWD. Celem całej akcji było zniszczenie świadomości narodowej Polaków, rozbicie wspólnoty i osłabienie społeczeństwa poprzez eliminację elit społecznych. Pierwszy etap deportacji rozpoczął się 10 lutego 1940 roku. Polegała ona na brutalnym wtargnięciu siepaczy NKWD do domów, majątków i mieszkań Polaków, gdzie niszczono dobytek, kradziono, profanowano symbole religijne, poniżano i znęcano się nad ludnością. W niektórych przypadkach nie pozwalano nawet przesiedleńcom na zabranie żywności czy niezbędnej odzieży, w innych pozwalano tylko na przedmioty pierwszej potrzeby. Przesiedleńców siłą zapędzano do samochodów lub sań, przewożono do wagonów kolejowych, w których gromadzono nawet po 50 osób. To był dopiero początek gehenny zgotowanej Polakom. Przesiedleńcy podróżowali w tych wagonach nawet po kilka tygodni, umierając często z głodu, brudu, chorób i zimna. Ich los był przerażający. Po przybyciu na miejsce, lokowano ich w barakach mówiąc, że mają zapomnieć o zgniłej Polsce i że nigdy już nie opuszczą tego miejsca. Oczywiście Polacy musieli pracować i to bardzo ciężko. Czterdziestostopniowe mrozy, głód i wycieńczenie powodowały, że śmierć zaczęła zbierać swoje straszne żniwo. Historycy twierdzą że zginęło ponad milion osób. Wszystkie cztery etapy przesiedlenia Polaków na „nieludzką ziemię” zdążyły się odbyć jeszcze przed niemiecką agresją na Związek Radziecki.

W warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyło się spotkanie otwarte Klubu Młodych „GP” w Warszawie. Gościem specjalnym był znany działacz opozycji antykomunistycznej oraz szef Klubu „GP” w Warszawie – Adam Borowski. – Poruszyliśmy szereg ważnych i bieżących zagadnień, takich jak chociażby mowa nienawiści Janusza Palikota wobec red. Magdaleny Ogórek, czy temat wprowadzania opinii publicznej w błąd, za pomocą tak zwanych fake-newsów – mówi Mateusz Rojewski, przewodniczący klubu. I dodaje: – Na koniec porozmawialiśmy również o prognozach dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Większość audytorium była zgodna z prelegentem – naszym zdaniem pojawienie się nowego tworu na lewej stronie sceny politycznej, nie może zagrozić Zjednoczonej Prawicy, tylko skłóconej i „rozdrobnionej” opozycji. Podczas spotkania padło bardzo wiele pytań z sali do prelegenta. Dyskusja była żywiołowa i bardzo interesująca. Spotkania otwarte Klubu Młodych „GP” Warszawa to część cyklu mityngów ze znanymi postaciami ze świata polityki, dziennikarstwa czy historii.

bannerGP — kopiaPodczas spotkania Klubu „GP” w Nowym Sączu członkowie jednogłośnie podjęli uchwałę nadającą Klubowi imię śp. Jana Olszewskiego.

Węgry2019

Wielki Wyjazd na Węgry – tak jak co roku Fundacja Klubów Gazety Polskiej przy współpracy z „Gazetą Polską” w marcu organizuje wyjazd na Węgry. Będziemy uczestniczyć w węgierskim Święcie Narodowym.

WARUNKIEM UCZESTNICTWA W WYJEŹDZIE JEST:

Wpłata na specjalne konto, które w ramach Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” utworzono na tę okazję: PKO SA 26 1240 1040 1111 0010 7806 1812. W temacie przelewu prosimy o dokładne podanie swojego imienia, nazwiska, oraz daty urodzenia (informacje potrzebne do ubezpieczenia) oraz miasto (Warszawa, Kraków), gdzie będą Państwo wsiadać. Prosimy o dopisanie numeru telefonu. Wpłata na konto równoznaczna jest z akceptacją regulaminu wyjazdu, który znajduje się na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl. Osoby które nie podały kompletnych danych prosimy o uzupełnienie je i wysłanie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.wielkiwyjazdnawegry.pl, lub bezpośrednio na e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl . Ostatecznym terminem wpłaty na WWnW jest 1 marca 2019 r. lub do wyczerpania miejsc, o czym zostaniecie Państwo powiadomieni.

Ceny za cały wyjazd:

– miejsca siedzące – 340 zł brutto

Nowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl, www.klubygp.pl, oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa. Kontakt: p. Ewa Wójcik, tel. 505 038 217, p. Maria Machl, tel. 789 347 787 Pytania i oferty pomocy: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Przewodniczący klubów „GP” będą na bieżąco informowani o szczegółach wyjazdu.

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big