Tydzień w Klubach „GP” | 22.03.2022 r.
Nie ustajemy w pomocy uchodźcom z Ukrainy
MANIFESTACJA „MATKI WOŁAJĄ: PRZESTAŃCIE STRZELAĆ DO DZIECI” | Kluby „Gazety Polskiej” po raz kolejny zorganizowały manifestację, tym razem pod hasłem „Matki wołają: Przestańcie strzelać do dzieci”, w której wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny Marlena Maląg, posłowie PiS Joanna Lichocka i Jan Mosiński, a także ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca. Głos zabrała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w swoim emocjonalnym wystąpieniu powiedziała m.in.: – Przyszłam tutaj nie jako marszałek polskiego Sejmu, lecz jako kobieta, Polka, matka i babcia – mówiła do zgromadzonych przed budynkiem ambasady Ukrainy. – Walcząca Ukraina musi wiedzieć, że nie jest sama, że jesteśmy z nią i wierzymy, że zwycięży – zapewniła. – Wiem, że moje słowa nie dotrą do Putina, ale gdybym mogła, to powiedziałabym mu: Panie Putin, jest pan nie tylko zbrodniarzem, ale jest pan wielkim tchórzem, ponieważ nie walczy pan z armią, której nie może pan pokonać. Walczy pan z dziećmi, kobietami, kobietami w ciąży, pańscy żołdacy gwałcą Ukrainki – mówiła Elżbieta Witek. – Pan tej wojny nie wygra, pan już ją przegrał – dodała. – My, matki, czekamy tylko raz w życiu na płacz naszych dzieci: płacz, gdy nasze dziecko się rodzi. Potem każde wydarzenie, kiedy dziecko płacze, jest dla nas niezwykle bolesne – powiedziała marszałek Sejmu. Jak przypomniała, podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło już kilkadziesięcioro dzieci. – One miały prawo do życia. Dziś kobiety tu, w Warszawie, w całej Europie i na całym świecie, powinny walczyć o prawa kobiet ukraińskich – mówiła marszałek Witek. – O prawo do życia, do bezpieczeństwa, prawo do bezpiecznego wychowywania dzieci, do własnych wyborów – zaznaczyła. Zwróciła się też do kobiet rosyjskich: – Wy też jesteście matkami, znacie te same uczucia co my. Nie pozwólcie waszym synom mordować ukraińskich dzieci i kobiet! – podkreśliła.
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | W Piotrkowie Trybunalskim, z inicjatywy ludzi wielkich serc z klubu „GP”, zorganizowany został koncert „Wsparcie dla dzieci z Ukrainy”. Organizatorzy wskazali, że towarzysząca mu zbiórka zostanie przekazana na rzecz Fundacji św. Dominika prowadzonej przez siostry dominikanki, które wraz z księdzem rektorem w Piotrkowie Trybunalskim w budynkach rektoratu przyjęły i otoczyły opieką i gościną rodziny zastępcze z Ukrainy wraz z dziećmi. Siostry pozostają na Ukrainie, gdzie ich praca i pomoc są świadczone potrzebującym na miejscu i ukraińskim żołnierzom. W koncercie dedykowanym dzieciom z Ukrainy wystąpiły Anna Kafar z córkami Julią i Zuzanną, Jolanta Piekarska oraz jej uczniowie z zajęć nauki gry na gitarze ze Szkoły Podstawowej w Proszeniu oraz ze Szkoły Katolickiej Sióstr Dominikanek. W koncercie wzięli także udział uczniowie Katolickiej Szkoły Sióstr Dominikanek. Wśród utworów można było usłyszeć m.in.: „Modlitwę o pokój”, „Miejcie nadzieje” czy „Podaj rękę Ukrainie”. Wśród publiczności byli też goście z Ukrainy oraz Marszałek Senior Antoni Macierewicz.
ZGIERZ | Trzyosobową rodzinę z Ukrainy przyjął pod swój dach członek klubu „GP” w Zgierzu Przemysław Skupiński. Pani Lilija, która przyjechała do Polski z dwiema córkami i psem, po załatwieniu wszystkich formalności rozpocznie pracę w schronisku dla zwierząt w Jasionce k. Zgierza. Możliwość pracy z bezdomnymi psiakami i kotami bardzo ją ucieszyła, gdyż zanim wojna na Ukrainie zmusiła ją do wyjazdu z kraju, prowadziła własną klinikę weterynaryjną. Ponadto schronisko Jasionka, kierowane przez P. Skupińskiego, przekazało karmę dla borykającego się z problemami z zaopatrzeniem ukraińskiego przytuliska dla psów i kotów w mieście Kiwerci. Członkowie zgierskiego klubu „GP” przekazali lodówkę i mikrofalówkę dziesięciu kobietom z Ukrainy zamieszkującym w jednym z domów studenckich w Łodzi.
.
POZNAŃ | Klubowicze z Poznania bardzo aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, na ostatnim spotkaniu zebrali środki pieniężne, za które kupili najpotrzebniejsze rzeczy. Ruszyła także zbiórka na rzecz Ukrainy w biurze posła Bartłomieja Wróblewskiego przy ul. Mostowej 27 w Poznaniu na IV piętrze.
.
.
.
DĄBROWA GÓRNICZA II | Klub „GP” w Dąbrowie Górniczej im. Henryka Glassa „Chudego Wilka” współpracuje przy pomocy obywatelom Ukrainy z Przemysławem Miśkiewiczem i ze Stowarzyszeniem Pokolenie. Klubowicze wzięli udział w koncercie charytatywnym i pomogli przy załadunku tira. Oprócz tego biorą udział w akcji Stowarzyszenia Pokolenie „Pomoc Ukrainie – to jest też nasza wojna”. Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy. Proszę dzwonić do Stowarzyszenia Pokolenie, tel. 32 209 00 02; 32 209 00 03.
.
.
WARSZAWA BIELANY – ŻOLIBORZ, MILANÓWEK | W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Niezłomnych zorganizowane przez kluby „GP”. W Warszawie w uroczystości udział wzięli: Społeczny Komitet Obchodów Bielańsko-Żoliborskich Dni Żołnierzy Niezłomnych, Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”, Bielańsko-Żoliborski klub „GP”, Formacja Patriotyczna im. Kazimierza Wielkiego, Komitet PiS Żoliborz, klub „GP” Milanówek. Przed pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego zostały złożone kwiaty. Historyk wojskowości z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Adam Buława, przypomniał o heroicznym czynie Witolda Pileckiego. Wartę honorową wystawiła i asystowała przy składaniu wieńców Formacja Patriotyczna im. Kazimierza Wielkiego. Następnie z tej okazji odbył się koncert pt. „Niezłomnym”, na którym z repertuarem patriotycznym wystąpił chór „Harfa”, natomiast „Tadek” uświetnił uroczystość solo śpiewem i słowem patriotycznym. Przewodniczący klubu „GP” Milanówek, Adam Wojdan, przedstawił rys historyczny IV Zarządu WIN w odniesieniu do czasów powojennych i obecnych. Żołnierze Formacji rozdali obecnym „fasolkę niepodległości z orzełkiem” jako symbol niezłomnych. „Zakopali nas w bezimiennych dołach, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”. Odczytane zostały również przez żołnierzy Formacji listy dzieci Niezłomnych do B. Bieruta o ułaskawienie, które pozostały bez odpowiedzi. Partnerem wydarzenia była Fundacja PGE oraz Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”.
BRZOZÓW | Na Ziemi Brzozowskiej uroczyste obchody poświęcone Żołnierzom Niezłomnym odbyły się w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi. W Starowiejskim Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia od kilku lat umieszczone są tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej ze Starej Wsi oraz Ignacego Bielawskiego ps. Mnich, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, zamordowanego przez funkcjonariuszy UB uczestnika akcji odbicia więźniów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Brzozowie w Wielki Piątek 30 marca 1945 roku. Uroczystość objął honorowym patronatem poseł Adam Śnieżek. Głównym organizatorem obchodów uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Brzozowskiej jest od wielu lat przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego i przewodniczący klubu „GP” w Brzozowie pan Henryk Kozik. Współuczestniczą w organizacji dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych kpt. inż. Jan Jastrzębski oraz komendant Jednostki Strzeleckiej nr 2222 w Brzozowie mł. komp. ZS Jan Giefert. Współorganizatorzy: rektor Kolegium Księży Jezuitów i kustosz Sanktuarium o. Wiesław Faron SJ oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP o. Paweł Witon SJ zapewniają subsydium organizacyjne i techniczne.
KLUBY GP | Uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyły się również w: Łowiczu, Słupsku, Poznaniu, Raciborzu, Gliwicach, Suwałkach, Filadelfii (USA), Dąbrowie Górniczej, Rypinie i Zabrzu.
- POZNAŃ
- RACIÓRZ, GLIWICE
- SUWAŁKI
- FILADELFIA
- DĄBROWA GÓRNICZA II
- RYPIN
- ZABRZE II
WARSZAWA | W Warszawie odbył się okolicznościowy koncert Andrzeja Kołakowskiego pt. „Wyklętym, Niezłomnym Cześć i Chwała”.
WROCŁAW | Fundacja Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL, za zgodą ojca przeora klasztoru jasnogórskiego Samuela Pacholskiego, zorganizowała uroczystość wręczenia Szabel Honorowych Rycerzom Matki Boskiej Częstochowskiej, ojcowi generałowi brygady Eustachemu Rakoczemu i medalierowi Wiesławowi Kulejowi w sali rycerskiej na Jasnej Górze. Podczas uroczystości odbyło się również odznaczenie patriotów zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Odznaczenie otrzymał Andrzej Górnik, przewodniczący klubu „GP” we Wrocławiu.
.