Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 27.07.2022 r.

Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca minęła 79. rocznica rzezi wołyńskiej. Kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Serwis-27.07.2022W latach 1943-1945 ukraińskie organizacje nacjonalistyczne OUN i UPA, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, zamordowały ponad 100 tys. Polaków mieszkających na terenach byłego województwa wołyńskiego II RP. Najwięcej mordów dokonano latem 1943 roku. W lipcu zaatakowano około 530 polskich miejscowości. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy, dlatego kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani. Pod hasłem „Śmierć Lachom” Polacy ginęli w niewyobrażalnych męczarniach. Ginęli od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni, nie oszczędzano kobiet, dzieci, starszych osób. Po masakrach do wsi wjeżdżali  chłopi z sąsiednich wsi ukraińskich, kradnąc całe mienie zamordowanych Polaków i paląc ich domostwa. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. W rocznicę ludobójstwa na Wołyniu kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Jesteśmy świadomi, że tylko, jak uczy Ewangelia, prawda może nas wyzwolić. Święty Jan Paweł II mówił: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli”.

Tychy I WolynTYCHY | „Nie o zemstę, ale o pamięć i prawdę wołają ofiary”. 79. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich upamiętnił Klub „Gazety Polskiej” w Tychach. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar, która z inicjatywy tyskiego klubu „Gazety Polskiej” odbyła się w rocznicę „krwawej niedzieli” – 11 lipca, w kościele pw. św. Rodziny. Mszę św. odprawił ksiądz proboszcz Adam Pukocz, który nawiązując do przypadającego na ten dzień święta św. Benedykta, patrona Europy, głosił, że tylko budowanie życia i przyszłości ludów europejskich w oparciu o Boże przykazania daje gwarancję uniknięcia okropieństw wojny i ludobójstwa. Następnie zgromadzeni na mszy św. udali się pod pomnik ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Pd.-Wsch., który znajduje się w Tychach na jednym z cmentarzy komunalnych. Tam odśpiewano hymn państwowy w asyście warty honorowej, którą pełniła młodzież z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach. Wśród zebranych na cmentarzu delegacji reprezentujących różne środowiska patriotyczne, prawicowe i kresowe, wybrzmiały głosy nawołujące do pielęgnowania pamięci i głoszenia prawdy o ludobójstwie na Kresach Południowo-Wschodnich i Wołyniu, ale również podkreślane było, że do prawdziwego pojednania polsko-ukraińskiego potrzebna jest ekshumacja ofiar i ich godny, chrześcijański pochówek. Do dziś w dołach śmierci na terenie dzisiejszej Ukrainy spoczywają szczątki około 95 proc. spośród ponad 100 tys. Polaków pomordowanych przez Ukraińców. Zebrani przypominali, iż historia uczy nas, że jeżeli prawda o ludobójstwie zostaje przemilczana i zadeptywana, to prędzej czy później zbrodnia ludobójstwa powtórzy się w innej części świata, dlatego mamy obowiązek zachować pamięć o pomordowanych i mimo trudnej sytuacji u naszych ukraińskich sąsiadów, musimy domagać się umożliwienia chrześcijańskiego pochowania ofiar. Po wystąpieniach przedstawicieli organizacji biorących udział w uroczystościach złożono kwiaty pod pomnikiem i zapalono znicze. Wszyscy mają nadzieję, że doświadczenie straszliwej wojny pozwoli naszym ukraińskim sąsiadom zrozumieć nasze pragnienie postawienia krzyży na grobach pomordowanych Polaków.

Poznan I WolynPOZNAŃ | 11 lipca członkowie poznańskiego klubu „Gazety Polskiej” wspominali kolejną rocznicę „krwawej niedzieli”. By uczcić to wydarzenie, klubowicze uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. św. Jana Kantego, w którym pod zamontowaną tam tablicą upamiętniającą tę zbrodnię uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.

 

 

 

KoninKONIN | W Koninie, z inicjatywy miejscowego klubu „Gazety Polskiej”, odbyły się obchody upamiętniające rocznicę rzezi wołyńskiej. Po mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą przy kościele św. Maksymiliana Kolbego. Radna miasta, a zarazem przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” z Konina Krystyna Leśniewska, podczas przemówienia skierowała prośbę do władz miasta o upamiętnienie kolejnej, 80. rocznicy rzezi wołyńskiej poprzez nadanie nazwy ulicy czy skweru Ofiarom Wołynia.

 

 

USA I WolynFILADELFIA | Klub „Gazety Polskiej” z Filadelfii uczestniczył w obchodach 79. rocznicy rzezi wołyńskiej oraz 77. rocznicy obławy augustowskiej, które odbyły się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, znanej również jako Amerykańska Częstochowa, w Doylestown w stanie Pensylwania (USA).

 

 

GDAŃSK II | Klubowicze „Gazety Polskiej” Gdańsk II uczcili 79. rocznicę rzezi wołyńskiej pod pomnikiem Polaków Mieszkających na Wołyniu, po mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze.

PRZEDBÓRZ | Klubowicze „Gazety Polskiej” z Przedborza uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy okolicznościowej tablicy.

RYPIN | Klub „Gazety Polskiej” w Rypinie w 79. rocznicę rzezi na Wołyniu złożył wiązankę kwiatów i znicze u stóp brzozowego krzyża poświęconego ofiarom UPA na Wołyniu.

PabianicePABIANICE | Pabianicki klub „Gazety Polskiej” w rocznicę „krwawej niedzieli” uczcił pamięć Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947, składając na pabianickim cmentarzu wiązankę kwiatów i zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.

 

 

SydneySYDNEY | Klubowicze „Gazety Polskiej” z Sydney uczestniczyli we mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

 

 

 

 

 

ElblagELBLĄG | Klubowicze „Gazety Polskiej” z Elbląga uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej i złożyli kwiaty przy skwerze im. Rotmistrza Pileckiego.

 

 

 

 

 

SuwałkiSUWAŁKI | Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał aktywny udział w obchodach 77. rocznicy obławy augustowskiej w Gibach z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Obława Augustowska była największą zbrodnią komunistyczną w Polsce po II wojnie światowej. Był to mord około 2 tys. polskich patriotów i żołnierzy Armii Krajowej na Suwalszczyźnie, Wileńszczyźnie oraz Grodzieńszczyźnie, dokonany przez komunistyczną Armię Czerwoną, NKWD, UB i LWP. Premier Morawiecki przypomniał o tych zbrodniach komunistycznych i w krótkiej rozmowie prosił o pozdrowienie członków Klubu „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele w Gibach, a następnie przemaszerowano na Wzgórze Krzyży, gdzie wysłuchano okolicznościowe przemówienia i odczytano apel poległych. Salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i biało-czerwonych zniczy z naszym logo:  „Bóg – Honor – Ojczyzna Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach Strefa Wolnego Słowa” zakończyły uroczystości. Klub, jak co miesiąc, zorganizował obchody miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Najpierw zapalono biało-czerwone znicze, następnie z inicjatywy klubowiczów odbyła się msza św. w konkatedrze św. Aleksandra z modlitwą za ofiary tragedii smoleńskiej.

ESSEN | Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jednogłośnie przyznali mieszkańcowi gminy Strzegom – Jarosławowi Kardeli – Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. – To dla mnie ogromny zaszczyt i jeszcze większa motywacja do pracy u podstaw dla naszych ziem zachodnich – mówił odznaczony członek klubu „Gazety Polskiej”. Jarosław Kardela od wielu lat jest aktywnym działaczem Klubu „Gazety Polskiej” w Strzegomiu i ambasadorem Klubu „Gazety Polskiej” w Essen.
Gratulujemy!


 ZAPROSZENIA KLUBOWE

MIELEC – wyjazd na odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych, 2–3 września. Zapisy i informacje: gdanskiklubgp@gmail.com lub telefonicznie 691-545-333, zaprasza Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GP27.07.2022Artykuł