Tydzień w Klubach „GP” – 31.10.2018 r.
Parada Pułaskiego w Filadelfii
Ponad 300 członków klubów „Gazety Polskiej” kandydowało w wyborach samorządowych. Znakomita część z nich odniosła olbrzymi sukces i zdobyła mandaty do rad powiatów, rad miasta, sejmików czy stanowiska burmistrzów. To duży sukces ludzi, którzy identyfikując się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, pracowali dla swoich małych ojczyzn i starali się rozwiązywać najważniejsze problemy nurtujące ich najbliższe otoczenie. Niezwykle aktywni, czasami byli jedynymi, którym chce się coś zrobić. Dla niektórych z tych, którzy decydowali o listach wyborczych stanowiło to przeszkodę i traktowali Was jako zagrożenie dla swoich partykularnych interesów. W każdym środowisku znajdą się tacy ludzie, którzy nie dorośli do ról jakie im powierzono. To smutne, na szczęście to były jednostkowe przypadki. Jednak w przeważającej większości okręgów współpraca i wzajemne zrozumienie celów dla których pracujecie i poświęcacie swój czas spotykała się ze zrozumieniem i pełną aprobatą. W tych okręgach stanowiliście „jedną drużynę”. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Wielu z Was to ludzie, którzy krok po kroku, często walcząc z wieloma przeciwnościami, od podstaw budowali społeczeństwo obywatelskie. Ci, którzy oddali na Was swój głos, docenili to zaangażowanie i Waszą pracę. To cieszy i pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość, bo wiem, że dla Was Polska jest dobrem najwyższym. Nie zmarnujcie tego zaufania, które otrzymaliście od społeczeństwa. Wszystkim, którzy zdobyli mandaty, serdecznie gratulujemy! Lista klubowiczów którzy uzyskali mandaty na stronie: klubygp.pl
W Filadelfii odbyła się kolejna „Parada Piłsudskiego”, której tradycja liczy już osiemdziesiąt pięć lat. Jest to druga najstarsza parada etniczną w tym mieście. Polonia z Filadelfii oraz pobliskich stanów jak co roku aktywnie uczestniczyła w tym zdarzeniu. Tak oto relacjonuje Jan Maciak z klubu „GP” w Filadelfii: „Polonia z Filadelfii i pobliskich stanów dumnie uczestniczyła w tym barwnym wydarzeniu które daje szansę Polsko-Amerykańskim parafiom, organizacjom, klubom, zespołom muzycznym oraz tanecznym i szkołom na zaprezentowanie się. Gościem honorowym był wicekonsul generalny RP z Nowego Jorku, pan Mateusz Gmura wraz z małżonką. Wśród maszerujących byli również przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, instytucji finansowej która od lat wspiera organizację parady, jak i wielu innych inicjatyw polonijnych. Jak co roku, również udział w paradzie wzięły organizacje patriotyczne i niepodległościowe wchodzące w skład Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego z Filadelfii: Kluby Gazety Polskiej (Nowy Jork, New Jersey, Connecticut), przedstawiciele Kadetów Pułaskiego, (kom. Stanisław Bańkowski), Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (placówka z Filadelfii – kom. Tadeusz Guzik, oraz placówka z Trenton – kom. Stefan Radgowski ), Reduty Dobrego Imienia – USA (przew. Jacek Szklarski ) oraz Rodzin Radia Maryja (Adam Stępień). W tym roku, ponieważ Parada Pułaskiego w Nowym Jorku odbyła się w poprzednią niedzielę, mogliśmy gościć przedstawicieli różnych organizacji i instytucji z NY i NJ, w tym ZG oraz II Okręg SWA , który prowadził wicekomandor Antoni Domino. Również po raz pierwszy w historii Parad Pułaskiego członkowie czterech Klubów Gazety Polskiej mogli przemaszerować razem główną arterią Filadelfii. Klub NJ – przew. Paweł Grzegorczyk, Klub NY, przewodniczący i koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę – Maciej Rusiński, Klub Stanford – przew. Jerzy Polak oraz Klub Filadelfia. Po paradzie członkowie Klubu GP z Filadelfii zaprosili wszystkich gości do Domu Polskiego, w którym siedzibę ma klub, na uroczysty obiad”.
W tym roku klubowicze „GP” oraz sympatycy Strefy Wolnego Słowa, dzięki Kresowemu Biuru Podróży Jerek, odwiedzili trzy państwa, na terenie których leżą dawne Kresy I i II Rzeczpospolitej: Litwę, Białoruś i Ukrainę. Tak uczestnicy opisują swoją podróż: „Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Lwów i jego okolice. Lwów urzekł nas swoim pięknem, mimo wojen nie został tknięty zębem czasu. Ślady polskości są tu widoczne na każdym kroku, ale widać też jak w niektórych miejscach z nimi się walczy. Przykładem są aresztowane lwy z cmentarza Orląt, zamknięte w pudłach z płyty wiórowej, które co rusz jakaś wycieczka z Polski rozszczelnia, czy też napisy Semper Fidelis na ważnych budynkach zastąpione ukraińskim trójzębem. Odwiedziliśmy większość z 33 kościołów, obecnie oddanych prawosławnym lub grekokatolikom, zwiedziliśmy gmach Politechniki z autentycznymi malunkami Jana Matejki w jednej z sal wykładowych, przepiękny dworzec kolejowy, dawne kasyno szlacheckie i galerię sztuki z obrazami Matejki, Malczewskiego, Siemiradzkiego, Kossaka i wielu innych. Oddaliśmy hołd wielkim Polakom pochowanym na Łyczakowie i profesorom zamordowanym na Wzgórzach Wuleckich. W Drohobyczu urzekła nas dramatyczna historia walki o kościół św. Bartłomieja, który teraz jest pieczołowicie i z wielkim trudem odnawiany przez parafian. Nie zabrakło też elementów rozrywkowych: spróbowaliśmy wód leczniczych w Truskawcu, odpoczywaliśmy przy pysznej lwowskiej kawie i wypiekach galicyjskich, spróbowaliśmy kilkunastu gatunków słoniny i odwiedziliśmy restaurację Baczewskich. Ostatnim punktem programu była operetka >>Wesoła wdówka<< w Operze Lwowskiej, która pozwoliła nam się przenieść do przedwojennego Lwowa. Wyjeżdżaliśmy z dużym uczuciem niedosytu. Tu trzeba wrócić. Następną serię wyjazdów rozpoczynamy już pod koniec lutego – wyprawą na wileńskie Kaziuki”.
Przekop Mierzei Wiślanej zdominował spotkanie Premiera Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Elbląga. Przed spotkaniem na Mierzei dokonał się akt wbicia pierwszej łopaty przekopu, ale znalazło się też miejsce na rozmowy o sprawach bieżących, w tym o wyborach samorządowych. Jakże były odmienne i rzeczowe od wystąpień totalnej opozycji. – Jesteśmy przeświadczeni, że my także budujemy demokrację, niczym jej nie uchybiamy, wręcz przeciwnie, w końcu tworzymy mechanizm, który jest naprawdę demokratyczny i jesteśmy z tego bardzo dumni – mówił w Elblągu Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Jego wystąpienia wysłuchał tłum zwolenników. W spotkaniu uczestniczył Klub „GP” Elbląg II.
Reprezentanci Klubu „GP” Ostrów Wielkopolski uczestniczyli w posiedzeniu Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego w siedzibie PLO w Gdyni.
Ryszard Kapuściński