Tydzień w Klubach „GP” – 01.07.2015 r.
Polska młodzież z Białorusi ponownie w Polsce
Z inicjatywy Krystiana Frelichowskiego, przewodniczącego bydgoskiego klubu „GP”, na początku lipca na wakacyjny wypoczynek do Polski po raz drugi przyjedzie kilkunastoosobowa grupa młodych Polaków z Białorusi. Towarzyszyć im będzie ksiądz proboszcz Wincenty Siewruk z Narowli. W ubiegłym roku młodzież podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce miała okazję zobaczyć kraj swoich przodków, zapoznać się z kulturą i językiem rodziców, dziadków i pradziadków; zwiedzić Bydgoszcz, Toruń, Kraków, Wieliczkę, Chojnice i Gdańsk. Młodzi Polacy odwiedzili Zespół Parkowo-Pałacowy w Skłudzewie, zapoznali się z pracami podopiecznych działającej tam Fundacji Piękniejszy Świat, obejrzeli zamek krzyżacki w Bierzgłowie, zespoły parkowo-pałacowe w Przysieku i Ostromecku. W Kruszwicy przygotowano dla nich rejs statkiem po jeziorze Gopło, a władze miasta wręczyły przybyłym drobne upominki. Podczas dwóch tygodni znalazł się czas na śpiewanie polskich pieśni i na zabawę. Młodzi Polacy spędzili parę godzin na Rusinowej Polanie w Tatrach. Odtąd marzą o wyjeździe w góry. Organizator pobytu przewodniczący Frelichowski zwraca się z prośbą o pomoc i udostępnienie nieodpłatnie noclegów w Tatrach lub innych okolicach górskich. Z propozycjami pomocy proszę dzwonić: tel. 510005023. Frelichowski tak opisuje swoich gości: „Młodzież która przyjedzie, mieszka w regionie Mozyrza i Narowli, szczególnie dotkliwie doświadczonej przez los. Kiedy nastał tam Związek Sowiecki w ciągu jednej nocy zaginęli wszyscy nauczyciele języka polskiego, zaś kościół katolicki został zamknięty na 75 lat. Wprowadzono zakaz nadawania polskich imion. Jakby tego było mało, dotknęła ich katastrofa czarnobylska. Mozyrz miał zostać wysiedlony, jednak z uwagi na dużą liczbę mieszkańców, pozwolono tym którzy chcieli pozostać. Dopiero od nie dawna mają kościół katolicki; dzieci mówią po polsku, wiedzą kim był Mickiewicz, Sienkiewicz, Piłsudski czy Jan Paweł II. Modlą się w języku ojczystym; po powrocie z Ojczyzny stają się ambasadami polskości na terenach przez siebie zamieszkałych. Żywo przeżywają to wszystko czego u nas doświadczają, nawiązują kontakty z rówieśnikami. Będąc na Białorusi dalej szkolą znajomość języka ojczystego, pozostając w kontakcie mailowym ze mną i rówieśnikami.”
Z powodów czysto politycznych właściciel kamienicy w której działała Księgarnia „Gazety Polskiej” w Krakowie wypowiedział umowę najmu. Ostatnimi gośćmi księgarni byli: prof. Andrzej Nowak promujący swoją najnowszą książkę pt. „Pierwsza zdrada Zachodu” i Tadeusz Płużański. Spotkania prowadzili: Jakub Maciejewski i Jan Lorek. Od lipca Księgarnia Gazety Polskiej będzie mieścić się na Placu Wszystkich Świętych 9. Relacja wideo: www.klubygp.pl
Klub „GP” w Gliwicach uczestniczył w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu odrestaurowanej kaplicy nazwanej „Golgotą Ojczyzny” znajdującej się przy kościele Mariackim. Kaplica zawiera 27 tablic, z których 24 odwzorowano z „Golgoty Polskiej” znajdującej się przy kościele Garnizonowym w Gliwicach. Trzy nowe tablice poświęcone są martyrologii księży, deportacji Górnoślązaków do Rosji 1945-48, oraz karnym Batalionom Żołnierzy Górników 1946 – 1956, kierowanych do morderczej pracy między innymi w kopalniach uranu. Obie Golgoty obejmują okres od 1768 roku, od Konfederacji Barskiej, do tragedii smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Gliwicki klub „GP” ufundował tablicę: „Ofiary NKWD, UB, SB Żołnierze Wyklęci”. W Gliwicach kaplica był projektem klubu zrealizowanym przez proboszcza ks. ppłk. Stefana Zdasieni, w Katowicach to zasługa proboszcza ks. Prałata Andrzeja Suchonia. W powstaniu obu kaplic bardzo aktywnie uczestniczył dr Andrzej Drogoń. Mszę św. w intencji „Wszystkich, którzy w imię wolności, niepodległego bytu, honoru i poszanowania godności oddawali swoje życie dla Matki – Ojczyzny” prowadził ks. Prałat Andrzej Suchoń. W homilii wspomniał słowa Błogosławionego ks. dr. Emila Szramka, proboszcza tegoż Kościoła Mariackiego, który przed śmiercią w obozie koncentracyjnym w Dachau powiedział jakże i dzisiaj aktualne słowa: „Każde odwrócenie się od Krzyża, od Boga, od Ewangelii kończy się odwróceniem się od człowieka, od miłości, od życia do nienawiści i śmierci.” Swastyka – połamanie krzyża – to połamanie człowieka, to Holokaust, to przemysł nienawiści i zagłady. Gośćmi uroczystości byli między innymi euro posłanka Jadwiga Wiśniewska, red. Joanna Lichocka, mecenas Stefan Hambura i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.
W Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom I edycji konkursu „Polska moją Ojczyzną”, w którym brali udział uczniowie poznańskich liceów. Współorganizatorem konkursu był poznański klub „GP”.
Na spotkaniu z Polonią w Chicago zorganizowanego przez klub „GP” Chicago 2 które odbyło się w kościele św. Konstancji red. Dorota Kania zaprezentowała najnowszą książkę pt. „Resortowe Dzieci. Służby”, a Magdalena Piejko swój film o najnowszej emigracji pt. „Tam gdzie da się żyć”. Relacja wideo: www.klubygp.pl
Na spotkaniu klubu „GP” w Lubinie red. Dorota Kania promowała swoją najnowszą książkę pt. „Resortowe Dzieci. Służby”.
W Nowym Sączu odbyło się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, autorem książki „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”.
Delegacja gliwickiego klubu „GP” była obecna na planie filmu Antoniego Krauzego „Smoleńsk”. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kręcono ostatnie ujęcia do sceny walki o krzyż; zaistniała możliwość obserwowania pracy aktorów, statystów, reżysera, operatorów oświetlenia i innych.
Członkowie klubu „GP” w Suwałkach wzięli udział w Konwencji PiS na Torwarze w Warszawie.
Klub „GP” Kwidzyn II spotkał się z posłem Andrzejem Jaworskim, który podziękował członkom klubu za pracę w komisjach wyborczych podczas wyborów prezydenckich.
Klub „GP” w Elblągu zorganizował wieczór poezji i pieśni patriotycznej, który spotkał się z niezwykle przychylnym przyjęciem i dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wzruszeń.
Członkowie Klubu „GP” w Raciborzu podsumowali ostatnią kampanię wyborczą i rozpoczęli przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych. Klub spotkał się z posłem Czesławem Sobierajskim; tematem rozmowy była ordynacja wyborcza, oraz ewentualni kandydaci w zbliżających się wyborach. Klub uczestniczył w konwencji PiS w Warszawie, a część klubowiczów wzięła udział w mszy dziękczynnej w intencji Ojca Jana Ochlińskiego, z okazji Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa.
Ryszard Kapuściński