Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Pomnik Ks. Domańskiego w Złotowie?

Tydzień w Klubach „GP” –25.11.2015 r.

Pomnik Ks. Domańskiego w Złotowie?

W 2014 roku Klub „GP” w Krajence wystąpił z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego działalność wielkiego patrioty, kapłana (w okresie międzywojennym przywódcy Polaków w Niemczech), ks. Bolesława Domańskiego. Monument miał powstać w Złotowie. Pomysł nie został zrealizowany na skutek stanowiska ówczesnego burmistrza Stanisława Wełniaka. Po wyborach samorządowych w 2014 roku powołano nowe władze w Złotowie. Następny, 2015 rok był jednak czasem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Głównie z tego powodu, mając na uwadze wcześniejsze złe doświadczenia, wstrzymano się z podejmowaniem konkretnych działań. Jednak przez cały ten okres klub prowadził akcję informacyjną. Jak nas poinformowano, obecne władze samorządowe w Złotowie same wystąpiły z inicjatywą powołania Stowarzyszenia, którego celem byłoby upamiętnienie Księdza Patrona Bolesława Domańskiego. 18 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie konstytuujące władze organizacji. Do składu zarządu został wybrany m.in. Piotr Tomasz – przewodniczący Klubu „GP” w Krajence. Należy podkreślić, że inicjatywę budowy pomnika wspierają inne Kluby „GP” z terenu powiatu złotowskiego. Swoje poparcie zadeklarował również Klub „GP” Berlin-Brandenburg.

Krakowski Klub Wtorkowy zaprosił na spotkanie przewodniczącego Klubu „GP” w Bydgoszczy, autora książki pt. „Czas próby”. Powieść Krystiana Frelichowskiego to historia trzymiesięcznego pobytu w więzieniu młodego patrioty przepełnionego marzeniami o wolnej Polsce. Bohater, zatrzymany przez SB, osadzony z pospolitymi przestępcami, mordercami, homoseksualistami, poddany jest upokorzeniom i szantażowany. To opowieść o łamaniu charakterów pozostawiającym piętno na całe życie. To historia o czasach, w których za swoje marzenia o wolnej Polsce płaciło się najwyższą cenę. Na spotkaniu z czytelnikami autorowi towarzyszył lider Solidarnych 2010 województwa kujawsko – pomorskiego, muzyk Maciej Różycki. Wizytę w stolicy Małopolski rozpoczęli od oddania hołdu w podziemiach katedry wawelskiej Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W atmosferę lat osiemdziesiątych pieśniami z tego okresu wprowadził zebranych Maciej Różycki.

W Gniewkowie k. Torunia odbył się Zlot Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, zorganizowany dla uczczenia 120-lecia działalności lokalnego gniazda. Imprezie towarzyszyły XV Międzynarodowe Mistrzostwa w tenisie stołowym, oraz bieg uliczny na dystansie 10 km. Otwarcia Zlotu dokonali: prezes miejscowego „Sokoła” – Marek Jasiński, lokalne władze samorządowe, oraz przedstawiciele Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Po inauguracji nastąpiło wręczenie honorowych odznaczeń dla wybitnych członków i sympatyków Towarzystwa. Następnie do rywalizacji przy stołach stanęli tenisiści i tenisistki z różnych kategorii wiekowych. Najlepszym wręczono medale i nagrody rzeczowe. Pod wieczór odbyło się zebranie przedstawicieli wszystkich gniazd, połączone z imprezą integracyjną, w której uczestniczyli członkowie Klubu „GP” Krzywiń.

Członkowie Klubu „GP” Gdańsk II wzięli – jak co roku – udział w Zaduszkach Partyzanckich. Od kilku lat na Cmentarzu Garnizonowym przy symbolicznych grobach, a od niedawna przy miejscu odnalezienia ciał Inki i Zagończyka, Anna i Andrzej Kołakowscy wraz z harcerzami organizują wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich, wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych połączone z modlitwą za spokój ich dusz.

O wielkim sukcesie organizacyjnym mogą mówić Kluby „GP” z Pomorza. Na spotkania z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim w Kwidzynie, Tczewie, Gdańsku, Gdyni i Lęborku przyszły tłumy mieszkańców z tych miast. Bardzo cieszy duże zainteresowanie młodych ludzi, którzy stanowili znaczący odsetek wśród publiczności.

W Elblągu po mszy świętej zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Program złożony z wierszy, deklamacji i pieśni został przygotowany przez członków Klubu „GP” – Bogusława, Bożenkę, Anielę i Małgosię. Występ trwał około półtorej godziny. Na koncert przyszło blisko 70 osób. Wspólnie śpiewano pieśni takie jak „Rota”, partyzanckie, z okresu stanu wojennego i współczesne. Osobno trzeba wspomnieć wykonane solowo przez Bogusława pieśni poświęcone śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Na wspólne śpiewanie przyjechali goście z Fromborka.

W Gliwicach odbyło się spotkanie klubowe poświęcone 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Gliwicki Klub „GP” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest szczególnie zobowiązany do pamięci o największej zasłudze Józefa Piłsudskiego, jaką było odzyskanie niepodległości. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem Roty. Po krótkim wprowadzeniu pan Marek Kordylewicz przedstawił fragmenty filmów z Marszałkiem, oraz nagranie jego głosu na płytę gramofonową.

Na swoim comiesięcznym spotkaniu członkowie Klubu „GP” Sydney II uczcili zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy do Sejmu i Senatu RP.

Maciejowice – zawieszenie działalności. Pani Annie Goliszewskiej dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk