Tydzień w Klubach „GP” – 15.10.2014 r.
Prezydenci
Znakomity historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, autor m.in. słynnej książki „Donos na Wojtyłę”, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Marek Lasota, kandydat na prezydenta Krakowa z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości – był gościem Klubów „Gazety Polskiej” w Krakowie, oraz w Krakowie – Nowej Hucie. Myślą przewodnią obydwu spotkań było hasło „Czas na zmiany”, i w tym duchu owe spotkania przebiegły. Dr Lasota wypunktował różnice, jakie dzielą go w postrzeganiu przyszłości Krakowa przez niego i aktualnego prezydenta, wywodzącego się z PZPR prof. Jacka Majchrowskiego. Skrupulatnie wypunktował błędy, jakie w ciągu dwunastu lat swoich rządów popełnił dotychczasowy prezydent; czy to w sprawach finansowych, czy w nietrafionych i zbędnych inwestycjach. Lasota nie ograniczył się do wytykania oczywistych zaniedbań prezydenta Majchrowskiego (o których wiele pisali nawet niekoniecznie sprzyjający PiS komentatorzy prasowi), ale przedstawił wizję Krakowa, który – gdy będzie mądrze i z pożytkiem dla krakowian zarządzany – stanie się takim miastem, na jakie jego mieszkańcy zasługują.
Gliwicki Klub „GP” również zorganizował spotkania z kandydatami na prezydenta Gliwic; najpierw z kandydatem PiS Jarosławem Wieczorkiem, a później z kandydującym do reelekcji bezpartyjnego Prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Jarosław Wieczorek zaprezentował się jako wielki znawca problemów miasta. Odpowiadał niezwykle merytorycznie na zadawane pytania, dotyczące problemów z jakim spotykają się na co dzień mieszkańcy Gliwic. Na spotkaniu z urzędującym Prezydentem Gliwic p. Frankiewiczem, wyjaśnione zostały wszystkie wątpliwości jakie pojawiają się w publicznym obiegu.
Klub „GP” w Siemianowicach-Śląskich zorganizował spotkanie z kandydatem na prezydenta Siemianowic, panem Rafałem Piechą. Gość przedstawił swoje dotychczasowe osiągnięcia i plany dotyczące rozwoju miasta pod jego rządami.
W miejscowości Dytiatyn koło Halicza, odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych 16 września 1920 roku – w bitwie z bolszewikami – żołnierzy wojska polskiego. Oddział WP pod dowództwem kpt. Jana Gabrysia powstrzymał tego dnia trzykrotnie silniejsze siły 8 Dywizji Czerwonych Kozaków, ratując tym samym tyły 8 -Dywizji Piechoty WP i sprzymierzonej z Polakami ukraińskiej dywizji kawalerii. W uroczystościach rocznicowych, odbywających się przy mogile poległych polskich żołnierzy uczestniczyli przedstawiciele władz ukraińskich, reprezentant konsulatu polskiego we Lwowie, oraz goście z Polski, w tym senator RP Łukasz Abgarowicz, delegacja Klubu „GP” z Gliwic z przewodniczącą Martą Święcicką, a także delegacja Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Komendantem Głównym mł. insp. ZS Pawłem Wasążnikiem, oraz Komendantem Śląskim Michałem Byrczkiem. Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył Delegat Prowincjała Zakonu Frańciszkanów o. Paweł Krzysztof Solecki.
Paweł Piekarczyk spotkał się ze swoimi fanami w Bydgoszczy. Koncert zorganizowany przez miejscowy Klub „GP” promował nową płytę barda prawicy pt. „Dumny Oszołom”, oraz parę wzruszających utworów z albumu „Podziemna Armia Powraca”
Klub GP w Lubinie zorganizował spotkanie z red. Joanną Lichocką, połączone z projekcją filmu, którego autorem jest red. Lichocka pt. „Prezydent”. Spotkanie prowadził Ryszard Ryśnik.
Z inicjatywy Roberta Dworkowskiego, przewodniczącego Klubu „GP” w Edmonton, Klub GP w Vancouver miał zaszczyt gościć prof. Andrzeja Nowaka, który w tych dniach przybył do Kanady.
Klub GP z Amsterdamu wziął udział w uroczystościach z okazji 70 rocznicy Operacji Garden Market, oraz złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego, dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Delegacja Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, zaproszona przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski i Przewodniczącego Stowarzyszenia Rodu Kłopockich, wzięła udział w przepięknej uroczystości z okazji wmurowania tablicy pamiątkowej w 110 rocznicę urodzin śp. Pani Janiny Kłopockiej .
W Koprzywnicy odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wielu wzruszeń gościom dostarczył 92 – letni mieszkaniec Krakowa Jan Gałuszka, były partyzant-„Jędruś”, śpiewając partyzanckie piosenki W uroczystościach wzięli udział członkowie Klubu „GP” z Sandomierza.
Ryszard Kapuściński
DYTIATYN KOŁO HALICZA
LUBIN
VANCOUVER
AMSTERDAM
KOPRZEWNICA