Tydzień w Klubach „GP” – 06.06.2018r.
Rajd „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010” – Sydney 2018
Z inicjatywy Klubu „Gazety Polskiej” im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney odbył się trzeci australijski motocyklowo – samochodowy Rajd Katyński, „Katyń 1940 – Smoleńsk 2010”. Gościem honorowym i uczestnikiem Rajdu była Konsul Generalna RP w Sydney, pani Regina Jurkowska oraz Ambasador RP pan Michał Kołodziejski. Rajd rozpoczął się spotkaniem w sali Jana Pawła II na terenie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong, gdzie uczestników powitał Komandor Rajdu dr Ryszard Adams-Dzierzba. Samochody i motocykle były udekorowane flagami polskimi i australijskimi. Następnie wszyscy przeszli przed Obelisk Smoleński, gdzie ks. Henryk Zasiura odmówił modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczestników na całą drogę Rajdu. Z Marayong wszyscy ruszyli do Canberry, gdzie dołączyli pozostali uczestnicy rajdu. Kawalkadę prowadził na motorze Komandor Rajdu, dr Ryszard Adams-Dzierzba oraz śp. Andrzej Pokorski. Trasa Rajdu prowadziła od Marayong w Sydney przez Berrima – Penrose Park, Canberrę, Cooma, Jindabyne, powrót do Canberry i po spotkaniu z Polonią powrót do Sydney. Pierwszym miejscem postoju była miejscowość Berrima – Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia należącego do Ojców Paulinów, oddalonym od Sydney około 150 kilometrów, gdzie czekał o. Damian Mosakowski OSPPE, który zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy przed obrazem Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia w kaplicy Sanktuarium. W Ośrodku Księży Chrystusowców uczestnicy Rajdu zapoznali się z ekspozycjami dotyczącymi I i II wojny światowej które znajdują się w Australijskim Mauzoleum Pamięci, a całość zorganizowała Ambasada RP. Wieczorem odbył się Apel Pamięci, a w ceremonii złożenia wieńców uczestniczyli m.in.: Ambasador RP Michał Kołodziejski, Konsul Generalna RP w Sydney, Regina Jurkowska, Michał Kołodziejski, Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba, członek Klubu „GP” w Sydney i Witold Skonieczny. Po uroczystościach wszyscy udali się na spotkanie do Ambasady Węgier gdzie uczczono dzień przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas części oficjalnej uroczystości przemówienia okolicznościowe wygłosili: Ambasador Michał Kołodziejski, Ambasador Węgier, Attila Gruber oraz Komandor Rajdu, dr. Ryszard Dzierzba. Na zakończenie przeczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników rajdu. Po wizycie w miejscowości Cooma gdzie znajduje się monument z tablicą poświęcony Tadeuszowi Kościuszce wydarzył się tragiczny wypadek w którym zginął śp. Andrzej Pokorski. W Jindabyne wszyscy udali się nad jezioro gdzie stoi monument wielkiego podróżnika i odkrywcy Sir Edmunda Pawła Strzeleckiego. Z uwagi na tragiczny wypadek śp. Andrzeja Pokorskiego rajd został przerwany. W miejscu wypadku wkopano pamiątkowy Biały Krzyż.
W siedzibie Konsulatu RP w NY z inicjatywy Konsula Generalnego Macieja Golubiewskiego odbyło się spotkanie min. Jacka Czaputowicza z przedstawicielami organizacji, które zaangażowane są w sprawę godnej lokalizacji Pomnika Katyńskiego. W spotkaniu uczestniczył Eric Lubaczewski, który w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego razem z konsulem od samego początku nadzorują negocjacje z burmistrzem Stevenem Fulopem. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele innych organizacji patriotyczno – niepodległościowych, które zostały zaproszone do współpracy. Są to organizacje wchodzące w skład Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w tym Kluby „GP” z Filadelfii, Nowego Jorku, Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia, KPA – NJ i CPA. Na spotkaniu konsul Maciej Golubiewski zaprezentował wizualizację pomnika na nowym miejscu, natomiast Eric Lubaczewski przedstawił techniczne aspekty związane z transportem pomnika oraz szczegóły dotyczące prac, które będą finansowane z budżetu miasta w ramach umowy. Pan minister był pełen uznania dla szerokiego zaangażowania i współpracy różnych środowisk Polonijnych w obronę pomnika. Zrobiło na nim duże wrażenie hasło Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego: Budujmy Wspólny Front Patriotyczny – Polnia Semper Fidelis. Rozmawiano o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia Pomnika Katyńskiego w nowym miejscu i zainstalowaniu tablicy poświęconej tragedii nad Smoleńskiem. W dyskusji zaapelowano do ministra Jacka Czaputowicza w sprawie ustawy S – 447 o zajęcie stanowiska rządu RP, że nigdy nie będzie spełniał roszczeń organizacji żydowskich z USA w ramach mienia bezspadkowego. Pan minister obiecał, że przekaże ten postulat na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. ( Wcześniej listy w tej sprawie od Komitetu Smoleńsko- Katyńskiego i CPA zostały skierowane do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i pana premiera Mateusza Morawieckiego ). Zebrani podkreślali, że współpraca z władzami konsularnymi, Attachatem oraz Ambasadą RP po zmianach personalnych układa się wzorcowo. Na koniec członkowie klubów „GP” zaprosili pana ministra na doroczny sierpniowy zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady. W spotkaniu organizacje polonijne reprezentowali: Maciej Rusiński, Paweł Grzegorczyk, Jacek Szklarski i Tadeusz Antoniak.
Klub „GP” w Goleniowie oraz Grzegorz Łubczyk, były Ambasador RP na Węgrzech i jednocześnie reżyser filmu, „Życie na krawędzi. Henryk Sławik – József Antall senior”, zaprosili mieszkańców na prelekcję oraz pokaz filmu. To poruszająca opowieść o niezwykłym Polaku i równie niezwykłym Węgrze z okresu II wojny światowej. Bohaterami fabularyzowanego dokumentu są: prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech – Henryk Sławik (Krzysztof Globisz) i oddany Polakom ich opiekun z ramienia władz węgierskich – József Antall senior (Olgierd Łukaszewicz), którego nasi rodacy nazwali „Ojczulkiem Polaków”. Wyreżyserowania filmu podjął się Grzegorz Łubczyk.
Uczczono 70-tą rocznicę zamordowania Rotmistrza Witolda Pileckiego. W Kętach zaprezentowana została wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Mieszkańcy Dzierżoniowa spotkali się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, uroczystość prowadził przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II – Janusz Maniecki. W Jastrzębiu-Zdrój spotkano się przy pamiątkowej tablicy gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
.
.
.
.
Ryszard Kapuściński