Tydzień w Klubach „GP” – 04.04.2018r.
Spotkania Tomasza Sakiewicza z klubami „GP”
Na zaproszenie klubów „GP” w Niemczech odbyły się spotkania red. Tomasza Sakiewicza i Pawła Piekarczyka, koordynatora europejskich klubów „GP”.
Pierwsze z tych spotkań miało miejsce w rezydencji Konsula Generalnego RP w Hamburgu. Wzięły w nim udział wszystkie kluby działające w tym mieście. Tomasz Sakiewicz przedstawił historię powstania mediów działających w Strefie Wolnego Słowa i skomentował aktualną sytuację politycznej w Polsce. Przypomniał uroczystą Galę z okazji 25-lecia „Gazety Polskiej”, w której wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Dużo miejsca poświęcił ostatniej wizycie tysięcy Polaków w Budapeszcie, którzy z okazji święta narodowego Węgier uczestniczyli w Wielkim Wyjeździe na Węgry. Mówił też o wielkiej przyjaźni polsko-węgierskiej i zachowanie premiera Viktora Orbána, który w pierwszych słowach przemówienia zwrócił się do Polaków. „Po raz pierwszy zdarzyło się, że przywódca jakiegoś państwa, przemówienie podczas święta narodowego, zaczął od innego państwa. Orbán zaczął od Polaków. Jest zwyczajem, że się wita. Ale przyjaźń polsko-węgierska, była elementem jego przemówienia.” – mówił Tomasz Sakiewicz w Hamburgu. Paweł Piekarczyk zaśpiewał kilka swoich nowych, a także znanych już utworów. Członkowie klubów serdecznie dziękują Konsulowi Generalnemu panu Piotrowi Golemie i całemu konsulatowi za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.
W Essen na spotkanie oprócz członków klubu, przybyło liczne grono tamtejszej Polonii. W wypełnionej po brzegi sali odbyła się ciekawa prelekcja Tomasza Sakiewicza, w której przedstawił najważniejsze tematy, jakimi żyje w ostatnich miesiącach Polska. Główny wątek prelekcji to trudne w ostatnim czasie stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw. Konflikt, wokół nowej ustawy IPN został wywołany sztucznie przez środowiska antypolskie, ale – jak stwierdził gość spotkania – dzięki umiejętnej dyplomacji ze strony polskiej ma duże szanse na wyciszenie emocji i wyjaśni bezczelne oszczerstwa pod adresem Polski i Polaków. Do najważniejszych kwestii w dziedzinie polityki zagranicznej zaliczył należnej pozycji Polski w Unii Europejskiej po Brexicie.
W Instytucie Polskim w Dusseldorfie z udziałem T. Sakiewicza odbył się wieczór pamięci przypominający ofiary tragedii smoleńskiej. W debacie uczestniczyła Anita Gargas, a także Waldemar Gruna, przyjaciel najbardziej znanego dziennikarza śledczego, który niedawno zmarł, Jurgena Rotha, autora dwóch książek o tragedii smoleńskiej. Odnosząc się do szczegółów panelu dyskusyjnego, Tomasz Sakiewicz podkreślił, że „opisywaliśmy wojnę informacyjną, prowadzoną przeciwko tym, którzy prowadzili własne, dziennikarskie śledztwa oraz to, w jaki sposób zafałszowano prawdę oraz to, jak do dzisiaj próbuje się zastraszyć lub dezinformować opinię społeczną w sprawie Smoleńska”. Zaprezentowana została wystawa „Prawda i pamięć” przygotowana przed redakcję „Gazety Polskiej” – opisy sporządzono w języku niemieckim. Po powitaniu gości przez dyrektora Instytutu, Wojciecha J. Poczachowskiego, wyświetlono film „W imię honoru” w reżyserii Anity Gargas, opowiadającego o losach trzech wdów po generałach, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Jak nas poinformował dr Stanisław Śliwowski, prezes KPA z New Jersey: „12 marca 2018 w gmachu Rayburn Izby Reprezentantów Kongresu USA w Waszyngtonie miało miejsce spotkanie liderów oraz przedstawicieli organizacji polonijnych. Spotkanie to stanowiło wstępną część zaplanowanej na ten dzień akcji lobbingowej Polonii USA przeciwko ustawie Izby Reprezentantów HR 1226 oraz zatwierdzonej już przez Senat ustawie S.447. Ustawa HR 1226 zobowiązuje Departament Stanu USA do monitorowania oraz sporządzania rocznych raportów dotyczących rekompensaty finansowej lub zwrotu mienia bezspadkowego pozostawionego przez ofiary Holokaustu. Dokument ten w przypadku przegłosowania i zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów, oraz po podpisaniu przez Prezydenta Donalda Trumpa stawia Polskę oraz inne kraje Europy Wschodniej w bardzo niekorzystnej sytuacji. Może on stanowić podstawę do wymuszania i wywierania nacisków ze strony USA do wypłacania lub zwrotu w naturze mienia bezspadkowego obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli w wyniku działań Rzeszy Niemieckiej. Ustawa HR 1226 znajduje się obecnie w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy poniedziałkowej Akcji Polonii USA odwiedzili biura kongresmenów, przekazali materiały krytyczne dotyczące wspomnianej ustawy. W bezpośrednich rozmowach podzielili się swoimi zastrzeżeniami. Zwracano uwagę, że ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym a także z tradycją prawną zarówno Polski jak i USA, dotyczącą mienia bezspadkowego. Akcja Polonii USA została zorganizowana przez grupę skupiona wokół Wojciecha Jeśmana, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział Płd. Kalifornii. Brali w niej także udział przedstawiciele Kubów Gazety Polskiej, Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, a także powołanej we wrześniu 2017, Koalicji Polonii Amerykańskiej.”
W Pile odsłonięto pomnik upamiętniający Danutę Siedzikównę „Inkę”. Odczytano również postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy o odznaczeniu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pani Stanisławy Wądołowskiej, siostry Stanisława Grabowskiego „Wiarusa”. W uroczystościach, które były zwieńczeniem Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyła liczna grupa członków obornickiego klubu „GP”.
Klub „GP” w Łochowie zorganizował pierwsze spotkanie z cyklu „Oni walczyli o niepodległość”. Podczas spotkania zaprezentowano film „Grupy oporu”. Gośćmi spotkania byli uczestnicy Grup Oporu „Solidarni” – Marek Głowacki i Adam Rosłoniec.
.
Na spotkaniu poznańskiego Klubu „GP” gościem była Elżbieta Rybarska – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Na spotkaniu przedstawiła zakres działania towarzystwa, oraz działania rodzin ofiar w przywracaniu pamięci zacieranych zbrodni niemiecko-austriackich, jakie popełniono w czasie II wojny światowej na Polakach.
Jarocin – powstał 452. Klub „GP”, przewodniczącym został: Roman Roguszczak, tel.: 509302912, e-mail: klubgp.jarocin@wp.pl
Kraśnik – działalność zawieszona. Pani Ewie Kędra-Załoga dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński