Tydzień w Klubach „GP” – 05.09.2018 r.
Spotkanie Polonii w Doylestown
W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbył się V Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. Wszystkim uczestnikom zjazdu należą się wielkie wyrazy uznania za znakomite i merytoryczne wypowiedzi i za zaangażowanie w pracy dla dobra Polonii i Polski. Szczególne podziękowania składam organizatorom zjazdu: koordynatorowi klubów „GP” na USA i Kanadę Maciejowi Rusińskiemu, Anecie i Tadeuszowi Antoniakom, szefom klubu w Filadelfii. Za pomoc dziękuję: Pawłowi Grzegorczykowi, Elżbiecie Grzegorczyk, Bogdanowi Kowalskiemu, Grażynie Rusinskiej, Urszuli Demorit, Waldemarowi Demorit, Joli Chojnackiej, Robertowi Chojnackiemu, Wiesławowi Czarnocie, Teresie Szklarskiej, Jackowi Szklarskiemu, Teresie Kozłowskiej, Beacie Stouffer, Jackowi Kusińskiemu, Robertowi Jelskiemu, Janowi Maciakowi, Teofilowi Lachowiczowi i Antoniemu Domino. Dziękuję też Pawłowi Piekarczykowi i Andrzejowi Kołakowskiemu, którzy z gitarą w ręce na bieżąco komentowali nasz zjazd i Elżbiecie i Wacławowi Kujbidom za ich pracę w filmowaniu całego wydarzenia. Za gościnę dziękuję władzom Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.
Polski Dom Narodowy Cracovia, oraz Kluby „GP” New Jersey, Nowy Jork, Filadelfia zorganizowały otwarte spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem, red. Aleksandrem Wierzejskim, red. Magdaleną Piejko i Ryszardem Kapuścińskim. Prelekcje i dyskusje dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Spotkanie uświetnił koncert Pawła Piekarczyka i Andrzeja Kołakowskiego.
.
.
Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką wraz z towarzysząca delegacją w Sydney, trzech członków Klubu „GP” w Sydney: Ks. Tadeusz Przybylak, Vitek Skonieczny oraz Ryszard Dzierzba otrzymali Krzyże Orderu Odrodzenia Polski za wieloletnia działalność dla Polonii w Sydney.
.
.
Przy pełnej sali w Starogardzie Gdańskim odbył się niezwykły koncert Jana Pietrzaka z cyklu „Niepodległość 100+”. Jest to cykl ogólnopolskich koncertów dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem koncertu jest uczczenie rocznicy, podkreślenie znaczenia kultury w podtrzymaniu ducha narodu polskiego, przypomnienie twórców i ich dzieł. Organizatorem koncertu był Klub „GP” w Starogardzie Gdańskim.
.
.
W Parku Miejskim w Redzie odbył się koncert Jerzego Grunwalda z okazji 100–lecia Odzyskania Niepodległości. Pogoda i goście dopisali, a koncert stał się dużym wydarzeniem dla mieszkańców Redy. Oklaskom i bisom nie było końca. Organizatorem koncertu był Klub „GP” z Wejherowa, któremu przewodzi mieszkanka Redy Violetta Sasiak. Okolicznościowe przemówienie wygłosił kandydat z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na fotel burmistrza Redy – Piotr Skurzyński. Współorganizatorem koncertu była Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”.
.
Klub „GP” wraz z grupą niezależnych działaczy zorganizował 15 sierpnia w Pabianicach IV Festyn Patriotyczno-Rodzinny. Festyn odbył się na placu przy kościele św. Mateusza. W ten niezwykle ważny dla każdego Polaka dzień, licznie zgromadzeni mieszkańcy Pabianic mogli posłuchać lokalnych artystów oraz gościa specjalnego – Pawła Piekarczyka. Wszyscy mogli wziąć udział w konkursie historycznym. Wieczorem pabianicki zespół ORO poprowadził wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Impreza zakończyła się wybraniem „szczęśliwego patrioty”, który obdarzony został rowerem. W czasie Festynu dla każdego czekało coś miłego: najmłodsi korzystali z ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, nieco starsi zachwycili się strzelnicą zorganizowaną przez „Szwadron Pabianice”. Straż miejska znakowała rowery, wolontariusze z PCK malowali twarze najmłodszym. Ochotniczy Sztab Ratownictwa Medycznego, przeprowadził pokaz udzielania pierwszej pomocy. Zespół pieśni i tańca „Dobroń” zachwycił zgromadzonych lekkością i gracją. Skauci Europy prowadzili zajęcia z dziećmi, a pabianicki „Strzelec” rozprowadzał „Gazetę Polską”. Chłopcy z ONR-u piekli kiełbaski, Bractwo Kurkowe z Łasku uczciło ten ważny dzień wystrzałem armatnim. Było i miło i podniośle. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”.
Z okazji 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Zgierzu odbył się koncert pianisty Marcina Dominika Głucha. Koncert współorganizowany był przez Klub „GP” w Zgierzu.
Klub „GP” w Suwałkach brał udział w spotkaniu dotyczącym konieczności aktywności ruchu „Europa Christi” założonego przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, przez lata red. naczelnego patriotycznego tygodnika „Niedziela”. Ruch „Europa Christi” ma na celu obronę chrześcijańskiej Europy przed muzułmańską nawałnicą. Spotkanie odbyło się w pokamedulskim klasztorze na Wigrach k. Suwałk. Na spotkaniu był obecny przewodniczący Episkopatu Polski, ks. abp Gądecki.
Pamięć elbląskich ofiar Grudnia ’70: Zbyszka Godlewskiego, Mariana Sawicza i Waldemara Rebinina uczcił podczas wizyty w Elblągu premier Mateusz Morawiecki, poprzez złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar Grudnia ’70 na Placu Solidarności. Oddano hołd także innym, którzy zginęli „za chleb i wolność i nową Polskę” w czasie starć z wojskiem i milicją. Następnie pochód z premierem Morawieckim przeszedł na Stare Miasto, gdzie w swoim wystąpieniu jednoznacznie i zdecydowanie premier dał zielone światło na rozwój Elbląga.
Klub „GP” w Czańcu uczestniczył i reprezentował powiat bielski podczas Konwencji w Sandomierzu. Konferencja poświęcona była rolnictwu; uczestniczył w niej premier Mateusz Morawiecki.
W warszawskiej defiladzie stulecia wzięły udział wyróżnione jednostki i organizacje. Wyróżnieni zostali też Strzelcy Rzeczypospolitej prowadzeni przez Komendę Główną w Pruszkowie. Szli w rogatywkach z czerwono-niebieskimi chustami pod szyją, wśród nich członkowie klubów „GP” z Mazowsza, Gliwic, Katowic i Międzylesia. Strzelcy Rzeczypospolitej są organizacją paramilitarną, nawiązującą do ruchu strzeleckiego Józefa Piłsudskiego, a w działalności patriotyczno-historycznej współpracują z klubami „GP”. W wigilię Święta Wojska Polskiego gliwiccy Strzelcy Rzeczypospolitej trzymali wartę honorową w czasie składania kwiatów w Kaplicy „Golgota Polska” pod tablicą „Bitwa Warszawska” oraz „Lwów 1918 – 1920”.
Stamford Connecticut (USA) – przewodniczącym został: Jerzy Polak, tel. (001) 2035361849, e-mail: klubgpstamford@gmail.com
Ryszard Kapuściński