Tydzień w Klubach „GP” –23.03.2016 r.
Spotkanie przyjaciół w Budapeszcie
Już po raz czwarty członkowie klubów „GP”, a wraz z nimi setki innych Polaków, wzięło udział w Wielkim Wyjeździe na Węgry. To wspólne obchodzenie świąt obu narodów stało się już tradycją. Tak jak Polacy jadą 15 marca do Budapesztu na węgierskie Święto Narodowe, tak Węgrzy 11 listopada przyjeżdżają do Polski świętować z nami Święto Niepodległości Polski. Pięć lat temu jadąc do Budapesztu ogłosiliśmy Europie, że nie pozostawimy narodu węgierskiego samego wobec nagonki ze strony niektórych europejskich rządów, krytykujących demokratyczne zmiany na Węgrzech. Teraz Węgrzy udzielają nam podobnego wsparcia, którego potrzebujemy, bo nikt tak jak oni nie rozumie naszej sytuacji. Całym sercem są z nami. Z dowodami przyjaźni uczestnicy podróży do Budapesztu spotykali się na każdym kroku.
Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie. Dziękujemy za słowa wypowiedziane przez premiera Viktora Orbána, które padły podczas przemówienia przed Muzeum Narodowym, kiedy podkreślił znaczenie polsko-węgierskiej przyjaźni. Dziękujemy za słowa wygłoszone podczas spotkania w cztery oczy z red. Tomaszem Sakiewiczem i niżej podpisanym, że: „będzie bronił Polski przed zapędami zachodniej Europy” i za to, że podziękował nam „za wsparcie, którego udzieliliśmy Węgrom, gdy tego najbardziej potrzebowali, w 2012 r”. Polska delegacja, w imieniu Klubów „Gazety Polskiej” wręczyła premierowi Węgier „Szczerbiec” – replikę miecza koronacyjnego królów Polski. Premier Orbán przekazał srebrny medal z wizerunkiem Stefana I Świętego – pierwszego węgierskiego władcy koronowanego na króla.
Występem zespołu Polonez rozpoczęły się uroczystości pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: minister dr Miklós Soltész, sekretarza stanu ds. Obywatelskich, Religii i Narodowości Ministerstwa Zasobów Ludzkich, dr László Csizmadia – prezes CÖF-CÖKA-CET, konsul Andrzej R. Kalinowski, Tomasz Sakiewicz i niżej podpisany. Redaktor Sakiewicz powiedział między innymi: „Mimo wygranych ponad 30 bitew przez gen. Bema, nie mogliśmy tej wojny wygrać. Skutki polityczne były potężne i doprowadziły do ustanowienia autonomii węgierskiej. Nastąpiły wiele lat później, ale jednak można powiedzieć, że to powstanie zaczęło proces, który kilkadziesiąt lat później doprowadził do tego, że nasze kraje stały się wolne”. Uroczystości podczas których padło wiele ważnych słów zakończył występ zespołu muzycznego Hungarian FolkEmbassy. Delegacje węgierskiego rządu, polskiej ambasady i Klubów „GP” złożyły wieńce przed pomnikiem Męczenników Katyńskich. Uroczystości zakończyły się przy świetle odpalonych rac i wspólną modlitwą za dusze zamordowanych w Katyniu.
Wyjazd był wielkim świętem dla jego uczestników; już sama podróż pociągiem była niezwykłym wydarzeniem. Koncerty Pawła Piekarczyka, Bartka Kurowskiego w zatłoczonym, wypełnionym rozradowanymi ludźmi wagonie, wspólne śpiewanie, nocne rozmowy – na długo pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu. Mimo niesprzyjającej pogody z twarzy Polaków i witających ich Węgrów nie schodził uśmiech. Wszystkim członkom klubów „GP” i wszystkim, którzy uczestniczyli w IV Wielkim Wyjeździe na Węgry, dziękujemy za godne reprezentowanie Polski i Polaków. I za to, że było Was tak wielu. Szczególne podziękowania składam: dr. László Csizmadii – prezesowi CÖF-CÖKA-CET za zaproszenie, pomoc i za pięcioletnią współpracę. Dr. Konradowi Sutarskiemu za pomoc i książkę pt. „Polska i Węgry” – którą napisał specjalnie na tę okazję. Dr. Pászt Patrícji za współpracę, pomoc i tłumaczenie naszych rozmów z przedstawicielami węgierskich organizacji. Joannie Urbańskiej – przewodniczącej klubu „GP” w Budapeszcie, członkom klubu i wszystkim węgierskim wolontariuszom. Serdeczne podziękowania kieruję do polskich wolontariuszy i ich szefa Michała Sakiewicza, oraz dla: Łukasza Mroczkowskiego, Anny Wójcik, Basi Roszkowskiej, Macieja Roszkowskiego, Szymona Pisarka, Bartka Kurowskiego, Piotra Gozdeka, Marka Radkowskiego, Krysi Kostki, Urszuli Fijołek. Specjalne podziękowania składam na ręce Ewy Wójcik, za cierpliwość i profesjonalizm.
Relacje wideo i galerie zdjęć: www.klubygp.pl/tydzien-w-klubach-gp-pamietamy-o-bohaterach-2/
Członkom klubów „GP” przypominam o trwających przygotowaniach do obchodów 6. rocznicy tragedii smoleńskiej – 10 kwietnia w Warszawie. Zaczniemy już 9 kwietnia po południu pod Ambasadą Rosji, ul. Belwederska 49. Główne uroczystości 10 kwietnia odbędą się jak co roku na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim. Proszę starać się organizować transport we własnym zakresie. Okazuje się, że ceny przejazdu do Warszawy autokarami organizowanymi przez niektórych działaczy PiS-u, mogą okazać się dla Państwa za wysokie. Jeżeli okaże się, że do wynajęcia autokaru zabraknie Państwu jakiejś niewielkiej kwoty, wtedy proszę o informację do biura Klubów „GP”. Będziemy starali się Państwu pomóc. Proszę nie zapomnieć o klubowych banerach. Więcej informacji o programie uroczystości przekażemy w najbliższym czasie.
W dniach 3-5 czerwca (piątek, sobota, niedziela) w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2016. Więcej informacji można uzyskać u przewodniczących klubów „GP”.
Ryszard Kapuściński