Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Tadeusz Antoniak odznaczony przez Prezydenta RP

Tydzień w Klubach „GP” – 28.09.2016 r.

Tadeusz Antoniak odznaczony przez Prezydenta RP

Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Uroczystość odznaczenia zasłużonych przedstawicieli Polonii. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii odbyła się uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci Polaków mieszkających w USA. Prezydent Andrzej Duda, który jako pierwszy prezydent RP odwiedził sanktuarium, w tym świętym dla amerykańskiej Polonii miejscu odsłonił pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Na cmentarzu narodowym Amerykańskiej Częstochowy zostało pochowanych blisko 5 000 osób, w tym blisko 2 500 kombatantów, a wśród nich polscy generałowie, żołnierze pierwszej i drugiej wojny światowej i byli więźniowie obozów koncentracyjnych w sekcji kombatanckiej, znanej jako „Polish Arlington”. Nad budową pomnika pracował komitet któremu przewodniczył Tadeusz Antoniak – przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii. W skład komitetu weszły inne organizacje np. Kongres Polonii Amerykańskiej i Rodziny Radia Maryja. Na czele honorowego komitetu stał minister Antoni Macierewicz. Ideę pomnika zainicjował Grzegorz Tyminski wraz z przeorem sanktuarium, ojcem Rafałem Walczykiem. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Prezydent przybył z Pierwsza Damą, z szefem gabinetu Adamem Kwiatkowskim, z sekretarzami stanu Pawłem Solochem i Krzysztofem Szczerskim oraz Markiem Magierowskim z Kancelarii Prezydenta. Jako przedstawiciele polskiego parlamentu przybyli Anna Maria Siarkowska, Andrzej Melak, Malgorzata Wypych, oraz Magdalena Błeńska i Magdalena Merta.

Prezydent Andrzej Duda dziękując uczestnikom uroczystości powiedział: „Dziękuję państwu w Amerykańskiej Częstochowie, że zgromadziliście się tutaj, w tym symbolicznym dla Polaków miejscu, że zgromadziliście się tak licznie dołączając do tych, którzy szli ulicami Warszawy, by pożegnać majora Łupaszkę, do tych którzy szli ulicami Gdańska, by pożegnać Inkę i Zagończyka. Dzisiaj miliony Polaków składają hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Oni nigdy nie stracili godności. Nawet wtedy gdy leżeli w bezimiennych grobach. Tacy ludzie zachowują godność na zawsze i jest ona jest nieśmiertelna, tak jak nieśmiertelne są ich dusze. To dzięki nim Polska odzyskuje godność.”

Prezydent doceniając patriotyczną działalność, dbanie o dobre imię Polski i pamięć historyczną odznaczył: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczącego Klubu „GP” w Filadelfii i szefa Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej Tadeusza Antoniaka, przeora Narodowego Sanktuarium o. Rafała Walczyka, Stanisława Śliwowskiego z Kongresu Polonii Amerykańskiej. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Franciszek Gardyasz z Koła Przyjaciół Radia Maryja oraz Grzegorz Tymiński, redaktor naczelny portalu PAMIĘĆ.US.

Po raz trzeci gliwicki Klub „Gazety Polskiej” wraz z Komendantem WKU Gliwice, na leśnej strzelnicy LOK, nad jeziorem Dzierżno Małe, zorganizował zawody strzeleckie dla uczczenia pamięci walk Legionów Józefa Piłsudskiego. Gości powitała przewodnicząca klubu Marta Święcicka. Wśród gości były kluby „GP” z Myślenic z jego przewodniczącym, posłem Jarosławem Szlachetką, z Tych z Januszem Jabłońskim i z Katowic – Koszutki z Wiesławem Wroną, drużyna Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Komendantem mł. insp. Pawłem Wasążnikiem, pan Adam Majchrzak Hetmana Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego. Pani Anna Zingler o znaczeniu walk pod Kościuchnówką na Wołyniu, które miały miejsce od października 1915 roku do lipca 1916. Była to najcięższa i najkrwawsza bitwa Legionów z Moskalami w I Wojnie Światowej. Modlitwę za poległych pod Kościuchnówką i za wszystkich walczących o wolność Ojczyzny poprowadził Jan Święcicki. O bezpieczeństwo i przestrzeganie regulaminu zadbali ppłk dypl. Roman Nowogrodzki i kierownik strzelnicy –  sędzia Stanisław Czarnobil. Pierwsze miejsce i nagrodę komendanta WKU zdobył Mateusz Milik. Zespołowo wygrał gliwicki Klub „GP” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie wszyscy smakowali wojskową grochówkę.

W całej Polsce Kluby „GP” uczestniczyły w obchodach 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę:

W Tczewie przy okolicznościowej tablicy Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN mówił o tej strasznej tragedii. Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski podkreślił wagę tradycji naszego narodu i całej społeczności tczewskiej. Wartę honorową pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Szwadronu im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Rozdawano śpiewniki, a atmosferę wspólnoty śpiewu budował chór „Passionata” ubrany w stroje z lat międzywojennych, harcerskich, partyzanckich. Ks. kanonik Jan Buk w homilii przypomniał o  mordach na księżach katolickich. Na zakończenie inicjator obchodów, Stefan Kukowski podziękował wszystkim za wszelką pomoc.

W Dzierżoniowie obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji poległych żołnierzy oraz pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie. Przed Pomnikiem Losów Ojczyzny wystąpił prezes Stowarzyszenia Kresowian Florian Kuriata. W salach Muzeum Miejskiego zebrani wysłuchali wykładu prof. Stanisława Sławomira Niciei „Architektura Kresów”.

Legnicki Klub „GP” wspólnie z Legnicką Grupą Patriotyczną i Narodowcami z Legnicy uczcił pamięć polskich ofiar sowieckiej napaści na Polskę uczestnicząc w Apelu Pamięci. Po spotkaniu istniejący Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej został przesłonięty czerwoną mgłą „komunistycznej propagandy”.

Klub „GP”  w Suwałkach  zapalił biało – czerwone znicze pod tablicą na budynku dawnej siedziby NKWD oraz UB w Suwałkach.

W Bydgoszczy o rocznicy agresji sowieckiej na Polskę pamiętały tylko organizacje prawicowe takie jak Klub „GP”, Solidarni 2010, Idee Solidarności 1980-89, Przymierze. Złożono kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Była orkiestra wojskowa, honorowa warta , poczty sztandarowe. Przemówienie wygłosił Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Józef Ramlau.

W Poznaniu uroczystości odbyły się pod patronatem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. Uroczystości zapoczątkowała msza św. w kościele oo. Franciszkanów. Po mszy uczestnicy w marszu przeszli pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru na główne uroczystości. Marsz Pamięci Ofiar agresji sowieckiej prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu.

Członkowie Klubu „GP” Jastrzębie Zdrój oraz Kibice GKS Jastrzębie, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Bohaterskich Obrońców Jastrzębia-Zdroju: starszego ułana Antoniego Kumora i ułana Pawła Sterniczuka. Zginęli oni we wrześniu na wzniesieniu zwanym Boża Góra.

W Nowym Sączu między innymi klubowicze „GP” wspomnieli  Ofiary agresji sowieckiej na Polskę, po raz drugi, od 1945 bez sowieckiego pomnika w Nowym Sączu.

Rdzawka – powstał 403. Klub „GP”, przewodniczącym został Mateusz Wójtowicz, tel. 788 748 802, e-mail: rdzawka.klubgazetypolskiej@gmail.com

Pułtusk – powstał 404. Klub „GP”, przewodniczącym został: Jerzy Kaczyński, tel.: 603 590 798, e-mail: kgp.pultusk@gmail.com

Przysucha – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym ponownie został Mirosław Morawski, tel.: 665-790-303, e-mail; klubgp.przysucha@interia.pl

Stalowa Wola – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została: Zofia Idec, tel. 731754 809, e-mail: kgpstw@gmail.com Panu Januszowi Kotulskiemu dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Sydney (Australia) – zmiana przewodniczącego; nowym przewodniczącym został: Stanisław Żak, tel.: +61412693830, e-mail: staszek@klubgpsydney.com. Panu dr. Ryszardowi Dzierzbie bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk