Tydzień w Klubach „GP” – 05.07.2017 r.
Upamiętniliśmy bohaterów Polski i Węgier
6 lipca Polskę odwiedzi prezydent USA Donald Trump. Od czasów Ronalda Reagana to najbardziej propolski prezydent Stanów Zjednoczonych. Dla nas najważniejszym punktem pobytu Donalda Trumpa w Polsce będzie jego publiczne wystąpienie z przesłaniem do Polaków. Prezydent Trump wygłosi ważne przemówienie na placu Krasińskich, na tle pomnika Powstania Warszawskiego. Kluby „GP” przywitają amerykańskiego gościa w Warszawie. Do zobaczenia jutro w Warszawie!
Na zaproszenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Budapesztu udały się delegacje Klubów „GP” z Polski, z Nowego Jorku i z Budapesztu, które wzięły udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Polaka Henryka Sławika oraz Węgra Józsefa Antalla.
Pomnik – ławeczka został odsłonięty na placu Gyoergya Goldmanna nad Dunajem. Przedstawia dwóch siedzących i rozmawiających bohaterów trzech narodów, którzy w ten sposób przygotowywali pomoc dla uciekających przed śmiercią obywateli Polski, przybywających na Węgry. Sławik i Antall uznawani są za bohaterów Polski, Węgier i Izraela. Henryk Sławik oraz József Antall podczas II wojny światowej wspólnie uratowali również co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Uratowali dziesiątki żydowskich dzieci, np. organizując dla nich sierociniec w miasteczku Vac, który nazwali Domem Sierot Polskich Oficerów. W rzeczywistości razem z polskimi i żydowskimi opiekunami schronienie znalazły tam żydowskie dzieci, którym dano „aryjskie” papiery ze zmienionymi nazwiskami. Podczas działalności sierocińca w pomoc włączył się Kościół katolicki, a sierociniec w tajemnicy odwiedził nuncjusz apostolski na Węgrzech, arcybiskup Angello Rotta. W uroczystościach udział wzięli polscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz Budapesztu i wysocy rangą urzędnicy obu państw. – To dwaj wielcy bohaterowie i dwaj wielcy sprawiedliwi. Teraz przekazujemy ich w opiekę władzom Budapesztu i węgierskiej Polonii – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas uroczystości. – Te dwa losy w zagrożonym świecie II wojny światowej połączyły się. Polonia semper fidelis. Niech ten pomnik będzie symbolem przyjaźni dwóch wspaniałych ludzi i dwóch silnych narodów – podkreślił László Kövér, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. W uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia pomnika uczestniczył m.in. ambasador Polski Jerzy Snopek, były ambasador Grzegorz Łubczyk, który był inicjatorem powstania pomnika, a także burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Marszałek Marek Kuchciński przypomniał zasługi Henryk Sławika i Józsefa Antalla, mówiąc, że obaj zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. – Patriotyzm, szlachetność, umiłowanie wolności, przekonanie, że każdy człowiek jest wartością ze względu na jego godność oraz odwaga, której niczym nigdy nie można zastąpić – powiedział Marek Kuchciński, który zwrócił także uwagę, że wartości są nie tylko fundamentem przyjaźni polsko-węgierskiej, ale przede wszystkim – ludzkości. Po uroczystościach Marszałek Sejmu i przedstawiciele Klubów „GP” złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema, Obrońców Twierdzy Przemyśl oraz pod Pomnikiem Męczenników Katynia w Budapeszcie,
W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Sławika najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Józef Antall otrzymał wówczas pośmiertnie najwyższe odznaczenie nadawane cudzoziemcom – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2014 Rokiem Henryka Sławika. Jednym z następstw tej uchwały, było przyjęcie przez Senat RP uchwały upamiętniającej 70. rocznicę śmierci Sławika oraz 40. rocznicę śmierci Antalla seniora. Uchwałę tej samej treści przyjęło też Zgromadzenie Narodowe Węgier.
Poznański Klub „GP” aktywnie włączył się w ogólnopolskie obchody 75 rocznicy śmierci Poznańskiej Piątki, wychowanków salezjańskiego Oratorium ks. Bosko w Poznaniu, którzy zostali zabici przez Niemców w 1942 roku, podczas II Wojny Światowej. Zorganizowano wykłady na temat błogosławionej Poznańskiej Piątki, które wygłosił ksiądz Jarosław Wąsowicz oraz dr Rafał Sierchuła. Wykłady odbyły się w Liceum Katolickim w Poznaniu i były dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorem tej uroczystości był olecki oddział Związku Piłsudczyków RP i Klub „GP” w Olecku. Odsłonięto obelisk marszałka J. Piłsudskiego oraz zasadzono Dąb Niepodległości.
W 73 rocznicę bitwy pod Monte Cassino uhonorowano gen. Władysława Andersa oraz jego żołnierzy w IV Ogólnopolskim Gwiaździstym Rajdzie Środowisk Patriotycznych na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Kulminacyjnym momentem była msza św. w intencji Ojczyzny w kaplicy „Ludzi Gór” z udziałem uczestników rajdu i członków Klubu „GP” Andrychów II, oraz Kęt. Mszę św. w intencji ojczyzny odprawił proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie ks. prałat Stanisław Czernik. Przed Eucharystią wykład pt. „Czy niepodległość jest dla nas wartością czy zbędnym balastem?” wygłosił dr Paweł Naleźniak z IPN Kraków.
Klubowicze z Dzierżoniowa uczestniczyli w II Rajdzie Gwiaździstym na Wielką Sowę w dedykowanym pamięci porucznika Jerzego Kaszyńskiego. Na najwyższy punkt Gór Sowich uczestnicy rajdu wchodzili z czterech różnych punktów tych malowniczych gór. Rajd po raz kolejny dedykowany był pamięci „dzierżoniowskiego” Żołnierza Wyklętego – Jerzego Kaszyńskiego, zamordowanego przez komunistów w styczniu 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu. W trakcie spotkania na Wielkiej Sowie zgromadzeni mogli zapoznać się z tragiczną historią straceń na terenie więzienia w Dzierżoniowie, poznać nazwiska ofiar, ale też katów i zleceniodawców tej komunistycznej zbrodni. Był czas na integrację przy ognisku, na udział w zawodach strzeleckich, a także na wspólne śpiewanie. Głównym organizatorem Rajdu był Obywatelski Ruch Patriotyczny, wspierany przez 22. KBPG. Wszystkich przybyłych przywitali przedstawiciele ORP, na czele z prezesem Ireneuszem Wagnerowskim, wiceprezesami Romanem Kowalczykiem i Jarosławem Kresą, a także Janusz Maniecki, który przedstawił uczestnikom rajdu rys historyczny na temat straceń w dzierżoniowskim więzieniu.
Ryszard Kapuściński