Tydzień w Klubach „GP” – 07.10.2015 r.
Uroczystości na cmentarzu pod Dytiatynem
W obecności kilkuset osób z Polski i Ukrainy otwarto odrestaurowany cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Dytiatynem. Na odsłonięcie okazałego monumentu przybyło kilkaset osób z Polski i Ukrainy; Kluby „GP” reprezentowali klubowicze z Gliwic i Raciborza. W stoczonej 16 września 1920 r. bitwie 3. batalion 13. Pułku Piechoty walczył z dwiema brygadami bolszewickimi. Bitwa zyskała miano Polskich Termopil. Bój pod Dytiatynem na cały dzień zatrzymał marsz sił sowieckich. Bitwa ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku. Na polu bitwy wzniesiono kaplicę-pomnik (zniszczoną w 1948 r.). W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Komuniści chcieli, by świat o bohaterach zapomniał. Przez dziesiątki lat nie wspominały o nich podręczniki historii, a propaganda sowiecka próbowała zniszczyć wszystkie ślady ich obecności. Walka żołnierzy polskich została upamiętniona w czasach II RP napisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i po 1990 r. – „DYTIATYŃ 16 IX 1920”. Pełna relacja z uroczystości: www.niezalezna.pl
Na Greenponcie w Nowym Jorku odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Polonią, wśród której nie zabrakło przedstawicieli Klubów „GP” i Solidarnych 2010.
Częstochowski Klub „GP” wraz z Fundacją Orzeł Biały i Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy Oddział TV Częstochowa podjął inicjatywę zgłoszenia pod obrady Rady Miasta nadania imienia nowo powstałym obiektom drogowym (trzy nowe ronda) osób zasłużonych dla Częstochowy i Polski: ojca Kajetana Raczyńskiego, Wojciecha Omyłę i Danusię Siedzikównę „Inkę”.
Krakowski Klub „GP” w Nowej Hucie i środowiska patriotyczne zorganizowały uroczystość w hołdzie Polskim Ofiarom sowieckiej inwazji 1939 r. Wspomniano także Ofiary tragedii smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej; po jej zakończeniu zebrani przeszli pod pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, przy którym po złożeniu wiązanek kwiatów i ustawieniu zniczy odbyła się uroczystość patriotyczna.
Gościem Klubu „GP” w Rembertowie był Wojciech Mucha, który na spotkaniu opowiedział o swojej książce pt. „Krew i Ziemia”. Przebiegające w kameralnej i serdecznej atmosferze spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej im. Jana Pawła II. Salę, jak zwykle, udostępniła Dyrekcja Biblioteki i tą drogą klub dziękuje za pomoc. W spotkaniu uczestniczyła poseł Małgorzata Gosiewska.
W Krzywiniu na zaproszenie Klubu „GP” odbyło się spotkanie z Joanną Lichocką. Marek Bąkowski podkreślił zasługi klubu na rzecz powodzenia PiS-u w kampaniach wyborczych. Po projekcji filmu pt. „Prezydent” red. Lichocka odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania.
Członkowie katowickiego Klubu „GP” uczestniczyli w spotkaniu z kandydatem PiS do Senatu prof. Janem Wojtyłą i kandydatem do Sejmu RP Piotrem Pietraszem.
W Jastrzębiu-Zdrój ks. Rafał Jakubiec z Cieszyna przybliżył uczestnikom spotkania kulisy agresji Sowietów na Polskę.
Kilkadziesiąt osób z Łowicza uczestniczyło w spotkaniu z posłem Witoldem Waszczykowskim.
Libiąż – powstał 392. Klub „GP”, przewodniczącym został Kazimierz Rostecki, tel. 798 498 828, e-mail: klubgazetypolskiej_libiaz@wp.
Nowy Sącz – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Tomasz Baliczek, tel. 606 454 948, e-mail: klubgpnowysacz2@gmail.com Pani Antoninie Węglarz dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński
Autor jest kandydatem do Sejmu RP z listy PiS–u w Krakowie