Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] V Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej + FOTORELACJA, WIDEO

Tydzień w Klubach „GP” –  02.10.2019 r.

V Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej

Zjazd Paryz 2019W Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbył się V Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa jak zwykle z wielką radością przyjęły uczestników zjazdu w swoim domu, który otoczony wielkim parkiem od wielu lat jest idealnym miejscem na takie spotkania. Można przy okazji zwiedzić dolinę Marny, pobliską Szampanię, Euro Disneyland czy Paryż. Jak co roku w zjeździe uczestniczyli przedstawiciele klubów z całego świata,  m.in. z Hamburga, Londynu, czy Filadelfii, ale, co oczywiste, najliczniejszą grupę stanowili członkowie klubów z Paryża, z organizatorem zjazdu i przewodniczącym Klubu „GP” w Paryżu, Andrzejem Wodą na czele. Zjazd zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Schmidt-Rodziewicz, senator prof. Jan Żaryn, minister Piotr Naimski i red. Tomasz Sakiewicz. Wszystkich powitał ambasador Polski we Francji Tomasz Młynarski, który powiedział: „Bardzo się cieszę, że mam zaszczyt brać udział w Zjeździe Klubów >>Gazety Polskiej<< z Francji i Europy Zachodniej. To dla mnie wyjątkowa okazja do spotkania z Polonią francuską, tą częścią Polonii, która wykazuje się dużą aktywnością. Jestem już po raz trzeci na zjeździe, bardzo je sobie cenię i dziękuję za zaproszenie”. W pierwszym dniu dyskutowano przede wszystkim o zadaniach, przed którymi stoi ministerstwo spraw zagranicznych, a na pytania klubowiczów odpowiadały Małgorzata Gosiewska i Anna Szmidt-Rodziewicz. O polityce historycznej i historii Polski mówił prof. Jan Żaryn. „Jestem tutaj jako senator, w imieniu pana marszałka Stanisława Karczewskiego. Senat opiekuje się Polonią i chcieliśmy być tutaj obecni, bo Kluby >>Gazety Polskiej<< to bardzo ważne miejsce na polonijnej mapie, a waga tych Klubów polega na tym, że działacze polonijni w nich zgromadzeni są zarówno w Europie, jak i w USA i innych zakątkach świata – podkreślił w rozmowie z Niezależna.pl prof. Żaryn. Po wspaniałym wykładzie prof. Żaryna odbyła się gorąca dyskusja na aktualne tematy polityczne, którą prowadzili do późnych godzin nocnych redaktorzy Adrian Stankowski i Wojciech Mucha. Pierwszy dzień zjazdu zakończył koncert bardów Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego. Gościem specjalnym był minister Piotr Naimski, który przybliżył uczestnikom wiedzę o ważnych decyzjach rządu, które zagwarantują Polsce niezależność energetyczną. Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu „GP” i producent filmu „Legiony” opowiedział o trudnościach jakie należało pokonać podczas produkcji filmu.

Do uczestników V Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej, specjalny list skierował metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. „Pragnę wyrazić moją wdzięczność za podtrzymywanie patriotycznego zaangażowania, tożsamości i kultury naszych Rodaków żyjących poza granicami Polski” – napisał we wstępie swojego listu i przytoczył słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas jednej z jego pielgrzymek do Polski. „Bóg stoi na straży prawdy o świecie, człowieku i społeczeństwie i chroni tę prawdę przed zafałszowaniem, oraz przed wpływem współczesnych trendów i ideologii. Dlatego trzeba nam jeszcze mocniej przylgnąć do Chrystusa, wsłuchać się w Jego głos i pełnić Jego wolę, przeciwstawiając się wszystkiemu temu, co do Boga nie prowadzi” – napisał w dalszej części do uczestników Zjazdu abp Marek Jędraszewski. „Wszystkim uczestnikom Zjazdu błogosławię i życzę odnalezienia inspiracji do podejmowania codziennych wyborów, trwania w wierności wyznawanym wartościom oraz umocnienia relacji z Bogiem” – zakończył list metropolita krakowski. Listy przysłali również: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, była premier Beata Szydło.

Prezes Jarosław Kaczyński w swoim liście do uczestników Zjazdu napisał: „Z dobrą zmianą dzisiaj jest tak samo, jak z niepodległością przed stu laty: trzeba jej po prostu obronić. Jeśli odniesiemy w tegorocznym wyborczym boju zwycięstwo, to nie tylko utrwalimy dotychczasowe zdobycze dobrej zmiany, ale zapewnimy naszej Ojczyźnie dalsze perspektywy rozwojowe. Nasz program jest ambitny: chcemy zbudować polską wersję państwa dobrobytu. Dlatego pragnę się zwrócić do Państwa jako do starych, wypróbowanych Przyjaciół z prośbą o to, byście Państwo zarówno w czasie kampanii, jak i w dniu wyborów wsparli nas ze wszystkich sił. By Wasze zaangażowanie i mobilizacja były – tu pozwolę sobie sięgnąć do języka sportowego – rekordowe. By Wasze rekordy poprowadziły nas do pobicia naszych rekordów. Na przykład do większości konstytucyjnej. Czy tak się właśnie stanie, zobaczymy, ale chciałbym Państwu oraz Polsce życzyć, abyśmy przyszłoroczną rocznicę obrony naszej wolności przed nawałą bolszewicką mogli obchodzić po rządami kontynuacji dobrej zmiany” – napisał Jarosław Kaczyński.

Była premier, a obecnie eurodeputowana Beata Szydło napisała m.in.: „ (…)Ze względu na trwającą kampanię oraz bardzo aktywny początek kadencji w PE nie udało mi się do Państwa przyjechać. Przesyłam Państwu zatem pozdrowienia. Serdecznie dziękuję za wspaniałą pracę, którą Państwo wykonujecie oraz za Państwa zaangażowanie w obronę i promowanie polskich tradycji i kultury. Mam nadzieję, ze uda nam się zobaczyć na następnym Zjeździe” – napisała. Podczas Zjazdu odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego: „Dziś Polacy są obecni w wielu krajach Europy, a w niektórych stanowią nawet najliczniejszą grupę narodową spośród wszystkich migrantów. Wzmacnia to Państwa pozycję w kraju przebywania, stanowiąc jednocześnie zachętę do działań na rzecz podtrzymywania polskości. Wasza praca i działania za granicą są najlepszą wizytówką Polski. Jesteśmy dumni, że wielu Polaków osiągnęło wysoką pozycję i często pełni rolę pomostu między Polską a krajem przebywania. Rozumiemy także tych, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę, aby poprawić swoją sytuację materialną. Pragnę Państwa zapewnić, że polski rząd tworzy warunki, aby umożliwić powroty wielu z tych osób do Polski. Działalność polonijnych organizacji ma dla polskiego rządu kluczowe znaczenie. Z zadowoleniem odnotowuję dotychczasową Państwa aktywność na rzecz lepszej integracji środowiska(…)”. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski napisał m.in.: „ (…)W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy na ręce Przewodniczącego Klubu >>Gazety Polskiej<< w Paryżu Andrzeja Wody przekazuję wszystkim Państwu życzeń pomyślnych obrad oraz konstruktywnych dyskusji. Mam nadzieję, że to spotkanie przyniesie wiele ciekawych wniosków oraz zachęci do podejmowania dalszych działań na rzecz budowania dobrego imienia Polski w świecie”.

W swoim liście do uczestników Zjazdu zwrócił się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski:”(…) Kluby >>Gazety Polskiej<< w Europie są ważnym ośrodkiem polskości i ostoją patriotyzmu. Wysoko cenię Państwa dotychczasowy wysiłek i konsekwencję w podtrzymywaniu narodowej świadomości Polaków żyjących na obczyźnie. Dziękuję za wytrwałość i oddanie z jakim realizują Państwo misję dbałości o dobre imię Polski i Polaków poza granicami, wierność prawdzie historycznej, a także budowanie silnej, zjednoczonej grupy narodowej w krajach zamieszkania” – napisał marszałek.

FOTORELACJA ZE ZJAZDU KLUBÓW „GP” EUROPY ZACHODNIEJ

Foto.: Dariusz Miko/ Klub „GP” Norderstedt


RELACJA WIDEO ZE ZJAZDU KLUBÓW „GP” EUROPY ZACHODNIEJ

WIDEO: VidetisPL

1) Powitanie Gości Zjazdu Andrzej Woda. Słowo wstępne red. nacz. GP Tomasz Sakiewicz. Słowo wstępne koordynatora zagranicznych Klubów”GP” Pawła Piekarczyka:

2) Przywitanie Gości Zjazdu przez Ambasadora RP we Francji Pana Tomasza Młynarskiego:

3) Prof. Jan Żaryn red. Jacek Liziniewicz,  Tadeusz Antoniak, red. Adrian Stankowski – uwagi w kierunku “Konfederacji”

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big