Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Węgrzy na Święcie Niepodległości w Krakowie

Tydzień w Klubach „GP” – 04.11.2015 r.

Węgrzy na Święcie Niepodległości w Krakowie

Kluby „Gazety Polskiej” i środowiska związane z „GP” będą uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. 11 listopada spotykamy się w Krakowie, gdzie na Wawelu złożono ciało Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczną się już o godz. 10 mszą św. w katedrze wawelskiej. Po mszy zaplanowano patriotyczny pochód, który Drogą Królewską przejdzie na pl. Jana Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się dalsza część uroczystości. Około godz. 16 w katedrze wawelskiej odprawiona zostanie msza św.; po złożeniu kwiatów przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej nastąpi przemarsz przed Krzyż Katyński na placu im. ojca Adama Studzińskiego, przy kościele św. Idziego. Na Święto Niepodległości zaprosiliśmy do Krakowa naszych przyjaciół z Węgier. Te wzajemne wizyty – Polaków 15 marca na Węgrzech w dniu ich Święta Narodowego i 11 listopada Węgrów w Polsce – stały się symbolem przyjaźni między naszymi narodami. Przyjadą szefowie wielu organizacji pozarządowych, m.in. prezes CÖKA-CET, największej organizacji na Węgrzech – dr László Csizmadia, szefowie węgierskich związków zawodowych, członkowie licznych stowarzyszeń, redaktorzy naczelni gazet oraz dziennikarze reprezentujący węgierskie stacje telewizyjne i radiowe. Po uroczystościach planowane są wspólne spotkania przy muzyce i poezji obu narodów; swoją obecność zapowiedzieli też członkowie Węgierskiego Związku Pisarzy. Węgrzy będą uczestniczyć w obchodach już 10 listopada. O godz. 16.30 na Wawelu odprawiona zostanie msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich oraz innych ofiar tragedii smoleńskiej. Poprzedzi ją wizyta w Krypcie Prezydenckiej, modlitwa i złożenie kwiatów. Po mszy św. nastąpi przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci, zapalenie zniczy, modlitwa za ofiary; wygłoszone zostanie też słowo poświęcone ich pamięci.

Na tę okoliczność od dr. Csizmadia László otrzymaliśmy list (cytujemy bez zmian):

Szanowny Pan Ryszard Kapuściński

Szanowny Pan Tomasz Sakiewicz

Szanowni Przyjaciele!

W niedzielę naród polski swym wyborem nadał nowy kierunek swojej ojczyźnie. PiS zdobył historyczne zwycięstwo i jest w stanie samodzielnie założyć rząd.

Kluby Gazety Polskiej i sympatycy CÖF-CÖKA już od czterech lat pielęgnują ścisłe związki, zapewniając współpracę pomiędzy polskimi i węgierskimi obywatelami o uczuciach konserwatywnych i narodowych.

Te dwa wolne kraje podczas ostatnich lat wspólnie świętowały swą wolność suwerenności i tożsamości. Nadszedł czas, gdy polskie społeczeństwo w sposób wyjątkowy wykluczało z Sejmu partie komunistyczne i liberalne. Jednocześnie zachowanie niezależności Polski i Węgier w ramach Unii Europejskiej jest ważnym zadaniem dla obu państw.

W przyszłości Kraje Wyszegradzie powinny współpracować ze sobą w celu ochrony interesów obywateli Europy Środkowej i Wschodniej, uciskanych przez pół wieku przez system kolonialny Związku Radzieckiego. Nowo wybrany polski rząd wspólnie z Węgrami, może być liderem tego zadania.

Gratulujemy PiS-owi zwycięstwa, mamy także nadzieję, że współpraca pomiędzy naszymi organizacjami pozarządowymi także się wzmocni w przyszłości.

Szanowni Przyjaciele!

11-tego listopada kilkuset węgierskich obywateli przyjedzie do Krakowa, żeby wspólnie uczcić z Państwem Święto Niepodległości Polski. Z radością weźmiemy udział w uroczystościach, na wspólnie zorganizowanych konferencjach prasowych, składaniu wieńców i w polsko-węgierskim wieczorze literackim.

Niech żyje Polska i przyjaźń Polsko-Węgierska !

Budapeszt, 26. Października 2015

Dr. Csizmadia László

Prezes CÖF-CÖKA-CET

Proszę o liczną reprezentację poszczególnych klubów. Pamiętajmy o klubowych banerach. Od godzin porannych do dyspozycji klubowiczów czynne będzie biuro klubów „Gazety Polskiej”, które mieści się przy ul. Jagiellońskiej 11 w Krakowie.

W znakomitym wyniku jaki osiągnął PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych poważną rolę odegrały Kluby Gazety Polskiej. Codzienna praca tysięcy członków klubów, czasami w skrajnie niesprzyjających warunkach, przyniosła sukces. Tym sukcesem jest wygrana partii, którą kluby od początku swojej działalności popierały. Praca u podstaw, tysiące spotkań – to przełożyło się na wyniki ostatnich wyborów.

Dziękując członkom klubów za ich pracę, zwłaszcza podczas wyborów prezydenckich i teraz parlamentarnych z wielką satysfakcją mogę poinformować, że do Sejmu RP dostało się aż 14 członków Klubów „GP”, są to: Elbląg – Jerzy Wilk, Gliwice – Jarosław Gonciarz, Myślenice – Jarosław Szlachetka, przewodniczący Klubu „GP”, Gniezno – Krzysztof Ostrowski, Lubin Krzysztof Kubów, Pisz – Jerzy Wojciech Małecki, przewodniczący Klubu „GP”, Mrągowo – Jerzy Antoni Gosiewski, przewodniczący Klubu „GP”, Piotrków Trybunalski – Grzegorz Wojciechowski, Wodzisław Śl. – Teresa Glenc, Mińsk Mazowiecki – Teresa Wargocka, przewodnicząca Klubu „GP”, Dąbrowa Górnicza – Robert Warwas, Warszawa – Anita Czerwińska – przewodnicząca Klubu „GP”, Poznań – Bartłomiej Piotr Wróblewski, Poznań – Tadeusz Antoni Dziuba.

Gratuluję wszystkim i jestem przekonany, że Wasza praca dla Polski przyniesie chlubę całej Strefie Wolnego Słowa.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk