Tydzień w Klubach „GP” – 24.08.2016 r.
Zachowali się jak trzeba
28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku została zamordowana przez komunistycznych oprawców 17-letnia sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej AK śp. Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. Wraz z nią zginął oficer wileńskiej AK śp. ppor. Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. „Inka” została aresztowana w Gdańsku 20 lipca 1946 r, po wielodniowych torturach; Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał ją na śmierć. „Inka” nie uległa namowom obrońcy z urzędu i nie podpisała prośby o ułaskawienie; w jej imieniu pismo sporządził obrońca. Jednak Bierut nie skorzystał z prawa łaski i tym samym potwierdził zbrodniczy wyrok tzw. sądu. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, tuż przed śmiercią, napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Rankiem 28 sierpnia oboje stanęli przed dziesięcioma żołnierzami KBW, którzy mieli wykonać wyrok. Do młodych żołnierzy jednak dotarło w jak strasznej zbrodni uczestniczą. Wystrzelili 100 kul, wszystkie były niecelne. Wtedy do Inki podszedł morderca z UB i z bliska strzelił jej w głowę.
Szczątki bohaterów odnalazł na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Dokładnie 70. lat po mordzie odbędzie się ich pogrzeb z honorami państwowymi. Zwykle pogrzeb to wydarzenie smutne, ale ten pogrzeb będzie wielkim zwycięstwem; to będzie pogrzeb Żołnierzy Wyklętych – kiedyś pozbawionych czci, którzy wracają – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. Dodam do słów prezesa Szarka, że ten pogrzeb zapewne stanie się wielką manifestacją patriotyzmu i miłości do Polski. Już teraz wiadomo, że na pogrzebie stawią się rzesze młodzieży, dla których „Inka” stała się idolem. Stawią się organizacje patriotyczne wśród których nie zabraknie Klubów „Gazety Polskiej”. Stawią się tysiące tych, którzy pamiętają słowa śp. Anny Walentynowicz: „Policzmy się”. Ceremonia rozpocznie się o godz. 13:00 w Bazylice Mariackiej. Po Mszy świętej kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Garnizonowy. Hołd bohaterom będzie można złożyć już w sobotę 27 bm., w Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej. Pomiędzy 17:00 a 22:00 trumny ze szczątkami „Inki” i „Zagończyka” zostaną wystawione na widok publiczny.
W dniach 9 – 11 września w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędzie się II Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa zapewniają, że dom otoczony wielkim parkiem to idealne miejsce na tego typu spotkania. Można przy okazji zwiedzić dolinę Marny, pobliską Szampanię, Euro Disneyland czy w końcu piękny Paryż. Myślą przewodnią zjazdu jest: „Wielka zmiana w Polsce, nowa rola klubów Gazety Polskiej”. Podczas zjazdu odbędą się wykłady na tematy historyczne i społeczno-polityczne, a prelegenci to znane osobistości z życia politycznego i publicznego, oraz znani dziennikarze związani ze Strefą Wolnego Słowa, jak: Tomasz Sakiewicz, Ewa Stankiewicz, czy Józef Orzeł. Nie zabraknie przedstawicieli Prezydenta Andrzeja Dudy, czy członków rządu Premier Beaty Szydło. O udziale Polonii w wyjaśnieniu tragedii smoleńskiej opowie Glen Arthur Jorgensen. O możliwościach Stream1 będą mówić: Piotr Hofman i Maciej Samborski. Swój recital będzie miał Paweł Piekarczyk, a wspólnie śpiewać będziemy z duetem gitarzystów: „Ks. Krzysztof Stronski & Zygmunt Rymanowski”.
Na zaproszenie Klubu „GP” w Zgierzu odbył się występ francuskiej grupy „Galderia” i zgierskiego Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”; gościnnie wystąpiła pani Katarzyna Świątczak. Koncert odbył się w zgierskim kościele św. Katarzyny w ramach cyklu koncertów „Polska – kraj wolnych ludzi”. Zespół zaprezentował utwory inspirowane ważnymi wydarzeniami z historii Polski: „Winded Warriors” („Skrzydlaci wojownicy”) poświęcony polskiej husarii i Wiktorii Wiedeńskiej, „Grunwald 1410 >>Steel on Steel<<” („Grunwald 1410 >>Stal o stal<<”) nawiązujący – jak wskazuje nazwa do Bitwy pod Grunwaldem”, wykonał także balladę „Pride & Courage” („Duma i odwaga”) dedykowaną ofiarom tragedii smoleńskiej.
W Gliwicach z okazji Święto Wojska Polskiego odbyła się wielka defilada wojskowa ulicami Gliwic, uroczysty apel pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz koncert pieśni patriotycznych. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. i koncertem pieśni patriotycznych w kościele św. Barbary. Trybuny Placu Krakowskiego zapełniły się w czasie uroczystego przeglądu wojsk. Takiej defilady ulicami Gliwic, wśród szpalerów ludzi bijących brawo nie było od ponad dwudziestu lat. Brawo Wojsko Polskie!
Na spotkaniu Klubu „GP” w Gorzycach ustalono harmonogram Rajdu Historycznego w okolicach upamiętniających miejsca tragedii z okresu I i II wojen światowych.
Ryszard Kapuściński