Tydzień w Klubach „GP” | 14.07.2021 r.
80. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego
USA | 80 lat temu, 29 czerwca 1941 roku, zmarł w Nowym Jorku, wielki polski patriota i pianista Ignacy Jan Paderewski. Już we wczesnym dzieciństwie Paderewski wykazywał wielki talent muzyczny. W 1872 r. rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 1878 r. pozostał w Instytucie jako nauczyciel gry na fortepianie. Od 1881 r. kontynuował studia w Berlinie, a następnie w Wiedniu. W marcu 1888 r. zagrał koncert w paryskiej Salle Érard, który zapoczątkował jego karierę pianisty i występy w prawie wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce Południowej i Australii. Ignacy Jan Paderewski wyjechał do USA w 1891r. mając 31 lat i odniósł ogromny sukces, jako pierwszy muzyk w Ameryce wystąpił solo w Carnegie Hall, nowej wówczas sali na 3000 miejsc. Paderewski przekonał amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona do obrony spraw polskich po zakończeniu I Wojny Światowej. Dzień przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do I wojny Światowej Prezydent Wilson powiedział w Kongresie Stanów Zjednoczonych: „Uznaję za oczywiste, że mężowie stanu wszędzie na świecie zgodni są, że powinna istnieć zjednoczona, niepodległa i autonomiczna Polska.” Paderewski brał czynny udział w tworzeniu polskich oddziałów dla Armii Hallera w USA i w Kanadzie. Zasłynął w polskim życiu społecznym dzięki ufundowaniu Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, którego odsłonięcie nastąpiło w 500. rocznicę polskiego zwycięstwa nad Krzyżakami. Przy tej okazji Paderewski wygłosił patriotyczne przemówienie, które oceniono jako porywające. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów Paderewski został pierwszym polskim premierem i ministrem spraw zagranicznych. Podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Pochowany został na cmentarzu Arlington w Waszyngtonie, gdzie prezydent J.F. Kennedy w 1963 roku ufundował pamiątkową tablicę.
W 1992 roku prochy Paderewskiego umieszczono w krypcie katedry św. Jana w Warszawie.Przed mszą św. członkowie SWAP na czele z p.o. Komendantem Naczelnym Tadeuszem Antoniakiem, prezeską Koła Pomocniczego Pań, Heleną Knapczyk a także harcerzami i wiernymi, którzy przybyli na mszę św. złożyli wieniec przy tablicy gdzie wmurowane jest serce Ignacego Jana Paderewskiego. Tablica jest dziełem mistrza dłuta Andrzeja Pityńskiego. Wieniec miał kształt klucza wiolinowego, był w barwach biało – czerwonych z szarfa z napisem: „Wielkiemu Polakowi – Ojcu Niepodległości – Patriocie I Pianiście Ignacy Jan Paderweski w 80 Rocznicę Śmierci, Wdzięczni: Polacy – Polonia – SWAP. Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie”. Mszę św. odprawił ojciec Mikołaj Socha, który w kazaniu między innymi mówił o fenomenie Polaka, patrioty i pianisty jakim był Ignacy Jan Paderewski. Powiedział również, że w miejscowym muzeum jest oryginalne biurko Mistrza przy którym pracował w czasie, gdy mieszkał w Nowym Yorku. Po mszy św. w imieniu SWAP wystąpił dr. Teofil Lachowicz, red. naczelny „Weterana”, historyk i archiwista SWAP. Mówił między innymi, o Funduszu Paderewskiego, który służy weteranom do dzisiaj, że to Paderewski przeznaczył na ten cel z funduszy prywatnych olbrzymie kwoty dolarów. Wspomniał też, że w 1921 r. 23 czerwca Ignacy Jan Paderewski był gościem honorowym na 20 – leciu SWAP, gdzie wygłosił płomienne przemówienie. Na zakończenie uroczystości uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz i złożyli kwiaty przy popiersiu Mistrza Jana Ignacego Paderewskiego.
NOWY SĄCZ | Pod koniec czerwca kilkunastu członków klubu „GP” w Nowym Sączu z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele uczcili w Trzetrzewinie 93 Polaków zamordowanych przez Niemców w 1940 r. w ramach Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, czyli zaplanowanej zbrodni eksterminacji narodu Polskiego. Szef Sądeckiego Gestapo Niemiec Znalezione obrazy dla zapytania Szef Sądeckiego Gestapo Niemiec Heinrich Hamann nadał temu ludobójstwu kryptonim „Generalnamenstag” – „Imieniny Generała”, bowiem tego dnia przypadały imieniny gen. Sikorskiego. Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona przez Kapelana Wojska Polskiego księdza por. Tomasz Szewczyka w koncelebrze z proboszczem ks. Edwardem Mikosiem, przy udziale asysty wojskowej ze sztandarem I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Następnie udano się do pobliskiego lasu gdzie wymordowano Polaków. Po Apelu Pamięci złożono wiązanki kwiatów w miejscu straceń. Przewodniczący klubu „GP” Tomasz Baliczek w swoim wystąpieniu podkreślił, że zostali zamordowani przez Niemców tylko dlatego że byli Polakami, Polakami którzy przeciwstawili się niemieckiej cywilizacji śmierci i masowo pomagali swoim rodakom Żydom, ukrywali ich z narażeniem życia przed ziejącymi nienawiścią i żądzą mordowania Niemcami. Jako jedyny naród stawiliśmy czoło niemieckim zbrodniarzom płacąc za to nieprawdopodobną daninę krwi. Uroczystość przygotowana została przy współpracy ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej oraz Stowarzyszeniem Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca. W obchodach wzięli również udział posłowie, samorządowcy, żołnierze i liczni mieszkańcy.
GLIWICE | Na spotkaniu gliwickiego klubu „GP” wspominano dwie ważne rocznice, obie uczczone tablicami w Kaplicy Golgota Polska: „Poznań 1956” i „Radom Ursus 1976”. 28 czerwca 1956 roku strajk generalny w poznańskich „Zakładach im. Józefa Stalina” (obecnie „Hipolita Cegielskiego”) przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w powstanie robotnicze. Partia mieniąca się robotniczą wystąpiła przeciw robotnikom i użyła 10 tys. żołnierzy z czołgami i transporterami opancerzonymi. Ostrej amunicji, przez pół dnia walk, zużyła 180 tys. sztuk. 25 czerwca 1976 roku rozpoczęły się strajki robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku przeciwko dużym podwyżkom cen żywności, które zostały spacyfikowane przez przygotowane do akcji oddziały ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Lęk przed rozszerzaniem się protestów na cały kraj spowodował wycofanie się z zapowiedzianych podwyżek. Antoni Macierewicz, wspominając te wydarzenia, napisał: „45 lat temu protestujący Radom, Ursus i Płock, podtrzymując tradycje Żołnierzy Niezłomnych, otworzyli drogę do Solidarności. Dzięki akcji pomocy zorganizowanej przez >>Czarną Jedynkę<< i utworzony KOR, udało się nam zorganizować ogólnonarodowy front niepodległościowy”.
BUDAPESZT | Joanna Urbańska, przewodnicząca klubu „GP” w Budapeszcie i dyrektor Instytutu Polski w Budapeszcie została odznaczona Medalem Stulecia Niepodległości Polski- Polonia Rediviva. – Po wyjątkowo intensywnym tygodniu zamykającym polską prezydencję w V4 dopiero teraz mam czas serdecznie wszystkim podziękować za miłe słowa związane z przyznaniem mi Medalu Stulecia Niepodległości Polski- Polonia Rediviva. Traktując to wyróżnienie jako zobowiązanie do jeszcze bardziej efektywnej pracy, obiecuję, że postaram się na nie zasłużyć. Tak mi dopomóż Bóg! – powiedziała Urbańska.
.
.
.
OŚWIĘCIM | W siedzibie krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wręczono 21 Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Polski dawnych działaczy opozycji odznaczył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wśród odznaczonych był przewodniczący klubu „Gazety Polskiej” z Oświęcimia Wiesław Konrad Czarnik.
.
.
.
GLIWICE | Członkowie Strzelców Rzeczypospolitej z jednostek śląskich oraz gliwickiego klubu „GP” przeszli szkolenie w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Na Skałkach Rzędkowickich Wiesław Wrona prowadził zajęcia ze wspinaczki górskiej w grupach kilkuosobowych. Piotr Wawrzyniak uczył podstawowych chwytów samoobrony. Po wspięciu się na skałkę rozpościerał się piękny widok na wiele kilometrów a pierś rozpierała duma z sukcesu. Oczywiście wszystko zabezpieczał opiekun medyczny.
.
.
.
.
W dniach 8 – 9 lipca w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XVI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021. Relację ze zjazdu zamieścimy w następnym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Ryszard Kapuściński
Źródło: Gazeta Polska