Tydzień w Klubach „GP” – 02.12.2020 r.
Kluby „GP” odnawiają tablicę „Solidarności” w Paryżu
13 grudnia 1981 roku na Placu Inwalidów (Les Invalides) w Paryżu zbierali się naprzeciw konsulatu PRL, Polacy i Francuzi, by protestować przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Podobnie było w kolejne dni i rocznice. Na miejscu tym stanął najpierw prowizoryczny Krzyż, a później tablica, którą zaakceptowało paryskie merostwo. Przez te wszystkie lata z niewiadomych powodów tablica nie była konserwowana i jej stan przynosił wstyd polskiej dyplomacji w Paryżu. Z inicjatywy przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu Andrzeja Wody, po 2 latach starań kończy się renowacja pomnika, w celu przywrócenie jej pierwotnego stanu, który przypomina Francuzom i Polakom o ich solidarności i wsparciu dla wolnościowych aspiracji naszego narodu. Nieoceniona była tu pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Paryżu. Symbolicznie 13 grudnia 2020 roku ten symbol polskiej historii, w samym centrum Paryża odzyska swój pierwotny wygląd. Do odzyskania blasku tego miejsca pamięci włożyli swój wkład wszyscy członkowie paryskiego Klubu „GP”.
Trzeba tu wymienić szczególnie pana Mariana Zawalińskiego, artystę i projektanta odnowionego pomnika, czy pana Adama Gąsiora, który zorganizował do prac przy przebudowie tego miejsca firmę Pol-Decor. Nową tablicę wykonała pracownia Rama z Krakowa. Wszystkie prace sfinansowało w większości polskie MSZ za pośrednictwem Fundacji Kultura i Sztuka i jej dyrektor pani Marii Zawadzkiej. Członkowie Klubu „GP” w Paryżu są dumni, że dzięki ich inicjatywie, po 13 grudnia 2020 roku nasi rodacy będą mieli odnowione miejsce pamięci i patriotycznych spotkań.
.
W całej Polsce odbyły się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Kluby „GP” przestrzegając wszelkich zaleceń bezpieczeństwa uczestniczyły w tych uroczystościach.
W Poznaniu w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości klubowicze zebrali się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na modlitwie w intencji Ojczyzny, którą odprawił i wygłosił na niej homilię ks. Leonard Poloch. Kapłan nawiązał w homilii do przypadającej w tym dniu 127. Miesięcznicy smoleńskiej. Msza św. zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas niej odmówiona została Litania Narodu Polskiego, przepiękna modlitwa, w której proszono o zachowanie pokoju i wolności. Po mszy św. uczestnicy udali się pod Pomnik Katyński, gdzie po odśpiewaniu Roty złożyli kwiaty by w ten sposób uczcić i zachować pamięć o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.
.
Członkowie Klubów „GP” w Elblągu uczestniczyli w przejeździe samochodami przez Elbląg z flagami i na sygnałach, wraz z innymi organizacjami patriotycznymi.
.
.
.
W Koninie członkowie Klubu „GP” uczcili Narodowe Święto Niepodległości w sposób bezpieczny i jako pierwsi w towarzystwie prezesa Towarzystwa Patriotycznego im. M. Tarejwy, Mateusza Wesołowskiego i przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych „Zajezdnia” z prezesem Grzegorzem Gralą na czele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod miejscowymi pomnikami, np. pod Krzyżem na Wale Tarejwy. Moskale powiesili tutaj O. Maksymiliana Tarejwę, bohaterskiego Kapucyna, emisariusza Rządu Narodowego i kapelana powstańczego w Powstaniu Styczniowym. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Konina ustawili w miejscu egzekucji wielki , dębowy krzyż, a samo miejsce nazwali Wałem Tarejwy. Okazały krzyż zniszczyli Niemcy w pierwszych miesiącach okupacji. Po wojnie, władze komunistyczne nie pozwalały na ustawienie nowego, pamiątkowego krzyża. Nawet w latach siedemdziesiątych zmieniono nazwę ulicy z „Wał Tarejwy”na „Sienkiewicza”. W uroczystościach wzięli udział: poseł Leszek Galemba, Radni Klubu PiS, przedstawiciele Solidarnej Polski z Robertem Popkowskim Radnym Wojewódzkim oraz Jackiem Kubiakiem Radnym Miasta Konina i przewodniczący Rady Miasta Zenon Chojnacki.
Przedstawiciele Klubu „GP” w Nowym Sączu również wzięli udział w obchodach 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu Polski złożyli wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i oddali hołd wszystkim bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystość poprzedziła msza święta za ojczyznę odprawiona w kościele św. Kazimierza.
.
.
Delegacje gliwickiego Klubu „GP” 10 listopada wieczorem i rankiem 11 listopada złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikami pamięci: w Golgocie Polskiej, pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Gliwickich Cichociemnych oraz pod tablicą Wojciecha Korfantego.
.
.
.
.
Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał udział w obchodach 102 Rocznicy Niepodległości Polski w Suwałkach. Najpierw wywieszono biało – czerwone flagi, a następnie zapalono znicze pod pomnikiem głównego twórcy uzyskania niepodległości Polski – Marszałka Józefa Piłsudskiego.
.
.
.
.
Klubowicze „GP” w Tczewie włączyli się w ogólnopolską akcję 11 Listopada 2020-Narodowe Święto Niepodległości-Świętuj Bezpiecznie z Klubami Gazety Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie klubowicze złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po modlitwie i odśpiewaniu hymnu ruszyli w trasę. Kilkanaście aut utworzyło piękną, biało-czerwoną paradę, która spotkała się z uznaniem mieszkańców. Wielu z nich klaskało lub życzliwie kiwało do uczestników przejazdu. Wśród nich była także policja, która włączyła sygnały dźwiękowe. Trasa zakończyła się przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II, gdzie klubowicze złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd Papieżowi Polakowi. Przewodnicząca Klubu „GP” w Tczewie, Maria Woźniak i koordynatorzy akcji Anna i Tadeusz Bubka bardzo dziękują wszystkim za udział w patriotycznym przedsięwzięciu i zapraszają już na przyszłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
.
.
Klubowicze ze Starogardu Gdańskiego w tym roku postanowili przejechać na rowerach 102 km na 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
.
.
.
.
.
Delegacja Klubu „GP” w Skierniewicach uczestniczyła w uroczystości Święta Niepodległości będąc na mszy św. w kościele Garnizonowym, a po nabożeństwie złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości.
.
.
.
.
.
Członkowie Klubu „GP” w Krośniewicach wraz z panią Burmistrz Katarzyną Erdman upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości zapalając znicze pod Pomnikiem Generała Władysława Andersa, tablicą upamiętniającą miejsce narodzin gen. Władysława Andersa, Pomnikiem Pamięci Pomordowanych na Wschodzie i Podczas II Wojny Światowej.
.
.
.
.
W Łowiczu klubowicze objechali wszystkie pomniki pozostawiając symboliczne znicze. Pomodlili się przy pomniku Św. Jana Pawła II.
.
.
W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Klub „GP” w Opolu wraz z Opolskim Stowarzyszeniem Pamięci Narodowej oraz z grupą Wolność i Niepodległość i ich sympatykami uhonorowali uroczystość odśpiewując Hymn Polski, następnie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Opolu. Obchody odbyły się z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej i tu szczególne podziękowania należą się przewodniczącemu Rady panu Bogusławowi Bardonowi.
.
.
W Krakowie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Krzyżem Katynskim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Rakowickim
.
.
.
.
W 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości przewodniczący Klubu „GP”w Brzozowie, Henryk Kozik wraz z kpt Janem Jastrzębskim Dziekanem Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, oraz Janem Giefertem reprezentującym strzelców z jednostki 2222 w Brzozowie uczestniczyli w uroczystościach, które zostały ograniczone do absolutnego minimum. Na przykład uczestniczyli w miejsko – powiatowych obchodach, które rozpoczęły się mszą świętą w Brzozowskiej Bazylice. Złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Brzozowie, zapalono znicze pamięci pod tablicą o. Władysława Gurgacza w Malinówce, pod Krzyżem Batalionu „ZUCH”, w miejscu śmierci Bronisława Herman-Iżyckiego, Antoniego Żybrydowa, pod tablicą Powstańców Warszawskich na cmentarzu Brzozowskim, na grobie Jana Wojtowicza – Legionisty Piłsudskiego i grobie por. Henryka Pilawskiego zamordowanego przez Gestapo w 1942 r.
W Mrągowie z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 12:00 odśpiewano hymn państwowy.
Ryszard Kapuściński