Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|Kluby „GP” odnawiają tablicę „Solidarności” w Paryżu

Tydzień w Klubach „GP” – 02.12.2020 r.

Kluby „GP” odnawiają tablicę „Solidarności” w Paryżu

Serwis-02.12.202013 grudnia 1981 roku na Placu Inwalidów (Les Invalides) w Paryżu zbierali się naprzeciw konsulatu PRL, Polacy i Francuzi, by protestować przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Podobnie było w kolejne dni i rocznice. Na miejscu tym stanął najpierw prowizoryczny Krzyż, a później tablica, którą zaakceptowało paryskie merostwo. Przez te wszystkie lata z niewiadomych powodów tablica nie była konserwowana i jej stan przynosił wstyd polskiej dyplomacji w Paryżu. Z inicjatywy przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu Andrzeja Wody, po 2 latach starań kończy się renowacja pomnika, w celu przywrócenie jej pierwotnego stanu, który przypomina Francuzom i Polakom o ich solidarności i wsparciu dla wolnościowych aspiracji naszego narodu. Nieoceniona była tu pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Paryżu. Symbolicznie 13 grudnia 2020 roku ten symbol polskiej historii, w samym centrum Paryża odzyska swój pierwotny wygląd. Do odzyskania blasku tego miejsca pamięci włożyli swój wkład wszyscy członkowie paryskiego Klubu „GP”.

Klub „GP” Paryż

Trzeba tu wymienić szczególnie pana Mariana Zawalińskiego, artystę i projektanta odnowionego pomnika, czy pana Adama Gąsiora, który zorganizował do prac przy przebudowie tego miejsca firmę Pol-Decor. Nową tablicę wykonała pracownia Rama z Krakowa. Wszystkie prace sfinansowało w większości polskie MSZ za pośrednictwem Fundacji Kultura i Sztuka i jej dyrektor pani Marii Zawadzkiej. Członkowie Klubu „GP” w Paryżu są dumni, że dzięki ich inicjatywie, po 13 grudnia 2020 roku nasi rodacy będą mieli odnowione miejsce pamięci i patriotycznych spotkań.

.

W całej Polsce odbyły się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Kluby „GP” przestrzegając wszelkich zaleceń bezpieczeństwa uczestniczyły w tych uroczystościach.

Poznań_2020_11_10_ (20)

Klub „GP” Poznań

W Poznaniu w dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości klubowicze zebrali się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na modlitwie w intencji Ojczyzny, którą odprawił i wygłosił na niej homilię ks. Leonard Poloch. Kapłan nawiązał w homilii do przypadającej w tym dniu 127. Miesięcznicy smoleńskiej. Msza św. zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas niej odmówiona została Litania Narodu Polskiego, przepiękna modlitwa, w której proszono o zachowanie pokoju i wolności. Po mszy św. uczestnicy udali się pod Pomnik Katyński, gdzie po odśpiewaniu Roty złożyli kwiaty by w ten sposób uczcić i zachować pamięć o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Elblag_11listopada

Klub „GP” Elbląg II

.

Członkowie Klubów „GP” w Elblągu uczestniczyli w przejeździe samochodami przez Elbląg z flagami i na sygnałach, wraz z innymi organizacjami patriotycznymi.

.

.

.

Konin_2020_11_11_01

Klub „GP” Konin

W Koninie członkowie Klubu „GP” uczcili Narodowe Święto Niepodległości w sposób bezpieczny i jako pierwsi w towarzystwie prezesa Towarzystwa Patriotycznego im. M. Tarejwy, Mateusza Wesołowskiego i przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych „Zajezdnia” z prezesem Grzegorzem Gralą na czele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod miejscowymi pomnikami, np. pod Krzyżem na Wale Tarejwy. Moskale powiesili  tutaj O. Maksymiliana Tarejwę, bohaterskiego Kapucyna, emisariusza Rządu Narodowego i kapelana powstańczego w Powstaniu Styczniowym. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Konina ustawili w miejscu egzekucji wielki , dębowy krzyż, a samo miejsce nazwali Wałem Tarejwy. Okazały krzyż zniszczyli Niemcy w pierwszych miesiącach okupacji. Po wojnie, władze komunistyczne nie pozwalały na ustawienie nowego, pamiątkowego krzyża. Nawet w latach siedemdziesiątych zmieniono nazwę ulicy z „Wał Tarejwy”na „Sienkiewicza”. W uroczystościach wzięli udział: poseł Leszek Galemba, Radni Klubu PiS, przedstawiciele Solidarnej Polski z Robertem Popkowskim Radnym Wojewódzkim oraz Jackiem Kubiakiem Radnym Miasta Konina i przewodniczący Rady Miasta Zenon Chojnacki.

Nowy Sacz11.11.2020

Klub „GP” Nowy Sącz

Przedstawiciele Klubu „GP” w Nowym Sączu również wzięli udział w obchodach 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu Polski złożyli wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i oddali hołd wszystkim bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystość poprzedziła msza święta za ojczyznę odprawiona w kościele św. Kazimierza.

.

.

Gliwice 11.11.2020

Klub „GP” Gliwice

Delegacje gliwickiego Klubu „GP” 10 listopada wieczorem i rankiem 11 listopada złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikami pamięci: w Golgocie Polskiej, pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Gliwickich Cichociemnych oraz pod tablicą Wojciecha Korfantego.

.

.

.

Suwalki 11.11.2020

Klub „GP” Suwałki

.

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał udział w obchodach 102 Rocznicy Niepodległości Polski w Suwałkach. Najpierw wywieszono biało – czerwone flagi, a następnie zapalono znicze pod pomnikiem głównego twórcy uzyskania niepodległości Polski – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

.

.

.

.

Tczew11.11.2020

Klub „GP” w Tczewie

Klubowicze „GP” w Tczewie włączyli się w ogólnopolską akcję 11 Listopada 2020-Narodowe Święto Niepodległości-Świętuj Bezpiecznie z Klubami Gazety Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie klubowicze złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po modlitwie i odśpiewaniu hymnu ruszyli w trasę. Kilkanaście aut utworzyło piękną, biało-czerwoną paradę, która spotkała się z uznaniem mieszkańców. Wielu z nich klaskało lub życzliwie kiwało do uczestników przejazdu. Wśród nich była także policja, która włączyła sygnały dźwiękowe. Trasa zakończyła się przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II, gdzie klubowicze złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd Papieżowi Polakowi. Przewodnicząca Klubu „GP” w Tczewie, Maria Woźniak i koordynatorzy akcji Anna i Tadeusz Bubka bardzo dziękują wszystkim za udział w patriotycznym przedsięwzięciu i zapraszają już na przyszłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Starogard 11.11.2020

Klub „GP” Starogard Gd.

.

.

Klubowicze ze Starogardu Gdańskiego w tym roku postanowili przejechać na rowerach 102 km na 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

.

.

.

Skierniewice 11.11.2020

Klub „GP” Skierniewice

.

.

Delegacja Klubu „GP” w Skierniewicach uczestniczyła w uroczystości Święta Niepodległości będąc na mszy św. w kościele Garnizonowym, a po nabożeństwie złożyli kwiaty  pod pomnikiem Niepodległości.

.

.

.

Krosniewice 11.11.2020

Klub „GP” Krośniewice

.

.

Członkowie Klubu „GP” w Krośniewicach wraz z panią Burmistrz Katarzyną Erdman upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości zapalając znicze pod Pomnikiem Generała Władysława Andersa, tablicą upamiętniającą miejsce narodzin  gen. Władysława Andersa, Pomnikiem Pamięci Pomordowanych na Wschodzie i Podczas II Wojny Światowej.

.

.

Lowicz 11.11.2020

Klub „GP” Łowicz

.

.

W Łowiczu klubowicze objechali wszystkie pomniki pozostawiając symboliczne znicze. Pomodlili się przy pomniku Św. Jana Pawła II.

.

.

Opole1

Klub „GP” Opole

W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Klub „GP” w Opolu wraz z Opolskim Stowarzyszeniem Pamięci Narodowej oraz z grupą Wolność i Niepodległość i ich sympatykami uhonorowali uroczystość odśpiewując Hymn Polski, następnie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Opolu. Obchody odbyły się z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej i tu szczególne podziękowania należą się przewodniczącemu Rady panu Bogusławowi Bardonowi.

.

.

Kraków_2020_11_11_ (1)

Klub „GP” Kraków

W Krakowie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Krzyżem Katynskim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Rakowickim

.

.

.

.

Brzozow

Klub „GP” Brzozów

W 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości przewodniczący Klubu „GP”w Brzozowie, Henryk Kozik wraz z  kpt Janem Jastrzębskim Dziekanem Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, oraz Janem Giefertem reprezentującym strzelców z jednostki 2222 w Brzozowie uczestniczyli w uroczystościach, które zostały ograniczone do absolutnego minimum. Na przykład uczestniczyli w miejsko – powiatowych obchodach, które rozpoczęły się mszą świętą w Brzozowskiej  Bazylice. Złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Brzozowie, zapalono znicze pamięci pod tablicą o. Władysława Gurgacza w Malinówce, pod Krzyżem Batalionu „ZUCH”, w miejscu śmierci Bronisława Herman-Iżyckiego, Antoniego Żybrydowa, pod tablicą Powstańców Warszawskich na cmentarzu Brzozowskim, na grobie Jana Wojtowicza – Legionisty Piłsudskiego i grobie por. Henryka Pilawskiego zamordowanego przez Gestapo w 1942 r.

W Mrągowie z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 12:00 odśpiewano hymn państwowy.

Ryszard Kapuściński

Ryszard-Kapuściński

GP_2020.12.02_serwis

Serwis 02.12.2020