Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|Patriotyczne warsztaty artystyczno-muzyczne dla dzieci

Tydzień w Klubach „GP” | 04.08.2021 r.

Patriotyczne warsztaty artystyczno-muzyczne dla dzieci

Serwis_04.08.2021_PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | W Piotrkowie Trybunalskim trwają patriotyczne warsztaty artystyczno-muzyczne, których organizatorem jest Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”. Tematem warsztatów jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przewodnicząca piotrkowskiego Klubu „GP”, Beata Dróżdż tak mówi o tym wydarzeniu – Sam pomysł dojrzewał od kilku lat: co roku Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim organizuje akcje sprzątania grobów powstańców pochowanych na naszym miejscowym cmentarzu. Pojawiały się pytania, kim byli ci ludzie, jaka była ich rola w powstaniu, dlaczego osiedlili się tutaj? Co roku 1 sierpnia organizujemy także marsz pamięci Powstańców Warszawskich, śpiewamy wówczas pieśni powstańcze, a na uprzątniętych i udekorowanych biało-czerwonymi opaskami grobach zapalamy znicze. W nasze działania chętnie włączają się piotrkowianie, także dzieci i młodzież. I to oni zaczęli nas pytać o Powstanie Warszawskie. Widzimy, że szkoła nie do końca wypełnia swoje zadanie w tym zakresie, chcąc uzupełnić te luki w wychowaniu patriotycznym postanowiliśmy zaproponować warsztaty wakacyjne. Celem zajęć jest przybliżenie historii powstania, sylwetek młodych powstańców, ich motywacji oraz radości z pozyskania choć skrawka wolności i trudów podejmowanych przez mieszkańców Warszawy każdego dnia powstania. Nie są to jednak nudne wywody historyczne! Poznawanie historii odbywa się poprzez aktywne działanie dzieci i młodzieży w sferze muzycznej, artystycznej, literackiej i nie tylko. W planie jest także spotkanie z historykami IPN-u i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Już pierwszego dnia uczestnicy warsztatów poznali dwie pieśni powstańcze, a młodzi muzycy akompaniowali na gitarach i ukulele.

Kolejne_26.07

Klub „GP” Piotrków Tryb.

Tak powstał ponad 20-osobowy zespół wokalno-instrumentalny. Ponadto dzieci przygotowały prace plastyczne inspirowane poznanymi pieśniami i dowiedziały się, jaki związek z powstaniem mają tygrys i parasol. Najmłodsi kolorowali parasole, a chłopcy malowali czołgi. Wysłuchaliśmy też opowiadań z książki pt. „Fajna ferajna”, dowiadując się o zadaniach najmłodszych powstańców. Chcemy, by uczestnicy warsztatów byli świadomi, że wśród powstańców było wielu kilkunastolatków, a więc osób w ich wieku, że dzieciństwo podczas Powstania Warszawskiego wiązało się dla wielu dzieciaków z walką z okupantem, że nawet tacy mali powstańcy wykazywali się odwagą i odegrali bardzo ważną rolę w Powstaniu Warszawskim, choćby w zakresie łączności. Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu. Mamy dzieci z osiedla Wierzeje, ale także z innych części Piotrkowa, a także z okolicznych miejscowości. Odbył się koncert, będący podsumowaniem dwutygodniowej pracy uczestników w  kościele św. Brata Alberta w Piotrkowie Trybunalskim na Wierzejach. Dziękujemy Łódzkiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, który wspiera nas finansowo i organizacyjnie w tym przedsięwzięciu, a także łódzkiemu oddziałowi KOWR za zdrowy poczęstunek. Organizatorem całości dwutygodniowych warsztatów jest Fundacja Klubów Gazety Polskiej. – relacjonowała Beata Dróżdż.

Gostynin_tablica

Klub „GP” Gostynin

GOSTYNIN | Jesienią 2016 roku dzięki staraniom Klubu „GP” w Gostyninie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie, i powołanego na tę okoliczność Komitetu Honorowego ufundowano i umieszczono na elewacji budynku KPP w Gostyninie tablicę pamięci por. Henryka Jóźwiaka ps. ,,Groźny” i wszystkich Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza. W dniu 3 grudnia 2016 r. miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, jednostki reprezentacyjnej policji, przedstawicieli rodzin żołnierzy niezłomnych i mieszkańców regionu. Na początku lipca pod tą samą tablicą Anna Orzeszek-Borkowska, przewodnicząca Klubu „GP” w Gostyninie wraz z Katarzyną Leśniewską, dyrektor biblioteki spotkała się z odnalezionymi w styczniu 2021 r. członkami najbliższej rodziny „Groźnego” mieszkającymi w Szczecinie. Organizatorką tego wzruszającego spotkania była doktor historii Bogumiła Zalewska-Opasińska, której towarzyszył mąż. Pani Bogumiła od wielu lat bada i utrwala poprzez liczne publikacje historię Ruchu Oporu Armii Krajowej na terenie Ziemi Gostynińskiej, Dobrzykowskiej i Gąbińskiej. Rodzina „Groźnego” przyjęła zaproszenie Pawła Kalinowskiego Burmistrza Miasta Gostynina i odwiedziła go w siedzibie urzędu miasta.

Suwałki_2021_07_11_6

Klub „GP” Suwałki

 SUWAŁKI | Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach brał aktywny udział w organizacji 76. Rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach. Najpierw odbyła się msza św. za ponad 2 tys. Ofiar Obławy Augustowskiej, która była ludobójstwem Armii Czerwonej, wojska NKWD oraz wydzielonych oddziałów LWP i UB na ludności cywilnej z powiatów suwalskiego, augustowskiego i sokólskiego, już po zakończeniu II wojny światowej – w lipcu 1945 r. Od 10 do 25 lipca 1945 oddziały należące do 3 Frontu Białoruskiego i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, osłaniane i wspomagane przez UB i pododdział złożony z dwóch kompanii w sile ok. 110-160 żołnierzy 1 Praskiego Pułku Piechoty (dowodzony przez por. Maksymiliana Sznepfa, ojca Ryszarda Schnepfa, od 2012 do 2016 Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych), przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Wśród żołnierzy polskich wspomagających oddziały sowieckie udział w pacyfikacji brał późniejszy szef MSW Mirosław Milewski, ówczesny pracownik Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie (który wykazywał się wielką gorliwością w pomocy organizatorom obławy). Następnie nastąpił przemarsz z kościoła na miejsce pamięci – symboliczny cmentarz Ofiar Obławy Augustowskiej. W uroczystości brali udział przedstawiciele prezydenta i premiera RP oraz dyrektor Instytutu Pileckiego, który z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odkupił Dom Turka w Augustowie z prywatnych rąk, w którym było więzienie antyludzkiego rosyjskiego NKWD w czasie Obławy Augustowskiej. Powstanie w nim Muzeum Obławy Augustowskiej w Augustowie.

DzierżoniówII_2021_06_25_odznaczenia_ (6)

Klub „GP” Dzierżoniów II

DZIERŻONIÓW II | Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczył Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości pana Stefana Greflinga, członka Klubu „GP” Dzierżoniów II. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021. Mieszkańcy Dolnego Śląska zostali uhonorowani m.in.: Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi, Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżami Zesłańców Sybiru, Medalami za Ofiarność i Odwagę, Medalami za Długoletnią Służbę i odznaczeniami ministerialnymi. Wśród odznaczonych znaleźli się: działacze opozycji antykomunistycznej, naukowcy, lekarze, społecznicy, strażacy, osoby zasłużone na rzecz ochrony środowiska, sołtysi, osoby wspierające mieszkańców z niepełnosprawnościami, zasłużone dla kultury i krwiodawstwa szkoła policealna. Medalem Złotym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został pan prof. Lucjan Laprus – wybitny dyrygent i kompozytor.

NowySacz_Ojciec Duda

Klub „GP” Nowy Sącz

NOWY SĄCZ | Klub „GP” w Nowym Sączu – sekcja „S” uczestniczy w każdą trzecią środę miesiąca w kościele p.w. Św. Kazimierza w Nowym Sączu w mszy św. za Ojczyznę i Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. W lipcowej udział wzięli rodzice pana Prezydenta. Na ostatnim spotkaniu klubowicze uczcili  imieniny Lucynki i Halinki, a ci którzy byli zdali relację ze Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, a później wspólnie wysłuchano wystąpienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza wygłoszonego na zjeździe.

.

NowySacz_2020_08_15_12

Klub „GP” Nowy Sącz

NOWY SĄCZ | Ponad 40 osób spotkało się na tradycyjnym grillu Klubu „GP” w Nowym Sączu. Przewodniczący Tomasz Baliczek osobiście pilnował grilla i serwował pieczyste w różnej postaci z daniem głównym, czyli karkówką przewodniczącego. Dobra atmosfera towarzyszyła wszystkim klubowiczom i spotkanie zakończono dopiero przed północą. Spotkanie przy grillu to forma podziękowania członkom za ich całoroczną działalność patriotyczną. Dla osób, które dołączyły do klubu w ostatnim czasie była to okazja do wzajemnego poznania się.

.

Dąbrowa GórniczaII_2021_06_25_22

Klub „GP” Dąbrowa Górnicza II

DĄBROWA GÓRNICZA II | W Klubie „GP” im. Szarego Wilka w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z Jarosławem Jakimowiczem i komisarzem Jackiem Wroną.

.

.

.

.

.

Tychy_2021_07_12_ (2)

Klub „GP” Tychy

TYCHY | Premier Mateusz Morawiecki podczas  wizyty na zamku w Pszczynie promował Nowy Ład. Kluby „GP” w Tychach oraz Mikołowa przywitały i wyraziły swoje poparcie dla tego programu i dla osoby pana Premiera.

.

.

.

.

Banner_zjazdPszczyna – zawieszenie działalności. Panu Andrzejowi Cyran oraz Klubowiczom dziękuję za dotychczasową owocną współpracę.

.

 

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

Serwis_04.08.2021a