Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|XVI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021

Tydzień w Klubach „GP” | 30.06.2021 r.

XVI  Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021

Serwis_30.06.2021_W dniach 9 – 11 lipca w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XVI  Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek Dresso, który zajmuje powierzchnię 50 tys. m2, leży w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego (www.dresso.pl). Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa spotkamy się ponownie w gronie przyjaciół, którym na sercu leży przyszłość Polski. Przypomnę, że w ubiegłym roku zorganizowano wirtualny XV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – online, który ze względu na liczbę uczestników przeszedł do historii. Ponad 1,5 tys. osób zarejestrowało się na specjalnym portalu, aby móc obserwować zjazd i brać w nim czynny udział. Jeżeli do tego dodamy osoby towarzyszące, okazuje się, że w zjeździe uczestniczyły tysiące ludzi. To była nowość w Polsce, a może w Europie. To był nowy sposób spotkań, budowania społeczeństwa obywatelskiego, otwierający nowe możliwości na rozmowę i wymianę pomysłów. Podczas zjazdu można było zadawać pytania gościom zjazdu, rozmawiać na czacie widocznym cały czas równolegle z toczącym się na żywo panelem. Nasz wysiłek docenili wyjątkowi goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. W tym roku mija 16 lat od powstania pierwszego klubu „Gazety Polskiej”. Od tego czasu członkowie klubów spotykają się na specjalnie organizowanych zjazdach, które stały się świętem dla całego środowiska związanego ze Strefą Wolnego Słowa. Wszyscy klubowicze z niecierpliwością oczekują zjazdów, wiedząc, że spotkają tam przyjaciół, z którymi porozmawiają szczerze o sprawach polskich, wymienią się pomysłami czy zainicjują wspólne przedsięwzięcia. To także okazja porozmawiania z politykami, którzy decydują o losach Polski. Na zjazd przyjeżdżają ludzie z całego świata, ponieważ w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii działa prawie 500 klubów „GP”. Na XVI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” zostali zaproszeni Goście Honorowi: Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier Jarosław Kaczyński, Marszałek Senior Antoni Macierewicz.

Banner okolicznościowy I Sulejów XVI Z 2021Porozmawiamy o sprawach, na które zabrakło nam czasu na XV Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” – online. Ze znamienitymi gośćmi porozmawiamy o tym, jak będziemy mogli pomóc, żeby na długie lata odsunąć od jakichkolwiek decyzji tych, którzy szkodzą Polsce. Podczas zjazdu będziemy rozmawiać o naszych sukcesach, planach i problemach, z jakimi boryka się nasze klubowe środowisko. Będzie okazja do wymiany doświadczeń, pomysłów, a część czasu poświęcimy sprawom organizacyjnym. Znajdziemy również czas na chwile relaksu, m.in. przy znakomitej muzyce. Wśród uczestników zjazdu znajdą się czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, telewizji Republika i portalu Niezalezna.pl, a także znani politycy i gość honorowy. Podsumują oni ostatnie lata rządów Zjednoczonej Prawicy.

Ze względu na ograniczenia co do organizacji imprez masowych, związanych z trwającą pandemią koronawirusa, postanowiliśmy, że osoby, które nie będą mogły z różnych względów przyjechać na Zjazd, będą miały możliwość uczestniczyć w Zjeździe w formule online, poprzez portal społecznościowym Albicla.com. Czekamy na propozycję Państwa wystąpień i na tematy referatów, które wygłosicie. Propozycje wystąpień proszę przesłać na e-mail: zjazd.klubygp@gazetapolska.pl. Trwają rozmowy z osobami, które chcemy zaprosić na Zjazd. Listę gości przedstawimy Państwu w późniejszym terminie. Wśród uczestników znajdą się czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl, poza tym znani politycy. Czas, jaki spędzimy na Zjeździe, będzie poświęcony problemom, jakie sami poruszycie. Wszystkie aktualne informacje w sprawie Zjazdu otrzymują przewodniczący klubów „GP”. Nie wykluczamy „Nocnych Polaków rozmów”. Przypomnę, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to obowiązek, przywilej i zaszczyt. Proszę o tym pamiętać!

NowySacz_Obchody

Klub „GP” Nowy Sącz

Członkowie klubu „GP” w Nowym Sączu razem z władzami miasta uczcili 81. rocznicę śmierci generała Bronisława Pierackiego zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów. 15 czerwca 1934 r. ukraińscy nacjonaliści zamordowali w Warszawie Bronisława Pierackiego, ministra spraw wewnętrznych, pułkownika WP, legionistę. Bronisław Pieracki urodził się 28 maja 1895 r. w Gorlicach w rodzinie urzędniczej. Od młodych lat należał do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, z którym przeszedł szlak bojowy, a w bitwie pod Jastkowem został ciężko ranny. Brał udział w walkach z Ukraińcami o Lwów, będąc jednym z organizatorów obrony miasta. Po zakończeniu I wojny światowej ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej i uzyskał awans na pułkownika. W 1928 r. objął stanowisko II zastępcy Szefa Sztabu Generalnego, następnie został mianowany wiceministrem spraw wewnętrznych, a w rządzie Walerego Sławka był wicepremierem. W latach 1931-1934 był ministrem spraw wewnętrznych. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta IV kl., czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie awansowany na generała brygady oraz odznaczony Orderem Orła Białego. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.

Toronto GTA_2021_06_20_1

Klub „GP” Toronto GTA

Po raz 101. odbyła się pielgrzymka do Niagara-on-the-Lake organizowana w rocznicę Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej w hołdzie żołnierzom Błękitnej Armii gen. J. Hallera. Co roku na Cmentarzu Hallerczyków, jedynym polskim cmentarzu wojskowym na terenie Ameryki Północnej, gdzie spoczywa 25 żołnierzy Błękitnej Armii, spotyka się Polonia z Kanady i USA, żeby oddać hołd polskim patriotom, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko i zasilili szeregi Błękitnej Armii Hallera, walcząc o Niepodległość Polski. W tym roku z powodu obowiązujących obostrzeń zabrakło weteranów, gości z Polski i wielu innych osób, dla których oddanie hołdu Hallerczykom ma znaczenie. Na szczególne podziękowania zasługuje Pani Zofia Soja, prezes KPK O. Niagara, za podtrzymanie tradycji corocznych pielgrzymek do tego miejsca, mimo wprowadzonych utrudnień. Podczas uroczystości Konsulat Generalny RP w Toronto reprezentował Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk. Klub „GP” w Toronto po raz kolejny uczestniczył w  uroczystościach w Niagara-on-the-Lake. Niestety regulacje covidowe ciągle zobowiązują i cała uroczystość była ograniczona czasowo i liczbowo. Niemniej oddano hołd żołnierzom zmarłym w obozie szkoleniowym którzy niestety nie mogli zobaczyć i walczyć za ukochaną  Ojczyznę, często nigdy nie poznaną bo urodzili się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wśród składających kwiaty był Konsul RP w Toronto pan Krzysztof Grzelczyk z małżonką, były organizacje Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz Stowarzyszenie Orzeł Strzelecki pod komendą Grzegorza Waśniewskiego. Klub „GP” reprezentowali Maria i Jerzy Lizak oraz Janusz Waz.

NowySacz_Dzień Pamięci Polskich. (1)

Klub „GP” Nowy Sącz

Członkowie klubów „GP” w Nowym Sączu uczcili Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych spotykając się przy symbolicznym grobie na nowosądeckim Cmentarzu Komunalnym gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę a przewodniczący klubu Tomasz Baliczek odczytał nazwiska  wywiezionych w tym transporcie sądeczan. 14 czerwca 2021 rok przypadła 81. rocznica pierwszego transportu do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród pierwszych 728. osób wywiezionych z dworca kolejowego w Tarnowie, znalazła się grupa sądeczan, którzy zakwalifikowani jako więźniowie polityczni, zostali wysłani w straceńczą podróż do obozu zagłady. Pośród skazanych osób związanych z Nowym Sączem znaleźli się między innymi: Jan Krokowski (gimnazjalista), Wojciech Drewniak (harcerz), Kazimierz Sichrawa (syn burmistrza Nowego Sącza), Kazimierz Dutka (maturzysta), Jerzy Bogusz (gimnazjalista) oraz wielu innych, dla których wspólnym czynnikiem była młodość, perspektywy i przyszłość, a których niemiecki reżim potraktował jako najgorszych wrogów politycznych.

ElblągII_2021_06_10_1

Klub „GP” Elbląg II

Klubowicze „GP” Elbląg II im Lecha Kaczyńskiego odwiedzili Radom w miesięcznicę zamachu w Smoleńsku,  gdzie pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie udali się do Częstochowy by na mszy zamówionej na Jasnej Górze pomodlić się za ofiary zdrady narodowej.

.

.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

Serwis_30.06.2021a