Tekst alternatywny

W Krzywiniu uczcili Żołnierzy Wyklętych

Uczcili Żołnierzy Wyklętych

W Krzywiniu odbyły się uroczystości upamiętniające właśnie tych żołnierzy. Tych, którzy nie godzili się na obcą dominację w naszym kraju i choć nie mieli szans na zwycięstwo, to z bronią w ręku walczyli o swój kraj. Uroczystości zgromadziły wielu mieszkańców miasta oraz gości z innych miejscowości.  

        Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych” ustanowiono w 2011 roku. Przypada 1 marca. W Krzywiniu obchodzono go jednak o tydzień prędzej, bo w sobotę, 21 lutego. Uroczystości odbyły się w Bibliotece Miasta i Gminy. I to właśnie ta placówka była ich głównym organizatorem. Choć z inicjatywą obchodów tego święta wyszedł Marek Bąkowski, szef miejscowego klubu „Gazety Polskiej.” On też spotkanie prowadził.

        W głównej sali biblioteki zjawiło się około setki osób. Wykład wygłosił dr Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Przedstawił on materiały archiwalne i filmowe poświęcone żołnierzom wyklętym. Między innymi przypomniał sylwetki najwybitniejszych z nich. W tym legendarną już sanitariuszkę 5 Brygady Wileńskiej AK Danutę Siedzikównę „Inkę”. Dziewczyna miała 17 lat, gdy została zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas krzywińskich uroczystości zaprezentowano piosenkę i teledysk poświęcony jej pamięci. Został on przygotowany przez IPN.

        Następnym gościem był ojciec Karol Meissner z klasztoru benedyktynów w Lubiniu. Jako ciekawostkę warto podać, że być może to ostatnia już żyjąca osoba, która znała osobiście Romana Dmowskiego. Był on przyjacielem rodziny Meissnerów. Ojciec Karol mówił między innymi o tym, że wszystkie narody, a więc i Polacy powinni wziąć odpowiedzialność za swoją historię.

        Następnie odbył się koncert w wykonaniu gości z Kalisza i Ostrowa. Byli to Grzegorz Roszkowski oraz Dariusz Grzybowski i jego syn Bartosz. Wykonali oni kilkanaście własnych utworów, poświęconych żołnierzom niezłomnym oraz trudnej powojennej polskiej historii. Cała trójka to zarazem przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z tych dwóch miast.

W uroczystościach gościem honorowym był poczet sztandarowy AK „Zawisza” z Krobi w składzie: Kazimierz Szymański, Alojzy Smyczyński oraz Zdzisław Brukiewicz – „Żołnierze Wyklęci”.

DS.

Krzywin_koncert 2015