Wystawa „Braunschweig-Łódź 1939. Zwei Städte zu Beginn des Zweiten Weltkrieges”- Braunschweig -Łódź
Dnia 21.01.2016 została otwarta wystawa „Braunschweig-Łódź 1939.Zwei Städte zu Beginn des Zweiten Weltkrieges”- Braunschweig -Łódź. Dwa miasta przed drugą wojną światową”. Wystawa jest wspólnym projektem Gedenkstädte KZ-Außenlager Braunschweig, Gymnasium Neue Oberschule Braunschweig i Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im Jana Pawła II z Łodzi.
Idea wystawy zrodziła się u młodzieży z obu krajów w roku szkolnym 2014/2015 i została zrealizowana po spotkaniach młodzieży w październiku 2014 roku i kwietniu 2015 roku.
Powitał wszystkich uczestników otwarcia wystawy pan Günter Saathoff z zarządu fundacji Erinnerung,Verantwortung,Zukunft-EVZ )Pamięć,Odpowiedzialność Przyszłość.W otwarciu wystawy uczestniczyła delegacja z Polski na czele z panią Małgorzatą Szymańską, nauczycielką z Łodzi, pan dr Gustaw Parlington, nauczyciel z Braunschweig, pani Kathrin Zöller z Muzeum Braunschweig,a moderowała pani Evelyn Scheer z Fundacji EVZ. Nie zabrakło uczestniczyć w tak ważnej uroczystości członków Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg i mieszkańców Berlina.Wystawa ukazuje rozwój miasta Łodzi (Manchesteru Wschodu), w którym zgodnie żyli i pracowali, odpoczywali przed wojną Polacy, nasi Starsi Bracia w wierze, Niemcy, Rosjanie i miasta Braunschweig, które się przedstawiało jako wzorcowe miasto nazistowskie w III Rzeszy tuż przed II wojną. Wielu pracowników przymusowych Niemcy – naziści w czasie II wojny przywieźli z hitlerowskiego, łódzkiego getta do niewolniczej pracy w Braunschweigu.
Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg